Přejít k hlavnímu obsahu
Static-X použili demáče, které Wayne natočil před smrtí | Foto: Otsego Entertainment Group
Static-X použili demáče, které Wayne natočil před smrtí | Foto: Otsego Entertainment Group
Martin Hošna -

Regenerace Static-X se povedla na výbornou

Když se frontman Wayne Static v roce 2014 odebral na věčnost z důvodu předávkování a vysoké míry požívání alkoholu, všem bylo jasné, že s jeho domovskou kapelou Static-X je konec. Natupírovaný předák byl nezaměnitelnou figurou i mozkem celé industriálně metalové formace. Zbylí spoluhráči oprášili demáče i staré nevydané skladby a kupodivu sedmá deska Project: Regeneration, Vol. 1 je plnohodnotným počinem, který ostudu nedělá.

Je až s podivem, že zrovna posmrtné album může s takovou lehkostí konkurovat předešlým řadovkám. Pochopitelně ani v tomto případě se nejednalo o snadnou záležitost pro zbytek členů kapely, jak obnovit svoji činnost.

Použít demáče, který Wayne Static natočil těsně před smrtí, nebo i starší materiál, na kterém se podílel bývalý člen Tripp Eisen, muselo projít mnoha dohadováním ze stran právníků. „Zpracování písniček porušuje duševní vlastnictví společného díla. Změnily se nejen moje riffy, ale i ty Waynovy. Změnila se struktura písní bez svolení jejich autorů,“ rozčiloval se kytarista a zakládající člen formace. Právní spor nakonec zpozdil vydání desky. Je tedy otázkou, jestli jsou Trippovy výtky skutečně oprávněné. Album totiž zní mimořádně nově.

Klasické kyberpunkové aranže Static-X tu jdou ruku v ruce s charismatickým Waynovým vokálním staccatem. Těžká rytmika a kovové riffy vytvářejí podmanivou hororovou atmosféru, za níž by se ani Rob Zombie stydět nemusel. Industriální skladby Follow, Terminator Oscilator či My Destruction zabijí stejně tvrdě jako v minulosti, tančí v podvědomí kulometnou kytarovou souhrou, strašidelnými syntetizátory i slušivou basovou linkou. Vyvrcholením je poslední baladická skladba Dead Souls, v níž Static-X plují velice jemně na rádiových vlnách a na chvíli opouštějí svá nultá léta.

Project: Regeneration, Vol. 1 nenechává nikoho na pochybách, že kapela nehází flintu do žita. Členové kapely slibují, že brzy se dočkáme pokračování. Již nyní participoval na nahrávce Waynův klon Xer0, který se zhostil na pódiu své role lídra dokonale. Tenhle comeback má šanci na úspěch.

Co na nahrávce oceníte jako muzikanti?

Na rozdíl od svého předchůdce Cult of Static je novinka o poznání melodičtější a zároveň smutnější. Mix industriálu, zuřivých kytarových riffů, syntetizátorů a pověstného Waynova štěkání obohacují na závěr i akustické kytary. Současní Static-X ve studiu odvedli práci ve studiu na výbornou a je jasné, že se nejedná vůbec o žádnou nostalgii ani bezduchý kalkul od bývalých spoluhráčů.

cover

Static-X Project: Regeneration, Vol. 1

Otsego Entertainment Group, 39:17

80 %

Tagy Recenze alb Static-X

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY