Přejít k hlavnímu obsahu
Skladby na albu Uncertain Joys jsou kousavé, zuřivé, ale i snesitelné pro rádiové vlny. | Foto: Paul Hudson
Skladby na albu Uncertain Joys jsou kousavé, zuřivé, ale i snesitelné pro rádiové vlny. | Foto: Paul Hudson
Martin Hošna - Po, 23.01.2023 - 12:00

O válce a lásce zpívají The Subways s vrozenou jemností

Čekání na novou desku britského tria The Subways se vyplatilo. Po osmi letech tu nové písničky z alba Uncertain Joys září chytlavými refrény, punkrockovými riffy a subjektivními texty jako nikdy předtím.

The Subways jsou zpět a dokazují, že indie punk rock nezapomněli ani na chvíli, navíc ho zručně obalili syntezátorovými stěnami a kritikou současného světa. Frontman Billy Lunn přestávku využil ke studiu literatury na uznávané univerzitě v Cambridge. Získání titulu ho ale zřejmě stálo víc, než chtěl. V písničkách se totiž vyrovnává s vlastní bisexualitou, kterou někdy označuje až za poruchu osobnosti. Není proto divu, že Uncertain Joys je jeho zatím nejosobnější deskou.

Tématické rozdělení na lásku a válku tu odráží všechna traumata, jimiž Bill prošel. Vlastní trable, pandemie a lockdown, ale i všudypřítomné dezinformace zapříčinily frustraci, kterou The Subways řeší po svém: štěkavými riffy, popovými melodiemi a podmanivými refrény. Už otvírák You Kill My Cool dokazuje, že napsat rychlou a zapamatovatelnou písničku není pro trio žádný problém. Chemii mezi kytarou, basou a bicími doplňují syntezátory, optimisticky zjemňují rétoriku kapely na „vyhlídky na nejisté radosti“. Ty odhaluje Billy v písni Incantation, v níž se přímo vyznává k lásce ke stejnému pohlaví. Punkrockový útok na solar pokračuje v další pecce Black Wax, zuřivost tu graduje hlavně v písničce Fight o smrti George Floyda, kritika a hněv panuje v Internet Killed The Rockstar, v níž Billy varuje před plytkým marketingem sociálních sítí, který zabijí autenticitu.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Bez zakládajícího člena a bubeníka Joshe Morgana, jenž opustil kapelu v roce 2020, trio elán neztratilo. Místo něj na bicí usedla Camille Phillips, která svoje řemeslo ovládá evidentně na jedničku, a dokonale se zapojuje do proudu rockabilly a punk rocku. The Subways jedou dál, nebojí se zkreslujících efektů, vše ale kombinují dohromady jemně a nenásilně. To je nejvíce znát v poslední sedmiminutové skladbě Futures, v níž se mísí cinkající osmdesátky i grungeová agrese devadesátek. Skladby to jsou kousavé, zuřivé, ale i snesitelné pro rádiové vlny.

The Subways - Uncertain Joy obal alba

The SubwaysUncertain Joys

Alcopop!, 43:49:00

indie/post punk

80 %

Tagy The Subways

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY