Přejít k hlavnímu obsahu
Princezna je pohádka moderní doby. Nahrávka vznikla jako singl ve studiu Zdeňka Rytíře v Řevnicích. | Foto: archiv kapely
Princezna je pohádka moderní doby. Nahrávka vznikla jako singl ve studiu Zdeňka Rytíře v Řevnicích. | Foto: archiv kapely
Michal Rudolf Cádra -

Od vítězství na Portě až do hitparády Česká dvanáctka

Singl Princezna naší kapely Loes & The Acoustic Engineers se už dvanáct týdnů úspěšně umisťuje v hitparádě Česká dvanáctka Českého rozhlasu. Bude zařazen do pravidelného vysílání a pokud ke svým šesti již dosaženým vítězstvím přidá ještě dalších šest, získá ocenění „Platinová dvanáctka“. Slavíme a trochu se ohlížíme.

Když byla před dvanácti týdny píseň Princezna naší česko-holandské kapely Loes & The Acoustic Engineers nasazena do oficiální hitparády Českého rozhlasu Česká dvanáctka, nedělali jsme si velké naděje, že by mezi mainstreamovými matadory mohla mít šanci. O to větším překvapením byl její raketový start hned na příčku nejvyšší. V dalších týdnech se píseň držela mezi „top“ a  „bramborovou“ příčkou, celkem nasbírala šest nejvyšších umístění.

V týdnu 21.-27. října získala takzvanou „Zlatou dvanáctku“, což je cena udílená za dvanáctitýdenní setrvání v hitparádě. Je to obrovský úspěch pro skladbu i pro naši kapelu. Princezna se dostala do playlistu Nočního proudu ČRo a navíc zůstává v hitparádě a soutěží o platinovou trofej.

Od vítězství na Portě až do rozhlasu

Když jsme v roce 2021 vyrazili zahrát si na pražské kolo folkové soutěže Porta, o top příčkách radiové hitparády nikdo nepřemýšlel. Loes van Schaijk (čti „lús van schajk“), holandská zpěvačka, kytaristka a basistka žijící už čtvrtým rokem v Praze, čerstvě postavila kapelu a přišla s nápadem účastnit se Porty. A protože k tradici folku, country a trampské hudbě jsme měli všichni určitý vztah, přišlo nám fajn začít právě tam, přestože náš sound úplně do žánrové škatulky nezapadal. Schválně, jak nás lidi vezmou?

A vzali! Během finálového soutěžního vystoupení Loes uchvátila publikum baladou Being Here, kterou dvojjazyčně zazpívala s další tehdejší členkou kapely Annou Marií Hradeckou a Honzou Bartoškem, i svižnou Love Can Be. Já pak doplnil set o českou „vyprávěnku“ Princezna.

Ve finále soutěže kapela získala řadu ocenění – mezi nimi vítěznou Portu 2021, cenu SAI a cenu ČRo Olomouc. Součástí balíku cen byl i natáčecí čas ve studiu, představení kapely ve spřízněných radiích a dále možnost nasadit naši píseň do radiové hitparády.

Nahrávka tedy vznikla jako singl ve studiu Zdeňka Rytíře v Řevnicích pod technickou režií Václava Neckáře ml. a za laskavého mentoringu Jirky Vondráčka. A letos v létě, tedy zhruba rok od portovního úspěchu, se Princezna dostala do hitparády a k naší radosti se jí tam daří stejně dobře jako na Portě.

Princezna jako nadčasová pohádka s otevřeným koncem

Princezna je pohádka moderní doby. V dětství jsme slýchali příběh o nebohé princezně ze zámku, které se zmocní zlý drak a vězní ji až do jejího šťastného vysvobození udatným princem. Ale pak utečou desítky let a realita je jiná, i když podobnosti se nabízí. Draků je v životě vždycky dostatek. Zámků citelně méně. A těch, kteří by chtěli bojovat a rvát se s draky, těch se nedostává. Jenže kdo věří a doufá, ten se dočká.

Loutková Princezna ožila ve videoklipu

Videoklip k písni se nám podařilo partyzánsky natočit během koncertní cesty kapely do Loesina rodného Holandska. Zázemí pro natáčení nám poskytl multifunkční ateliér Watdajel a hlavní role pomyslné princezny se zhostila Emma van Dobben, spolužačka Loes a loutkářka, která se navíc během pár minut skvěle foneticky naučila refrén písně pro lip-sync v závěru. V klipu vystupující loutky jsou tedy všechny do jedné vlastnoručními výtvory hlavní hrdinky. S jediným natáčecím dnem a spoustou starostí okolo, ale s profesionálním týmem ožila pohádka nejen v textu písně, ale i ve vizuálu. Úžasná zkušenost.

Chtěli bychom poděkovat všem, kteří nás soustavně podporují, a dnes zvláště těm, kteří Princeznu svými hlasy drží v České dvanáctce. Speciálně pro vás chystáme 14. 12. 2022 děkovný koncert v krásném prostoru nové čítárny Unijazzu v Praze, na který srdečně zveme. Těšíme se na vás!

Tagy Loes van Schaijk Loes & The Acoustic Engineers Porta

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Michal Rudolf Cádra
Čechoslovák z Prahy, který se přes dvacet let věnuje hudbě, je vystudovaným akustickým inženýrem. Hraje na akordeon, mandolínu a kytaru, zpívá a píše vlastní hudbu i texty. Krom hudby se s nemenší vášní věnuje historickým vozidlům. Formaci Loes & The Acoustic Engineers uvá…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY