Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

NOVÝ GEAR 52/23: aparáty Soldano, soupravy Gretsch, výroční Stratocastery a basa Schecter

Kdo je připraven, není zaskočen. Vítejte u našeho dalšího týdenního přehledu nového gearu a zajímavostí z muzikantského světa, kde se snažíme shrnout vše podstatné, co se na nás aktuálně valí na trhu a měli bychom to vědět. Legendární konstruktér Michael Soldano představil nový zesilovač a kombo Astro-20, firma Schecter postavila pro basového virtuóza Charlese Berthouda čtyřstrunný model CB-4, Gretsch hlásí návrat k soupravám Renegade, Kramer uvedl na trh signovaný model Voyager a Fender se v rámci oslav 70. výročí Stratocasteru pochlubil několika speciálními Anniversary modely. Tip přinášíme také na činely Zultan Heritage Flat Ride, signovaný drive Alexe Lifesona z Rush, funkcemi nabitý booster od OPFXS nebo nový model Flyingu Jackson zaštítěného jménem Randyho Rhoadse.

Fender slaví výročí se Stratocastery Player a American Professional II 70th Anniversary

V příštím roce uplyne 70 let od uvedení ikonického výtvoru Leo Fendera: kytary Fender Stratocaster. Na oslavu kulatin vydává výrobce kolekci limitovaných nástrojů a výročních barevných variant. Ty jsou zastoupeny modelem 70th Anniversary Player Stratocaster v laku Nebula Noir se single coily Pure Vintage ‘59 a verzí 70th Anniversary American Professional II Stratocaster v transparentní úpravě Comet Burst s javorovým topem a jednocívkovými snímači 70th Anniversary V-Mod II. K dispozici jsou mimo jiné i provedení Player nebo American Professional opatřená novým lakem Anniversary 2-Color Sunburst.

Extravagantní Kramer Lzzy Hale Voyager

Především pro hráče razantnějších žánrů je určen nový signovaný model, kterým Kramer rozšiřuje kytarovou edici Voyager. Verze, postavená podle preferencí kytaristky Lzzy Hale, dostala hvězdicovité olšové tělo kryté speciálním lakem Black Diamond Holographic Sparkle, šroubovaný javorový krk s pohodlným profilem SlimTaper C a ebenový hmatník nesoucí 22 středně silných pražců. Struny kotví v uzamykatelném vibratu Floyd Rose 1000 a přes zámky (R2) nultého pražce míří do firemních strojků. Jednoduše pojatá elektronika sestává z kobylkového humbuckeru Kramer 85-T a potenciometru hlasitosti. K nástroji je dodáváno pevné pouzdro.

Jackson MJ Series Rhoads RR24MG

Japonské verze modelů inspirovaných modifikovanými Flyingy V „Concorde“  Randyho Rhoadse, bývalého kytaristy kapely Ozzyho Osbournea, se dostávají do distribuce v úpravách Gloss Black with Yellow Pinstripes a Snow White with Black Pinstripes. U nových variant byly původní snímače Seymour Duncan vyměněny za dvojici lety ověřených aktivních humbuckerů EMG81 / EMG 85 a pevná kobylka ustoupila ve prospěch dvouzvratného uzamykatelného vibrata Gotoh GE 1996T, doplněného zámky nultého pražce Floyd Rose Original a ladicími mechanikami Gotoh. Cena včetně popruhových zámků Dunlop a pouzdra Jackson Foam Core se pohybuje pod hranicí 3000 dolarů.

Mojotone Alex Lifeson Lerxst By-Tor Drive

Společně s celolampovou hlavou, kombem a kabinety ze série Lerxst CHI, postavenou podle preferencí kytaristy kapely Rush, přichází firma Mojotone se signovaným pedálem Alex Lifeson Lerxst By-Tor Drive. Efekt je založený na zvuku zkresleného kanálu stowattového, beznadějně vyprodaného custom zesilovače Lerxst Omega, který Lifeson použil při nahrávání posledního studiového alba Rush Clockwork Angels (2012) a také na následném turné. Kromě zkreslovacího obvodu s ovladači Level, Tone, Gain je pedál osazen i boost sekcí s vlastní hlasitostí a footswitchem. Sériové pořadí obou jednotek lze měnit páčkovým přepínačem, cena se pohybuje okolo hranice 280 eur.

OPFXS Twin Boost: analogový pedál s digitálním ovládáním

V základu dvoukanálový programovatelný clean booster s trojicí duálních presetů, analogovou signálovou cestou, zdvihem až + 24 dB, neutrální frekvenční odezvou a řadou funkcí včetně parametru Time Factor, určujícího rychlost náběhu gainu, představuje zřejmě nejsofistikovanější efekt ve své kategorii. Kromě tichého footswitche zapojeného v režimech true bypass / buffered (1. / 2. kanál), je Twin Boost vybaven nášlapným switchem fungujícím v režimech Gain Step či Preset, mody Joint a Separate navíc díky stereofonnímu vstupu i výstupu zajišťují rozdílný routing (stereo boost / 2x mono boost). Pedál nesoucí cenovku cca 150 eur nabízí také minijackový konektor MIDI In, a QR kód vytištěný na hlavním panelu vás po naskenování přesměruje na stručný návod k obsluze.

Tříkanálová hlava a kombo Soldano Astro-20

Amp guru Mike Soldano přichází po dlouhé době se zcela novou sérií, zastoupenou celolampovým zesilovačem a kombem řady Astro-20, kde číslovka v názvu značí maximální výkon koncového stupně s ovladači Master a Presence, využívajícího dvojici elektronek 6V6. K dispozici jsou tři kanály Clean/OD1/OD2, čtveřice režimů Galaxy (Green, Blue, Purple, Red), přepínače Deep a Bright, IR sekce s 6 sloty pro vzorky boxů a také možnost uložení presetů s pomocí softwaru Soldano Editor. Nechybí USB port, MIDI, symetrický linkový výstup, FX smyčka nebo sluchátkový konektor s vlastní hlasitostí. Kombo 1x12 je osazeno reprem Celestion G12M Greenback, součástí dodávky je čtyřtlačítkový MIDI footswitch a potřebná kabeláž.

Čtyřstrunný Schecter CB-4 Charles Berthoud

Moderně koncipovaný model postavený podle preferencí basového virtuoza nabízí masivní a zároveň detailně konturovaný zvuk s citlivou odezvou i na vyšších pozicích dvouoktávového palisandrového hmatníku, které Berthoud často využívá při tappingové technice. K průchozímu krku z ořechu a padauku jsou přilepena jasanová korpusová křídla potažená javorovým topem. Hardware sestává kobylky Schecter Diamond a strojků Grover Bass 144, elektroniku tvoří dvojice snímačů EMG 35HZ s aktivním předzesilovačem EMG B64 napájeným dvěma 9V bateriemi. Basa má standardní menzuru 34 palců a je dodávána v transparentním provedení See Thru Black Satin.

Gretsch se vrací k soupravám Renegade

Tradiční americká značka oživila sérii Renegade, určenou především pro začínající adepty bubenického řemesla, dostupnějšími verzemi kitů RGE625, jejichž korpusy jsou lepeny z devíti vrstev topolu a opatřeny třikrát ohýbanými ráfky. K dispozici je klasická pětimístná konfigurace sestávající z basového bubnu o rozměrech 22" x 16", dvou tomů 10" x 7" a 12" x 8", floor tomu 16" x 14" a snare 14" x 5". Součástí je také 13" hi-hat a 18" crash/ride, kompletní hardware a stolička. Vybírat lze z povrchových úprav Grey Sparkle, Ruby Sparkle, Black Mist nebo Blue Sparkle. Oficiální cena souprav řady RGE625 byla nastavena těsně pod hranici 600 dolarů.

Gretsch – Renegade RGE625

Činely Zultan Flat Ride z edice Heritage

Zultan posílil sérii Heritage o dva Flat Ridy s průměru 19 a 20 palců, vyrobené z tradiční bronzové slitiny B20 s hustě tepaným vzorem. Činely jsou určeny těm bubeníkům, kteří preferují jemnější zvuk vhodný také pro neamplifikovanou hudbu, jako je například tradiční jazz. Typickými vlastnostmi těchto činelů je hřejivý, decentnější projev s komplexními podtóny, flexibilita a v neposlední řadě také nadstandardně citlivá reakce na hru různými typy paliček, přičemž menší 19″ verze boduje rychlejším atakem. Oficiální evropské ceny se pohybují okolo hranice 230 respektive 250 eur za 20″ ride.

Kvalitní nástrojový stojan Xvive G1 Butterfly

V Německu navržený nástrojový stojan s dvoustupňovou kolébkou umožňuje spolehlivé uložení téměř jakékoliv elektrické, akustické, klasické nebo basové kytary, mandolíny apod. Díky promyšlené konstrukci z hliníkové slitiny, snižující hmotnost tohoto modelu na pouhých 796 gramů, je verze G1 dostatečně robustní, pevná i stabilní. Nožičky a segmenty dotýkající se nástroje jsou potaženy silikonem s protiskluzovou úpravou. Stojan, opatřený dvojicí silných magnetů držících křídla základny, sestavíte během pár sekund, a po složení se promění na kompaktní lehké příslušenství o rozměrech 337 x 255 x 62 mm, takže se vejde do vnější kapsy většiny kytarových gig bagů.

Tagy Fender Kramer Jackson Mojotone OPFXS Soldano Schecter Gretsch Zultan Xvive

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY