Jak si vybrat basový aparát?
Dejme tomu, že svou vysněnou baskytaru už máte. Máte i popruh, ladičku, metronom, učebnice, počítač plný YouTube lekcí a kabel. Ale kam ten kabel zapojit? Aha, do toho správného aparátu na přenos hutných basových frekvencí. Bez něho budete jinak odkázáni na sluchátkové blues, nebo libovůli zvukařů při zapojování do PA systému. Takže aparát je potřeba. První a zásadní otázka zní: jak výkonný?
Výkon basového aparátu
Nenechte se zmást čísly o výkonech zesilovačů a komb. Za prvé, celolampový aparát o 300 W hraje stejně nahlas (ne-li víc) jako tisíciwattový mosfetový zesilovač. Za druhé, u basy záleží především na artikulaci tónu a jeho výtlaku, takže pouhá wattová nálož pro definici výkonného aparátu nestačí.
Také potřebujete aparát, který produkuje tón podle vašich představ. Aparát, který vám zaručí, že se uslyšíte i v kapele se třemi kytaristy a bubeníkem-řezníkem. Aparát, který bude mít dostatečně robustní konstrukci pro přenos kvalitního spodního pásma. Takže odkud začít? Tady se nám nějaká ta čísla o výkonu přeci jenom budou hodit.
Basový zesilovač (ať už zabudovaný v kombu nebo samostatně jako hlava) pro serióznější použití na pódiu či ve studiu by měl mít alespoň 200 W. Ideálně 300 W a více. Profesionální zesilovače mají povětšinou výkon mezi 400 až 600 W.
Samostatnou kapitolou jsou celolampové zesilovače. Tam dostáváte seriózní kopanec již od stowattového výkonu a třistawattová celolampa je prostě zvukový buldozer.
Na současném trhu jsou tři koncepce zesilovačů – tranzistorové (označované také jako Mosfet), hybridní (lampový předzesilovač s mosfetovým koncovým zesilovačem) a celolampové. Obecně se dá říci, že tranzistorové zesilovače jsou cenově nejdostupnější, disponují moderním univerzálně použitelným zvukem a jsou i váhově nejpříznivější. Hybridní zesilovače jsou velice populární díky spojení hřejivého zvuku lamp v předzesilovači a rychlé odezvy mosfetového koncového stupně. Celolampové zesilovače vám přináší klasický, chlupatý zvuk a hřejivost, pro kterou jsou tak milovány u vašich kytarových kolegů. Každý typ zesilovače má samozřejmě své výhody i nevýhody. O tom ale později v článku.
Že se pro basu dá použít i kytarové modelingové kombíčko Roland CUBE 10GX ukazuje hvězda sociálních sítí Anna Sentina...
Je lepší kombo nebo hlava s reproboxem?
Doporučuji mít obojí. Je dobré mít malé, lehce přenosné kombíčko na domácí cvičení, zkoušky a malé koncertní akce a pak plnohodnotný aparát (hlavu a bednu) pro větší akce.
Formát komba je praktický – máte vše v jednom – zesilovač s reproboxem, stačí jenom zapojit kabel a hrát. U komba je důležitá konstrukce šasi. Čím menší objem vaše bedýnka má, tím menší objem budou mít basy jí produkované. Experti na lehká a výkonná komba jsou například italští Markbass. Je neuvěřitelné, že dokáží postavit mikrokombíčko s 6“palcovým reproduktorem, které ale pořád hraje velmi hutně a produkuje libé basové tóny.
Pokud chcete kombo používat i jinde než doma, pořiďte si alespoň 2x10“ nebo 1x15“ varianty reproduktorů. Pro jazz, folk a jemnější akustické styly by mohlo stačit i kombo s 1x12“ repro.
V případě hlavy a samostatného reproboxu je velmi častým standardem kombinace bedny 4x10“ a zesilovače o výkonu 400 až 600 W. Tato sada vám pokryje široké spektrum akcí, a také se neztratíte v hlasitějších hudebních stylech, jako je hard rock a metal.
Jako snadněji přenosné alternativy jsou čím dál populárnější kombinace dvou beden s reproduktory 1x12“, já osobně preferuji zase kombinaci 2x10“ a 1x15“ beden a jazz/fusion hráči používají avantgardní 4x8“. Všechny tyto konfigurace jsou postačující i pro větší pódia a festivaly.
Pokud se vám líbí velké sestavy beden (já osobně je miluji!), vězte, že těžko najdete praktické uplatnění pro 8x10“ nebo dokonce dvě lednice 8x10“. Tato kombinace je vražedná (nejenom pro vaše záda při transportu) a její plný výkon byste využili opravdu jen na ohromných pódiích či stadiónovém hraní. A i tam mají často zapojenou jenom jednu bednu a zbytek je pro parádu! Výhoda velkých beden je v tlaku a objemu, který produkují i při nízkých hlasitostech. Nicméně, pokud dokážete udržet svoji touhu po sebeprosazení na uzdě, udělá vám velká bedna vždy dobrou službu.
K čemu je dobrá lampa?
Celolampový zesilovač produkuje tón, který je nenapodobitelný. Má život, barvu, dynamiku a plnokrevnost. Nevýhodou je potřeba žhavení lamp (a tudíž hraní do „plných“ – to znamená hodně nahlas), údržba, choulostivý transport a značná váha. To zní jako dost argumentů proti, že? Ale pokud ji milujete, není co řešit.
Určitým kompromisem jsou hybridní zesilovače, které mají jednu, dvě a někdy i více lamp v předzesilovači. Bývají dražší než transistorové zesilovače, ale zase o hodně levnější než celolampové. Takže taková střední cesta pro někoho, kdo chce mít pocit, že má v aparátu lampy, ale přitom si nezlomí záda při transportu.
Ostatně nejdůležitější je váš pocit z tónu. Pokud se vám zvuk určitého zesilovače líbí, pak ani nemusíte řešit, kolik má lamp a jestli jde o hybrid či tranzistor. Už dávno neplatí mnohé mýty a legendy o nenahraditelnosti lampy či dominance určitých legendárních značek (například vyhlášenost produktů Fender či Ampeg).
Na trhu je neuvěřitelné množství vysoce kvalitních komb, zesilovačů a reproboxů od relativně nových značek, jako jsou již zmíněný Markbass, AER, GR Bass nebo nové basové produkty od jinak „nebasových“ výrobců Boss či Blackstar.
Je fascinující, že můžete mít i basové kombo na baterky, které vám poskytne radost z hraní v místech bez elektřiny (např. Joyo MA-10B) nebo sluchátkový zesilovač pro tiché a mobilní cvičení kdekoliv (např. Blackstar AmPlug FLY)
Pozor na čudlíky
V jednoduchosti je síla a platí to i u kvalitních aparátů. Čím víc komponentů a funkcí, tím více se šetřilo na materiálu. Nezapomeňte, že nejdůležitější je zvuk, výkon, konstrukce a spolehlivost aparátu, nikoli počet potenciometrů na ekvalizéru, podsvícený displej, zabudovaný kompresor, ladička, množství efektů nebo zabudovaný kávovar (funkce, po které toužím léta letoucí).
Samozřejmě máte na trhu i vysoce kvalitní a sofistikované aparáty s množstvím funkcí, ale tomu odpovídá i jejich vyšší cena. Množství „čudlíků“ a funkcí by vás ale u levnějších aparatur mělo spíše varovat.
Transport basového aparátu
A na závěr nezapomeňte dvakrát zvážit nejenom svůj úsudek, ale i vybraný aparát. Budete to právě vy, kdo bude cpát kombo na zadní sedačky či vynášet basovou „lednici“ ze sklepní zkušebny. Rozměry a váha jsou velice důležité pro váš každodenní provoz. Položte si pár otázek typu: Jak často budete aparát přenášet? Vejde se vám pohodlně do vozidla? Máte někoho na pomoc? Jak velké akce a jak často hrajete?
Hodně štěstí s výběrem!
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.