Přejít k hlavnímu obsahu
mbx -

Skvělí baskytaristé, které možná neznáte: Mike Porcaro

"Zlomilo mi to srdce, když jsem se dozvěděl o úmrtí Mike Porcara," napsal na Facebook Lee Sklar, slavný studiový baskytarista a jeho přítel. "Jeden z nejlepších lidí, jeden z mých nejoblíbenějších baskytaristů a člen hudební rodiny, která zanechala nesmazatelnou stopu. Jeho odkaz je hluboký a jeho duše je pořád s námi. Jeff (Jeff Porcaro, legendární bubeník a bratr Mikea - pozn. autora) a Mike jsou opět spolu. Tam nahoře je teď pořádná rytmická sekce."

Jedno vtipné pravidlo tvrdí, že pokud znáte jméno baskytaristy skupiny, můžete si říkat opravdový fanoušek. A příznivci kapely Toto určitě znají jméno Mike Porcara. Vždyť jeho bratři Jeff (bubeník) a klávesista Steve Porcaro založili kapelu Toto v roce 1977, společně s baskytaristou Davidem Hungatem. Mike se stal plnohodnotným členem kapely v roce 1982 a v roce 1984 natočil s Toto svoje první album Isolation. Od té doby hrál na každém albu až do roku 2006 s Falling in Between.

Toto tvořili ostřílení studioví hráči a Mike Porcaro byl samozřejmě jedním z nich, kdy v Los Angeles natáčel se jmény jako Seals & Crofts, Boz Scaggs, Michael Franks, Joe Walsh a Larry Carlton. Mike také natočil sólové album Brotherly Love jako poctu jeho bratrovi Jeffovi, který zemřel v roce 1992.

Během turné v roce 2007 začal mít Mike problémy s citlivostí prstů a musel si dát pauzu od hraní. Na následujících Toto turné ho nahradili Leland Sklar a Nathan East. V roce 2010 Toto vydali oficiální prohlášení, že Mike trpí amyotrofickou laterální sklerózou (ALS), nemocí, které způsobuje svalovou atrofii v důsledku odumírání mozkových neuronů. Mike umřel na následky ALS ve věku 59 let ve svém domově v Los Angeles dne 15.března 2015.

Mezi oblíbené nástroje Mike Porcara patřily baskytary značek Peavey, Status Graphite, F-Bass, Sugi a Music Man.

Tagy Slavní baskytaristé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

mbx
Marek Bero
Autor série knih Baskytarová posilovna & Bass Gym 101, baskytarista, lektor, audio-vizuální manažer, hudební PR & manipulátor spodních frekvencí ve Velké Británii & Evropě. baskytarovaposilovna.cz
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY