Přejít k hlavnímu obsahu
mbx - Út, 01.12.2015 - 09:00

Skvělí baskytaristé, které možná neznáte: Stuart Clayton

A opět tady máme mistra tlustých strun z Ostrovů. Stuart Clayton je opravdový anglický gentleman, který vás dokonale rozseká svojí famózní technikou. Na basu začínal docela pozdě, až ve třinácti letech, přičemž jeho prvotními inspiračními zdroji byli Kiss a Mark King z Level 42. Zajímavá kombinace, že?

Stuart má kompletní hudební vzdělání z university Leeds College of Music, kde začal se svými prvními transkripcemi basových linek Level 42. Po studiích Stuart nastoupil na zaoceánskou loď, kde si prošel klasickou zkušeností zábavových kapel a big bandů.

Jeho vášeň pro basu poté lehce opadla (ani se nedivíme, haha) a málem to vypadalo, že Stuart skončí jako grafik v nějakém časopise. Nicméně, jeho hudební brouk-mozkožrout se vrátil a donutil ho opět vzít do ruky basu a pořádně cvičit.

Stuart poté začal psát články a lekce pro Bass Guitar Magazine, pustil se i do svých vlastních basových učebnic a v roce 2005 dostal nabídku, která se neodmítá, do kapely legendárního bubeníka Carl Palmera (ex- Emerson, Lake & Palmer).
V současné době učí v BIMM (Brighton Institute of Modern Music), vydává skvělé basové knížky a transkripce ve svém vlastním nakladatelství Bassline Publishing a hraje s Jamesem Sinclairem.

Stuart Clayton je přesně jedním z těch skromných typů, chlapík s brejličkami, který najednou vezme basu do ruky a vy jenom zíráte! Jeho technika je dokonalá, zahraje nejenom ty nejtěžší slapové party, ale dokáže hrát i náročné skladby z klasické hudby, kdy hojně využívá tappingové techniky.

Vybavení:

Nástroje: GB Guitars Rumour 5-string, Starforce Bass, GB Guitars Rumour 4-string, Jaydee Series 3 Mark King Signature Bass, Fender Jazz American Deluxe, Kubicki Ex-Factor, baskytary Zon

Aparáty: TC Electronic

Tagy Slavní baskytaristé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

mbx
Marek Bero
Autor série knih Baskytarová posilovna & Bass Gym 101, baskytarista, lektor, audio-vizuální manažer, hudební PR & manipulátor spodních frekvencí ve Velké Británii & Evropě. baskytarovaposilovna.cz
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY