Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Ne, 08.12.2013 - 19:43

Sandberg MarloweDK 5: basa ze signované série Thomase Risella

Německý výrobce špičkových kytar a baskytar, firma Sandberg v nejbližší době zařadí do svého portfolia nejnovější model basy, na jejímž vývoji se opět podílel vyhledávaný sideman, lektor a skladatel, baskytarista Thomas "MarloweDK" Risell. Pětistrunná novinka MarloweDK 5 by měla vycházet z předchozí čtyřstrunné verze Sandbergu, postavené podle specifikací Thomase Risella, přičemž tento model vychází z Fenderu Jazz Bass 1974.

Korpus ve tvaru Jazz Bass je vyroben z evropské olše, na krku z tvrdého kanadského javoru je nalepen palisandrový hmatník s obdélníkovými orientačními značkami a 22 pražci. Pražcový drát je usazen i v nulté poloze asi 2 mm za plastovým pražcem, tím pádem mají i prázdné struny stejný atak jako tóny hrané na hmatníku. Krk je k tělu přišroubován 6 šrouby (patent firmy) a měl by mít o trochu tenčí profil oproti předchozímu Sandbergu MarloweDK. Na rozdíl od "čtyřky" disponuje nový model také delší menzurou 35 palců, což pozitivně ovlivňuje sustain a čitelnost struny H.

Mechaniku i snímače si u Sandbergu vyrábějí sami - v tomto případě se jedná o masivní litou kobylku, umožňující rychlou výměnu strun. Každý kámen má pět imbusových šroubů - třemi z nich se nastavuje výška a náklon struny a dalšími dvěma doladění oktáv a rozteč strun. O ladění se stará pětice strojků s velkými listy (ala vintage Fender) v kombinaci 4+1 a chytře vyřešená přítlačná lišta pro struny E, A, D a G. Pasivní elektronika zahrnuje dvojici single coil snímačů s magnety Alnico5 a tři potenciometry ovládající hlasitost, balanci a výšky.

Novinka bude nabízena v několika barevných variantách s úpravou Vintage Relic. První sériově vyráběné kousky Sandbergu MarloweDK 5 by měly tovární halu společnosti opustit už začátkem příštího roku.

Tagy sandberg

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY