Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Profesionální karta RME Fireface UCX II

Společnost RME uvedla na trh profesionální zvukovou kartu s označením Fireface UCX II. USB audio rozhraní, které bylo představeno právě v době 25. výročí založení německé značky, přichází s několika významnými vylepšeními oproti předchozí verzi, jež v roce 2012 obdržela cenu KEYS Award. Mezi novinky patří větší počet DC výstupů, funkce SteadyClock FS, kvalitnější displej pro metering a v neposlední řadě také přímé nahrávání na flash disk.

Konstrukční koncepce druhé generace 40kanálového rozhraní se navzdory některým kosmetickým úpravám nijak zásadně nezměnila, takže model Fireface UCX II stále vypadá podobně jako jeho úspěšný předchůdce. Stejně jako v případě UCX nabízí přední panel dva mikrofonní/inst/linkové kombinované vstupy s fantomovým napájením a kvalitními předzesilovači, dva linkové/inst vstupy a sluchátkový výstup.

Změna se ovšem týká inovovaného a přehledného displeje s vyšším rozlišením, což je oproti LED diodám použitým u verze UCX velké zlepšení. Displej zobrazuje informace o vstupním i výstupním signálu a snadnější by měla být také navigace díky velkému multifunkčnímu knoflíku a čtyřem tlačítkům.

Na zadní straně najdeme další čtyři linkové vstupy, celkem tedy osm analogových vstupů, spolu se šesti analogovými linkovými výstupy. Všechny zmíněné konektory jsou nyní uzpůsobeny pro DC-řízení modulárních syntezátory a dalších analogových zařízení. Využít lze DIN zdířky MIDI, Out, připojení k počítači obstarává port USB-B 2.0, druhý USB konektor zajišťuje spojení s flash či hard diskem pro přímé nahrávání (DURec).

Z konektivity nechybí ani word clock, ADAT I/O, AES/EBU a S/PDIF. Nová konfigurace vstupů a výstupů znamená, že RME Fireface UCX II nabízí až 20 nahrávacích a 20 playbackových kanálů, které lze používat současně. Výrobce navíc do karty integroval svou novou technologii SteadyClock FS pro potlačení jitteru, která využívá stejné digitální hodiny jako řada ADI-2. RME uvádí, že nový časovač umožňuje lepší AD/DA konverzi i větší hloubku a čistotu záznamu.

Profesionální karta RME Fireface UCX II osazená 24-bitovými převodníky je samozřejmě plně kompatibilní s firemní aplikací TotalMix Remote, napájení je řešeno DC adapterem s napěťovým rozmezím 9 – 18 V a proudovým odběrem cca 910 mA/ 12 V. Model o rozměrech 215 x 44 x 130 mm je možno prostřednictvím bočních úchytů namontovat do racku, kde zabere polovinu šířky klasické jednotky. Oficiální evropská cena se pohybuje okolo hranice 1300 eur.

Tagy RME RME Fireface UCX II

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY