Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Novinky, které byste jako muzikanti v březnu 2022 neměli minout

Hrajete na basu, bicí, klávesy nebo působíte jako DJ, zpíváte, případně zvučíte nebo jste studioví nadšenci? Právě pro vás je každé třetí pondělí v měsíci určený rychlý přehled gearu – novinek, jež se v daném či nejbližším období objeví na trhu a neměli byste je minout. Kytaristům a kytaristkám věnujeme obdobně koncipovaný článek vždy první pondělí v měsíci. S některými z představených novinek vás ještě podrobněji seznámíme v dalších příspěvcích.

Baskytara

Ibanez SR4FMDX, SR5FMDX a SR5CMDX – trojice nástrojů z kolekce SR Premium, postavených k 35. výročí existence dnes už ikonické řady SoundGear. Čtyř a pětistrunné modely FMDX v působivé úpravě Emerald Green Low Gloss sdílejí korpus lepený z jasanu, javoru a bubingy, javorový top, krk tvořený pláty dřev panga panga a purpleheart, hmatník z očkového javoru, aktivní elektroniku a dvojici snímačů Nordstrand Big Breaks. Varianta SR5CMDX v transparentní barvě Black Ice Low Gloss se liší topem z pásů obláčkového javoru, ořechu, bubingy a purpleheartu, hmatníkem z panga panga osazeným abalonovými značkami, a snímači Nordstrand Big Single s palisandrovými pouzdry. Ceny se pohybují v rozpětí cca 1500 až 1800 dolarů.

Sandberg Greenline Series – „Stejně jako my lidé je i každý strom jedinečný, má své vlastní vzory a textury a vypráví si svou vlastní historii. Růst stromu trvá roky a každý má svůj unikátní charakter. Pro řadu Greenline hledáme tyto dřeviny s jedinečnými znaky, zrny a zbarvením, abychom vytvořili zodpovědnější nástroj; dokonale stabilní a funkční s oslavou přirozené estetiky dřeva,“ přibližuje Sandberg novou nástrojovou edici Greenline. Ta je prozatím otevřena pro modelové řady California TT, TM a VM, rozšíření o další kolekce by mělo následovat. Každý model z dosavadní série Greenline lze objednat prostřednictvím konfigurátoru na firemních stránkách.

Phil Jones Bass X4 Nanobass – nejmenší kombo z nabídky butikové značky se vejde do batohu a váží jen něco málo přes 5 kg. I přes skutečně kompaktní rozměry je aparát, osazený digitální koncovou jednotkou s výkonem 35 W, aktivním crossoverem a čtyřpalcovým reproduktorem PJB N52 NeoPower, schopen nabídnout překvapivě plný organický zvuk, a to také pro kytaru, housle, ukulele a další nástroje. Ovládání sestává z celkové hlasitosti, vstupní citlivosti, třípásmových korekcí a potenciometru pro stereofonní minijackový Aux In nebo Bluetooth připojení. X4 Nanobass je vybaven i sluchátkovým konektorem a frekvenční odezva je dána mantinely 72 Hz – 15 kHz. Na trhu se objeví designové verze v černé, bílé a červené kožence, cena atakuje hranici 360 dolarů.

Origin Effects BASSRIG Super Vintage a ’64 Black Panel – dvojice pedálů z produkce britské značky staví na obvodech Analogue Amp Recreation, přinášejících jedny z nejznámnějších basových zvuků z konce šedesátých let. Verze Super Vintage pskytuje sound první generace aparátu Ampeg SVT, zatímco varianta ’64 Black Panel je inspirována basovými vintage zesilovači Fender. Vedle standardních funkcí a ovladačů zde najdeme analogový DI výstup s emulací boxu, přepínatelné středy a podle typu pedálu také switche Ultra Hi/Lo Cut a Horn Cut, funkci Amp Out EQ nebo spínače Bright/Fat (Showman / Bassman) či BLK/TWD (sytější Tweed-sound). Novinky mají shodnou cenovku 495 dolarů.

Nástrojové popruhy Warwick – série kvalitních basových pásů od renomované německé značky Richter Leder zahrnuje dva modely Warwick Nylon Bass Strap Black Gold/ Silver Embossing o šířce 7 cm a délce nastavitelné v rozmezí 100 až 170 cm. Cena se pohybuje okolo 33 eur. Edici Warwick Synthetic Leather Bass Strap z umělé kůže tvoří opět provedení Black Gold/ Silver Embossing s identickými rozměry a cenovkou 50 eur. K posledně jmenovaným popruhům přibyly také dvě varianty Warwick Synthetic Leather Bass Strap Neoprene Padding s šířkou 10 cm, délkou 89 až 153 cm a cenou cca 47 eur.

Klávesy

1010music Nanobox Lemondrop – granulární mini syntezátor v desktopovém formátu disponuje čtyřhlasou polyfonií, dvěma granulátorovými sekcemi s přidaným oscilátorem, dvojicí multimode filtrů, stejným počtem envelope sekcí a LFO s modulačním sekvencerem. Efektová jednotka rozdělená do kategorií FX1 / FX2 obsahuje flanger, distortion, chorus, phaser, delay, reverb.

Kromě USB-C portu, slotu pro microSD karty a linkovému konektoru zde najdeme také clock a minijackové MIDI In/Out. Použít lze více než stovku presetů a WAV souborů a orientaci usnadňuje dvoupalcový displej. Cena modelu o rozměrech 95 x 76 x 38 mm se pohybuje okolo 450 eur, včetně USB-C / USB-A kabelu, MIDI adapteru a microSD karty.

Behringer Saturn – kompaktní analogový syntezátor, vycházející z platformy známého Rolandu Jupiter, se může pochlubit třemi VCO, multi-mode filtrem, arpeggiátorem a 16krokovým sekvencerem. Model s tříhlasou polyfonií i parafonním režimem je osazen 27 malými klávesami, VCO jednotky mají čtyři volitelné průběhy vlny: pilový, trojúhelníkový, čtvercový, pulzní plus modulaci šířky pulzu, a obdobné možnosti nabízí i LFO. ADSR sekce s tahovými fadery může ovládat VCA a modulační filtraci, instalovány jsou konektory pro synchronizaci nebo port microUSB. Cena se pohybuje okolo 100 dolarů.

Bicí

Gretsch Ash Soan GAS0712-ASH – signovaný snare britského bubeníka, jednoho z nejvyhledávanějších hráčů současnosti, se vyznačuje méně tradičními rozměry 7 x 12 palců a stěnami z exotického purpleheartu, lepeného v devíti vrstvách. Horní i spodní nosné hrany jsou broušeny v úhlu 45 stupňů, bubínek je osazen litými ráfky o síle 4 mm a osvědčenou mechanikou Lightning throw-off. Každý kousek nese na vnitřní straně korpusu identifikační štítek s uvedením roku výroby a Soanovým podpisem. Signovaný snare stříkaný lesklým transparentním lakem vyjde na cca 1100 eur.

Tama Club-JAM Pancake Kit – nejmenší kit z rodiny Club-JAM kombinuje podle slov výrobce výhody kompaktní a snadno přenosné bicí soupravy s profesionální kvalitou zvuku a nadstandardní odolností. Čtyřmístný topolový set s minimalistickým designem obsahuje basový buben o rozměrech 18 x 4 palců, vybavený dřevěnými ráfky, tom 10“ x 3.5“, floor tom 13“ x 3.5“ (oba bez spodní rezonanční blány), snare 12“ x 4“ a jeden držák tomu. Nabízena jsou provedení Hairline Black nebo Champagne Mist, cena se pohybuje okolo 350 eur.

Millenium NonaPad – finančně vstřícný model s devíti rychlostně citlivými pady, třicítkou tovární kitů, více než šesti stovkami zvuků, 17 smyčkami a pamětí pro 512 MB samplů ve formátu WAV. Metoda A/B umožňuje přiřazení dvou zvuků k padu, které lze navíc i párovat. Kromě klasické konektivity, včetně dvou triggeringových vstupů ( dvou nebo čtyřzónové externí pady), zde najdeme také MIDI In/Out i dvě zdířky pro footswitch hi-hat pedálu a ovládání funkcí. Nona PAd o rozměrech 36 x 30.5 x 7.5 cm a váze 2.4 kg je možno pořídit za necelých 200 eur, společně s napájecím zdrojem a 3.5 mm sluchátkovým adaptérem.

Dechy

Roland Aerophone AE-20 – nejnovější verze dechového synthu je postavena na firemní technologii SuperNATURAL, díky níž je tento model schopem poskytnout širokou škálu realistických zvuků dechových, žesťových a dalších nástrojů. Modernější sound klasických synthů obstarává procesor ZEN-Core, převzatý z Rolandů Fantom a Jupter-X. AE-20 nabízí jak saxofonový prstoklad, tak i režim klarinetu, zobcové i příčné flétny nebo vlastní mod. Vylepšeny byly senzory nátisku a dechu, nechybí USB MIDI, Bluetooth, bateriový provoz či integrovaný reproduktor. Česká cena se pohybuje pod hranicí 25000 Kč.

Studio

Steinberg Cubase 12 – nová vlajková loď firmy Steinberg disponuje systémem MIDI Remote zajišťujícím mapování hardwarových kontrolerů na funkce Cubase, přibyla sekce FX Modulator, vylepšen byl algoritmus AudioWarp, funkce Audio To MIDI extrahuje z polyfonního audia informace o akordech a přidán byl Scale Assistant pro automatickou korekci výšky not. Integrován je dynamický procesor Raiser, nástroje pro import tempa z jiných Cubase projektů, uživatelé Windows mohou aktivovat Bluetooth MIDI, vývojáři optimalizovali také editační postupy, vestavěno je piano Verve a „dvanáctka“ kromě jiného zvládá i nativní podporu architektury Apple Silicon. Pořídit lze varianty Elements (cca 100 eur), Artist (cca 330 eur) či Pro (cca 580 eur).

Positive Grid RIFF – kompaktní zvuková USB karta kompatibilní s platformami Windows, Mac či iOS je vhodná pro nahrávání kytar, baskytar a dalších nástrojů. Konektivita sestává z jackového vstupu, stereofonního výstupu a minjackového sluchátkového konektoru, model pracuje s audio rozlišením 24-bit/96 kHz a dynamický rozsah je dán hranicí 114 dB. Zvukové možnosti lze rozšířit softwarem BIAS FX 2 a integrovány jsou emulace tří preampů. Cena byla nastavena na 99 dolarů

Rupert Neve Designs 5025 Dual Shelford Mic Pre – luxusní dvoukanálový mikrofonní předzesilovač postavený na bázi známých Shelford Channelů. Instalovány jsou transformátory Silk Texture Red / Blue, samozřejmostí je nadstandardní dynamika, kontrola harmonických složek signálu, extrémně nízký šum, vyrovnaný frekvenční projev v pásmech 10 Hz až 60 kHz a dvě výstupní úrovně pro integraci do audio řetězce. Racková 1U verze je na českém trhu dostupná za částku cca 99000 Kč.

Solid State Logic X-Delay – dozvukový plug-in inspirovaný klasickými digitálními dozvuky z osmdesátých let. Novinka nabízí čtyři nezávislé jednotky, každou s vlastním gainem, ovládáním panoramy a časem zpoždění. Zmíněné sekce lze synchronizovat s tempem skladby nebo je nastavovat v milisekundách, a integrován je i stereofonní režim ping-pong. Ovládání zahrnuje také modulaci, reverb, saturaci zvuku, de-esser, high-pass / low-pass filtry apod. Software ve formátech VST, VST3, AU a AAX  nese cenovku 199 dolarů a spolupracuje se systémy MacOS a Windows.

Tagy gear alert Ibanez sandberg Phil Jones Bass Origin Effects warwick 1010music Behringer Gretsch tama Millenium Roland Steinberg Positive Grid Rupert Neve Designs Solid State Logic

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY