Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley -

Pearl CS1450: bubínek s příchutí chilli papriček

Firma Pearl má ve své nabídce již slušnou řádku podpisových modelů bubínků. A v případě Chada Smithe a jeho partičky Red Hot Chilli Peppers je nasnadě, že speciálně Pearl CS1450 je pořád záležitostí věru žhavou. Přestože se už nejedná o žádnou novinku.

Jak to vypadá?

Bubínek o rozměrech 5" x 14" je vyroben z poniklované, 1,3 mm silné oceli a má černěnou povrchovou úpravu. Ohýbané ráfky SuperHoop II jsou z 2,3 mm oceli a nesou na každé straně deset mušlí typu CL-55. Mechanismus struníku je SR-015 a samotný struník je pak typ S-022. Skládá se z 20 ocelových strun a jeho uchycení k bubínku je řešeno pomocí plastových pásků. O kvalitě zpracování a použitých komponentů je asi zbytečné mluvit, tohle si Pearl celkem hlídá a u signature modelů obzvlášť.

Bubínek je od výrobce osazen kvalitními blánami Remo, nic tedy nebrání bubínek prověřit i po zvukové stránce.

Jak to hraje?

Ještě než se dostaneme ke zvuku samotnému, je potřeba podotknout, že již samotné ladění bubínku je zážitek a to zejména díky použitým mušlím a ráfkům. Vše funguje hezky plynule a snadno Navíc ať bubínek ladíte hluboko či vysoko, vždy zůstávají přítomny všechny jeho dobré vlastnosti - o nichž si povíme nyní.

Kombinace ocelového těla a 5" hloubky dává bubínku velký dynamický rozsah a extrémní citlivost. Zvuk je jasný s výraznou artikulací a velmi rychlou odezvou. Reakce struníku je rovněž vynikající. Díky tenkému korpusu bubínku jsem měl trochu obavy, že bubínek bude trochu postrádat "tělo", ale kdepak. Chad Smith asi dobře ví, co dělá – a bubínek hraje opravdu velmi hezky při prakticky jakémkoliv ladění. Již po prvním přitažení šroubů byl zvuk pěkně hutný, s dlouhým sustainem a příjemně se ozýval struník. Zkrátka plně použitelný a svým způsobem univerzální zvuk, vhodný zejména do rockové hudby. Při větším napnutí blány, ale teprve bubínek začíná ukazovat co v něm je a proč ho má Chad tak rád...

Při větším napnutí blány se začne naplno ozývat ocelový korpus, řádně se přiostří rimshot a zvuk bubínku je celkově úžasně muzikální. Opravdové funky-rockové maso alá RHCHP ale přichází až při vysokém ladění. Korpus bubínku nádherně zvoní, úder do blány je průrazný s rychlou reakcí a krátkým, čistým přezněním, ale stále není potřeba bubínek jakkoliv tlumit. Naopak rimshot je díky ohýbanému ráfku přímo vražedný a rezonančně neskutečně živý.

Další škála barev se dá získat prací se struníkem, mě nejlépe zněl bubínek při vysokém ladění a zároveň nepřešponovaném struníku.

Závěr

Jedná se o povedený bubínek, se kterým se jen tak v kapele neztratíte, ale při rozumném ladění zároveň nebudete nepříjemně vyčnívat ani nad vlastní soupravou, ani nad kapelou. Hledáte kvalitní bubínek se zajímavým zvukem a možnostmi? Když uvážíme ještě více než příznivou cenu, pohybující se okolo osmi tisíc korun, tento pearl je pozoruhodným kouskem, který si zaslouží pozornost nejen příznivců Chada Smithe a jeho kapely.

Tagy Pearl pearl signature Pearl CS1450

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY