Přejít k hlavnímu obsahu
Paulus - Po, 05.08.2013 - 09:51

Sandberg - postav si svůj originál

První setkání Holgera Stonjeka a Gerdema Gorzelka se uskutečnilo na statku poblíž města Wolfsburg, u silnice jménem "Am Sandberg". Psal se rok 1986 a Holger Stonjek se do té doby živil jako stavitel klavírů ve firmě Shimmel Pianos. Po dlouhém hledání dobře znějícího jména pro název společnosti a značky pánové uviděli krásu právě v tomto názvu ulice: Sandberg.


Něco málo z historie

Během hlavního rozkvětu koncem 80. let Sandberg kladli důraz hlavně na 5strunné a 6strunné nástroje s průchozími krky, s kombinací vzácných dřevin. Na začátku 90. let firma přesunula své prostory do města jménem Braunschweig, aby tak dokázala uspokojit stále větší poptávku a lépe reagovat na současný trh s hudebními nástroji.

Nové trendy stály u zrodu nových sérií a typů. Vedle high-end modelů tak začaly vznikat nové řady, které již používají klasický systém šroubovaného krku. Kromě vlastních návrhů dnes Sandberg vycházejí vstříct hlavně individuálním požadavkům muzikantů: staví nástroje na zakázku.

Během doby rozvoje firmy hledal baskytarista jménem Ken Taylor nový nástroj. Sandberg reagoval na jeho požadavky a jejich kontinuální spolupráce přerostla v hluboké přátelství, které trvá dodnes. Model Ken Taylor je stále jedním z nejpopulárnějších a nejžádanějších nástrojů.

Na začátku tisíciletí vstoupila na scénu vynikající série California, která kombinuje tradiční tvary s moderními komponenty a uspokojuje tak široké spektrum muzikantů. Filozofií společnosti je totiž rozvíjet a zlepšovat důležité detaily a kontinuálně inovovat současné moderní trendy.

V současné době pracuje ve firmě Sandberg pouze šest zaměstnanců a každý z nich je specialistou na různé aspekty výroby. Vysoce kvalifikovaný a proškolený tým dává nástrojům Sandberg jejich charakter a výjimečnost.


Pojďme stavět

Vedle standardních, již hotových modelů, které naleznete v galerii na stránkách Sandberg, připravila společnost svým zákazníkům možnost nakonfigurovat si svůj vlastní nástroj. Tuto "vychytávku" nabízí na trhu jen velmi málo značek a většinou je zákazník limitován výběrem jen na pár typů, potažmo barevných variant. Firma Sandberg si je tohoto vědoma, a proto přišla s tímto skvělým nápadem udělat to pro zákazníky trochu zajímavější.

Možností je opravdu mnoho. Konfigurátor vás provede krok za krokem výběrem základního tvaru, povrchové úpravy (u některých barevných variant je možnost volby materiálu těla olše, nebo bahenního jasanu), materiálu hmatníku a označení poloh, menzury, barvy pickguardu, hardwaru atd. Kombinací je bezpočet a fantazii se meze nekladou.

Specialitou může být volba některé z povrchových úprav tzv. "aged finish", kde lze zvolit stupeň opotřebení nástroje, který pak vypadá jako již hraný. Další může být možnost vlastního airbrush motivu, nebo vytvoření vlastního designu označení poloh na hmatníku. Zde je ale nutné počítat s vyšším příplatkem.

Na konci procesu je vygenerován unikátní kód, podle kterého se nástroj nacení. Je zde také možnost uložit finální nástroj jako jpg nebo export konfigurace do pdf, kde jsou rozepsány všechny důležité parametry včetně již zmíněného kódu.


Závěr

Všechny nástroje Sandberg jsou kompletovány až na základě objednávky, kterou dílna obdrží. Za zmínku stojí určitě také to, že kromě série Electra, jejíž díly jsou vyráběny v Číně (montáž a kontrola probíhají opět v Německu), jsou všechny nástroje ryze německého původu. Vzhledem k malému počtu zaměstnanců a velké poptávce je potřeba se obrnit trpělivostí, protože dodací lhůta se pohybuje v horizontu 2 až 4 měsíců. Osobně si myslím, že se nejedná o nějak tragický termín, protože odměnou za čekání může být nástroj, který kromě vás nikdo jiný nemá, a to se už čekat vyplatí.

A jak zní mimořádný kousek California TM-5 Patchwork?

Tagy sandberg
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY