Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Pá, 27.01.2017 - 00:01

Pedálový modulační filtr EHX Blurst

Nabídkové portfolio newyorského výrobce efektů Electro-Harmonix se rozrostlo o novou krabičku označenou EHX Blurst. Efekt určený kytaristům a basistům je postaven na technologii obálkové filtrace používané v modulárních syntezátorech, ale na rozdíl od klasických synthových obvodů reagujících na dynamiku je filtrační odezva řízena integrovaným oscilátorem, podobně jako např. tremolo nebo phaser.

V analogové signálové cestě je zařazen low-pass filtr čtvrtého řádu s variabilní rezonancí a modulace, stejně jako nízko frekvenční LFO a tap tempo, je řízena digitálně. Na hlavní panelu najdeme pětici potenciometrů - hlasitost efektu Volume, kterou částečně ovlivňuje i ovladač Resonance pro nastavení rezonančního rozpětí vlny, Blend pro mix efektovaného a čistého signálu, Rate mění rychlost modulace a knoflíkem Range s neutrální centrální polohou určujeme frekvenční rozsah filtrace.

Kromě toho je zde trojice páčkových třípolohových přepínačů - Shapem volíme ze tří typů tvaru křivky LFO, Tap Divine slouží k výběru algoritmu tap tempa (čtvrtka, tečkovaná osmina a triola) a Exp Mode určuje funkci (Range, Rate, Filter), která bude ovládána pomocí externího expression pedálu, jehož zapojení zásadně zvyšuje flexibilitu efektu.

Přepínání obstarávají dva kovové nášlapné footswitche s diodami - pravým spínačem efekt aktivujeme a levým ovládáme funkci tap tempa. Oranžová dioda je aktivační a žlutá kontrolka informuje o aktuální mezní frekvenci filtru a je závislá na poloze potenciometru Range. EHX Blurst je napájen 9V adapterem a zapojen v režimu true bypass, takže jeho obvod ve vypnutém stavu nijak neovlivňuje kvalitu průchozího signálu. Novinka od EHX se v celosvětové distribucí objeví pravděpodobně v březnu s cenovkou pod hranicí 150 Euro.

Tagy EHX EHX Blurst
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY