Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Novinky, které byste jako muzikanti v říjnu 2022 neměli minout

Hrajete na basu, bicí, klávesy nebo působíte jako DJ, zpíváte, případně zvučíte nebo jste studioví nadšenci? Právě pro vás je každé třetí pondělí v měsíci určený rychlý přehled gearu – novinek, jež se v daném či nejbližším období objeví na trhu a neměli byste je minout. Kytaristům a kytaristkám věnujeme obdobně koncipovaný článek vždy první pondělí v měsíci. S některými z představených novinek vás ještě podrobněji seznámíme v dalších příspěvcích.

Baskytara

Music Man StingRay Special 4 HH Slugger – v rámci podzimní prémiové kolekce The Ball Family Reserve nabízí kalifornský výrobce také sběratelský čtyřstrunný model s jasanovým tělem, javorovým fládrovaným krkem a hmatníkem z výběrového, tepelně ošetřeného plamínkového javoru. Nástroj v odstínu Satin Natural dostal černě lakovaný firemní hardware, obdélníkové poziční značky ve stejné barvě a dvojici humbuckerů s neodymovými magnety, navázanými na aktivní preamp (18 V) s hlasitostí, třípásmovým EQ a krytkami potenciometrů z vzácného tygřího ebenu. Na trh se dostane limitovaná edice čítající 105 kusů. Cena: cca 3200 dolarů.

Orange O-Bass 2022 – britská značka se po sedmi letech vrací k retro modelu basy ve stylu Les Paul, která dostala korpus z lehkého afrického dřeva okoume lemovaného bílou výložkou a šroubovaný javorový krk s inovovaným profilem je nyní kombinován s hmatníkem z odolného purpleheartu osazeného 20 pražci. Instalován je pasivní custom split-coil humbucker, hlasitost, tónová clona, topload kobylka a niklované ladicí strojky s třílistými rondely. Barvy: Orange, Black (obě s černě lakovanou hlavicí). Cena: cca 540 dolarů včetně gig bagu a náhradního pickguardu v černé nebo želvovinové úpravě.

Trace Elliot Pro Series 4x10 a 2x12 – profesionální basové boxy o výkonu 1000 W RMS a impedanci 8 ohmů jsou vyrobeny z 15 mm silné topolové překližky potažené voděodolnou epoxidovou vrstvou a osazeny masivními uzamykatelnými kolečky, čelní mříží s magnetickým uchycením, dvěma paralelně zapojenými Speakony Neutrik a nově navrženým crossoverem. TE Pro 4x10 disponuje čtveřicí měničů s neodymovými magnety a jedním kompresním tweeterem, zatímco varianta Pro 2x12 nabízí koaxiální 12“ reproduktor doplněným wooferem o stejném průměru. Novinky by se na trhu měly objevit v průběhu listopadu. Cena: shodně cca 1600 dolarů.

Boss Dual Cube Bass LX – kompaktní, ale nadstandardně vybavené stereofonní modelingové kombo s celkovým výkonem 10 W, dvojicí reproduktorů o průměru 5 palců, efektovou sekcí, pěti emulacemi (Super Flat, Flat, Vintage, Modern, Rock), pamětí pro 15 presetů, looperem, funkcí Loopback, rytmickou jednotkou atd. Konektivita zahrnuje minijackový i-CUBE Link/Aux In, 2 x linkový + rec výstup, konektor pro footswitch, port USB-B a slot pro Bluetooth MIDI adapter BT-Dual. Kombo je kompatibilní s aplikací Dual Cube Bass LX Editor, napájení obstarává 9V adapter nebo 8 AA baterií. Cena: cca 360 eur.

Darkglass Microtubes Infinity – zatím nejnovější zástupce basových zkreslovacích pedálů tentokrát kombinuje multi-band kompresor s trojicí firemních distortionů (B3K, Vintage, X) s možností nastavení poměru signálových cest drive/dry a disponuje také integrovanou čtyřkanálovou USB kartou. Kromě ukládání presetů a pěti potenciometrů s diodovými prstenci je k dispozici šestipásmový ekvalizer ovládaný dotykovými fadery, tři footswitche, pět IR slotů, MIDI In, DI XLR výstup, dva stereofonní TRS výstupy, Aux In, sluchátkový konektor a zmíněný USB port. Cena: cca 600 dolarů.

Klávesy

AKAI LPK25 MKII a LPD8 MKII – druhá generace oblíbených kompaktních USB MIDI kontrolerů s modernějším designem a několika modifikacemi. LPK25 MKII dostal inovovanou mini klaviaturu s 25 klávesami citlivými na rychlost úderu a integrovaný arpeggiator má nyní funkci Swing nastavitelnou v pěti krocích. U LPD8 MKII nahradil výrobce původní monochromatické pady osmi podsvícenými RGB pady převzatými z edice MPC X. Komunikace probíhá také na bázi MIDI CC nebo Program Change a stejně jako u LPK 25 lze kontroler editovat pomocí firemního softwaru. Ceny: LPK25 MKII i LPD8 MKII shodně cca 60 eur.

Erica Synths LXR Eurorack Drum Module – před čtyřmi dny začal litevský výrobce distribuovat nový perkusní syntezátor, založený na zvukovém enginu bicího automatu LXR-02. Modul s CV ovládáním (5 x CV vstup, 4 x výstup, 7 x trigger vstup) pro systémy Eurorack disponuje šesti hlasy, každý s až 30 parametry, přičemž tři hlasy lze díky možnosti ladění 1V/okt použít také pro basové linky. Samozřejmostí je insertová FX sekce a také slot pro SD kartu (kity + firmware). Cena: cca 420 eur.

Korg Liano – finančně dostupné digitální PCM piano vybavené prémiovou „light-touch“ klaviaturou s 88 klávesami (rozsah A0 až C8), 120hlasou polyfonií, stereofonním ozvučným systémem 2 x 8 W s bassreflexy a jednoduchým ovládáním, které nabízí rotační spínač pro výběr z osmi zvuků, potenciometr hlasitosti a tlačítka reverbu, chorusu či metronomu. Nechybí 8 demo songů, transpozice, sluchátkový / linkový výstup, port USB-B, vstup pro damper pedál atd. Napájení: adapter 12V nebo 6 AA baterií; rozměry 1282 x 290 x 73 mm; hmotnost: cca 6.2 kg; cena: cca 400 dolarů.

Bicí

Istanbul Mehmet Tomy Sainz Signature Stack – signovaný model pro argentického hráče a producenta sestává ze čtyř na sobě umístěných činelů ve velikostech 14“, 16“, 18“ a 20“, které lze libovolně kombinovat nebo je použít jako samostatné tenčí crashe. Součástí balení je i měkký obal. Cena: cca 680 eur.

Istanbul Cristobal Orozco Signature Stack – podpisový model pro flexibilního chilského bubeníka, jehož žánrový rozsah sahá od jazzu přes funk, latinu až po metal. Třídílný stack se skládá ze dvou crashů o velikosti 12 a 14 palců a 16“ Dark Crashe a opět je dodáván s přepravném obalem. Daná varianta disponuje zvukem s kratším sustainem, který lze modifikovat různými kombinacemi jednotlivých činelů a přesně přizpůsobit příslušné hudební situaci. Cena: cca 420 eur.

Roland SPD-SX PRO – vlajková loď samplovacích padů, posunující možnosti předchozích verzí SPD-S a SPD-SX na další úroveň. Systém s až 32hlasou polyfonií vybavený celkem devíti pady se zvýšenou citlivostí a vlastní přiřaditelnou barvou podlouhlých diod disponuje 4.3palcovým barevným LCD displejem, velkorysým úložištěm 32 GB, 1550 samply a 200 kity. Načítat lze soubory ve formátech WAV, AIFF, MP3, které si modul automaticky převede na svůj nativní formát (16-bit/48 kHz), je zde možnost vrstvení dvou zvuků, vyhledávání vzorků pomocí tagů, nechybí efektová sekce, 8kanálová USB karta, široká konektivita a spousta praktických funkcí. Cena: cca 30000 Kč.

Zultan AEON – série více než dvacítky činelů z bronzové slitiny B25, rozdělených do kategorií Crash, Ride, Hi-Hat a FX, doplněných setem obsahujícím 15“ hi-hat, 18“ crash, 22“ ride a měkké převozní pouzdro. Edice je ručně tepána v tureckých dílnách a výrobce její zvuk popisuje jako „jasný a třpytivý se zemitými tóny a delším dozníváním, vhodný pro všechny hudební styly“. Dostupné verze: Thin Crash – 18“, 19“, 20“; Crash – 17“, 18“, 19“, 20“; Light Ride – 20“, 21“, 22“; Ride – 20“, 21“, 22“; Splash – 10“, FX Stack – 14“, 16“; FX Crash – 14“, 16“, 18“; Hi-hat – 14“, 15“. Ceny startují na cca 100 eurech.

Studio

Universal Audio Volt 4 a Volt 476p – čtyřkanálové zvukové karty od respektované značky. Verze 4 disponuje dvojicí kombinovaných mic/inst vstupů s preampy, fantomovým napájením a režimem Vintage, stejným počtem jackových linkových vstupů, DIN konektory MIDI In/Out, 4 výstupy, 2 monitoringovými výstupy, sluchátkovou zdířkou a portem USB-C. Provedení 476p má čtyři XLR/TRS vstupy, přičemž každý z nich je opatřen analogovým kompresorem (3 x preset) vycházejícím z ikoninického modelu UREI 1176. Přibyl také druhý sluchátkový výstup. Ceny: UA Volt 4 cca 260 eur, UA Volt 476p cca 470 eur, včetně rozsáhlého softwarového balíčku.

Neumann KH 150 – dvoupásmové profesionální referenční monitory osazené 6.5palcovým wooferem a jednopalcovým tweeterem, duálním zesilovačem o výkonu 145 + 100 W (LF/HF) a DSP enginem zajišťujícím lineární fázovou odezvu a usnadňujícím kalibraci prostřednictvím firemního systému MA 1. Nechybí třípásmový ekvalizer nastavitelný pomocí čtyřpolohových přepínačů, volba SPL (94, 100, 108, 114 dB), potenciometr vstupní citlivosti, funkce Local/Network, odpojitelné uzemnění nebo výběr ze čtyř vstupních modů (Mono, S-PDIF L/R, Analog). Cena: cca 1650 eur.

Mercuriall Dual Rectofire – plug-in ve formátech VST, AU, AAX, Standalone poháněný jednotkou Neural Hybrid Engine v2.0 je součástí uznávané platformy Mercuriall Ampbox. Nový software, emulující zvuk starší vyhledávané varianty dvoukanálového aparátu Mesa Boogie Dual Rectifier „Blackface“ rev. G z devadesátých let, umožňuje využít také oblíbenou modifikaci potenciometru gainu (1 megaohm) volitelnou pro každý kanál. Implementována je i technologie Power Link ovlivňující interakci mezi preampem a koncovou sekcí. Cena: cca 90 dolarů.

Tagy gear alert Ernie Ball Music Man Trace Elliot Orange boss Darkglass Erica synths AKAI korg Istanbul Mehmet Roland Zultan Universal Audio Neumann Mercuriall Audio

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY