Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Novinky, které byste jako muzikanti v listopadu 2021 neměli minout

Hrajete na basu, bicí, klávesy nebo působíte jako DJ, zpíváte, případně zvučíte nebo jste studioví nadšenci? Právě pro vás je každé třetí pondělí v měsíci určený rychlý přehled gearu – novinek, jež se v daném či nejbližším období objeví na trhu a neměli byste je minout. Kytaristům a kytaristkám věnujeme obdobně koncipovaný článek vždy první pondělí v měsíci. S některými z představených novinek vás ještě podrobněji seznámíme v dalších příspěvcích.

Baskytara

Leones Custom Bass KJ5 Kenny James – pětistrunný signovaný model postavený podle specifikací amerického basisty a producenta. Korpus z bahenního jasanu doplňuje top z exoticky vyhlížejícího javoru, stejný druh plamínkového dřeva byl použit na stavbu krku a z očkového javoru je vyroben hmatník osazený 24 pražci. Nástroj s klasickou menzurou 34 palců disponuje trojicí speciálně vinutých single coilů s Alnico magnety.

Snímače jsou napojeny na aktivní elektroniku EMG B64RL s třípásmovým ekvalizerem, další ovládání sestává ze společné hlasitosti, potenciometru balance, přepínače aktiv/pasiv a třípolohového switche volícího mezi singlovým, sériovým nebo paralelním zapojením. Struny kotví v topload kobylce Leones H505 (rozteče 18 mm) a do hlavice jsou vsazeny odlehčené strojky Hipshot Ultralite. KJ5 je vyráběn na objednávku v dílnách indonéského Custom Shopu, zájemce dostane v ceně 1500 dolarů také gig bag a popruhové zámky Dunlop.

G&L Tribute Series Kiloton – čtyřstrunná basa využívající patentovaný humbucker MFG (Magnetic Field Design) designově evokující snímače firmy Music Man. Na kobylkový humbucker, vyvinutý Leo Fenderem, je navázány ovladače hlasitosti, tónové clony a třípolohový switch pro rozepínání cívek a jejich sériové či paralelní zapojení.

Topolové tělo je kombinováno s javorovým šroubovaným krkem, použit byl firemní hardware tvořený kobylkou G&L Saddle Lock, chromovanými ladicími strojky s třílistými rondely a přítlačným kolečkem pro struny DG. Verze v odstínu Candy Apple Red disponuje černým třívrstvým pickguardem, javorovým hmatníkem s 21 pražci a černými obdélníkovými značkami, varianta Black Frost nabídne palisandrový hmatník a perleťové značky.

Boss Waza-Air Bass – bezdrátová 3D sluchátka pro basu, navazující na kytarový model Waza-Air. Systém sdružuje zesilovací sekci s 5 modelingy aparátů, efektovou jednotku obsahující přes 30 položek a trojici poslechových modů. Sluchátka mají vestavěný gyroskopický senzor pro umístění hry do virtuálního 3D prostředí, základní ovladače jsou umístěny na mušlích a širší editaci či organizaci presetů obstarává firemní software Tone Studio, kompatibilní s platformami Android a iOS.

Vybírat lze z prostorových režimů Surround, Static a Stage, pro bezdrátové připojení nástroje slouží malá vysílačka typu WL-T (je součástí balení), využít lze Bluetooth, prostřednictvím zmíněné aplikace získá uživatel přístup k 10 bicím patternům, 6 předvolbám, nastavení tempa, chromatické ladičce, metronomu atd. Waza-Air Bass je napájen Li-Ion baterií dobíjitelnou přes port USB-C. Česká cena byla nastavena na cca 12300 Kč.

Klávesy

Casio Privia PX-S1100 a PXS-3100 – digitální piana, která míří především na studenty či začínající hráče, a v dané kategorii nástrojů patří k tomu nejlepšímu, co může současný trh nabídnout. Oba modely jsou vybaveny kladívkovou mechanikou s 88 klávesami a nevelká hloubka šasi o rozměru 232 mm umožňuje umístit piano i do menších místností. Oproti starší sérii se novinky mohou pochlubit také modifikovaným obvodem simulujícím rezonanci klasických strun, slibujícím reálnější reprodukci komplexních harmonických složek akustického klavíru.

Konektivita podporuje bezdrátové Bluetooth 5.1, pomocí něhož piana komunikují s bezplatnou editační a výukovou aplikací Chordana Play for Piano, která zároveň slouží k detailní editaci různých parametrů. Podobně jako PX-S1100 disponuje i vyšší verze PXS3100 ozvučným systémem, ale na rozdíl od levnější varianty nabídne modulační kolečko, banku s několika stovkami zvuků, 100 efektových presetů, množství rytmických patternů, demo songy a další prvky. PX-S1100 má stereofonní audio výstupy, dvě sluchátkové zdířy, vstupy pro pedály a dva USB porty. PXS3100 přidává Aux In a výstup pro expression pedál.

Softwarové verze Rolandů TR-707 a TR-727 – jedny z neoblíbenějších bicích vintage automatů řady Rhytm Composer, jejichž zvuk můžete slyšet na mnoha slavných albech, jsou nyní k dispozici také v softwarovém formátu, postaveném na patentované technologii Analog Circuit Behavior. Algoritmy emulují originální sound těchto zařízení a výrobce navíc přidal i několik moderních prvků, z nichž některé najdeme také u mladších nástupců těchto ikon.

Využít je možno např. sekvencer s parametry mute, solo, last step či nastavitelným modem shuffle pro každý nástroj a implementovat lze akcenty, triggering, alternativní zvuky, sub-stepy, devět typů vícenásobných úderů atd. U vzorků si může hráč zvolit míru attacku, decay, tuning a nově je připraven také overdrive a envelope sekce. Plug-iny ve formátech VST, AU a AAX jsou kompatibilní s operačními systémy macOS 10.9 a vyšší nebo Windows 7 SP1 a vyšší (64bit). Cena se pohybuje shodně pod hranicí 150 dolarů.

Bicí

Yamaha DTX8 a DTX10 – elektronické bicí s dřevěnými korpusy vyrobenými z břízy jsou zastoupeny verzemi K-X a K-M. První jmenované varianty disponují firemními pady TCS, zatímco vyšší série K-M má dvouvrstvé síťkové blány Remo. K pětimístné řadě DTX8 s basovým padem KP90 je dodáván modul DTX-PRO známý z předchozí sady DTX6, luxusněji pojatá edice DTX10 s basovým bubnem KP128 je kombinována se špičkovou stanicí DTX-PROX.

Součástí setů jsou rampy rampa RS8 nebo RS10-HXR a podle typu sady se mění i činelový segment, tvořený u DTX8 jedním 15palcovým ridem, dvojicí 13“ crashů a hi-hat se stojanem HS650A. Dva modely DTX10 zahrnují 17palcový třízónový ride PCY175, dva crashe PCY155, PCY135 a dvouzónovou hi-hat RHH135 na stojanu HS740A. Sety DTX8K budou v nejbližší době dostupné i na českém trhu, kde jejich ceny startují na částce cca 60000 Kč.

Tama Stewart Copeland 40th Anniversary – signovaný snare navržený pro bubeníka kapely The Police jde ve stopách staršího modelu SC145 a tentokrát připomíná 40 let spolupráce japonské značky s tímto muzikantem. Bubínek s produktovým označením SC145A40 o rozměrech 14 x 5 palců je postaven z 1.5 mm silného bronzového plechu s vystouplým prstencem.

Pro uchycení celkem dvaceti ladicích šroubů slouží slouží chromované mušle typu MSL35, použity byly třikrát ohýbané ráfky z oceli o síle 2.3 mm, osvědčené mechaniky MLS50A / MLS50B se silent modem a struník Starclassic MS20SN14S opatřený dvacítkou pružin z karbonové oceli. Copelandův výroční snare je vyráběn v limitované edici čítající 200 kusů, model v elegantní úpravě Antiqued Brass vyjde v evropských obchodech na cca 600 eur.

Vic Firth Nate Smith a Classic NE-1 Mike Johnston – signované paličky dvou excelentních hráčů, pohybujících se v mnoha hudebních žánrech. Model Vic Firth Nate Smith je vyroben z hickorového dřeva o průměru 13.6 mm a délce 406 mm. Je tedy o trochu užší delší než standardní verze 7A. Středně dlouhé zakončení těla zajišťuje dokonalé vyvážení, zaoblená špička poskytuje dobrou artikulaci v jakémkoli úhlu úderu a bohatý čistý zvuk činelů.

Varianta Classic NE-1 Mike Johnston je stejně jako model Nate Smith vyrobena z prémiového amerického hickory. Palička s průměrem 14.7 mm se danou hodnotou pohybuje mezi známými modely 5A / 5B a boduje všestranným použitím. Delší zúžení a rozměr 406 mm dává paličce příjemný odskok i potřebnou vyváženost, soudkovitá špička přináší jasnou odezvu a soustředěný, mírně temnější zvuk činelů.

DJ

Numark Mixtream PRO – samostatný DJ kontroler americké značky, která do této flexibilní profesionální all-in-one stanice, jejímž srdcem je speciální Engine OS, integrovala kompletní mixážní jednotku, ozvučný stereo systém, efektovou sekci včetně třípásmových ekvalizerů a řadu dalších funkcí. Uprostřed hlavního panelu je umístěn multidotykový barevný LCD displej o úhlopříčce 7 palců, nechybí vestavěná zvuková karta, možnost online streamingu a přehrávání tracků z USB flash pamětí, ale také sekce pro ovládaní světelné show pomocí DMX.

Ke stanici lze přes jackový vstup s vlastní hlasitostí připojit mikrofon, sluchátkový výstup je řešen jak klasickým TRS tak i minijackem, na čelní straně šasi najdeme dva XLR audio výstupy, stejný počet RCA výstupů, trojici USB portů, slot pro SD kartu a zdířku 12 V adapteru. Numark Mixtream PRO o rozměrech 32.5 x 25.6 x 6.6 cm a hmotnosti 1.22 kg je na českém trhu dostupný za cca 15400 Kč, součástí balení je i software a kabely USB + Aux.

Studio

Heritage Audio Motorcity EQ – špičkový rackový ekvalizer vhodný do profesionálních studií je replikou monofonního vintage ekvalizeru po léta používaného v detroitských studiích Motown. Jednokanálová sedmipásmová pasivní konstrukce ve formátu 2U se může pochlubit kvalitními komponenty a zakázkovými kopiemi původních diskrétních součástek, splňujících armádní normy.

Sílu signálu lze doladit ovladačem gainu a upravovat na frekvencích 50 Hz, 130 Hz, 320 Hz, 800 Hz, 2 kHz, 5 kHz, 12.5 kHz se zdvihem +- 8 dB. Analogový, ručně kompletovaný ekvalizer Heritage Audio Motorcity EQ nabízí stejně jako předloha hřejivý, muzikální, průrazný zvuk bez nežádoucích artefaktů a podle názoru šéfkonstruktéra americké značky je jedinou hardwarovou ekvalizací, která je dnes schopna konkurovat populárnímu ekvalizeru Pultec.

Focusrite Clarett+ – „plusová“ řada zvukových USB-C karet známého výrobce zahrnuje modely +2Pre, +4Pre a +8Pre, představující vylepšenou sérii předchozí oblíbené edice. Zakomponována byla analogová funkce Air přinášející zvuk mikrofonních preampů ISA 110 z klasického studiového pultu Focusrite, převodníky se dočkaly navýšení limitní hranice dynamiky na hodnotu 124 dB a modifikací prošla i sluchátková jednotka, která by měla nabídnout vyvážený a jasně artikulovaný poslech.

Oficiální evropské ceny zvukových karet Focusrite z kolekce Clarett+ začínají na cca 500 eurech za model +2Pre, Clarett+ 4Pre vyjde přibližně na 700 eur a za rackový modul Clarett+ 8Pre zájemce zaplatí necelých 1000 eur. Ke každému rozhraní je přibalena kolekce softwaru, včetně mixážních plug-inů, virtuálních nástrojů a dalších položek.

sE Electronics DM2 TNT – kompaktní inline předzesilovač určený pro pasivní dynamické nebo ribbon mikrofony. Inovovaná verze vychází z původního modelu DM1 Dynamite, s nímž sdílí tužkovou konstrukci i základní architekturu. Kovový tubus o rozměrech 19 x 95.5 mm a váze 80 g je na koncích vybaven pozlaceným XLR vstupem a výstupem, takže preamp lze jednoduše zařadit mezi mikrofon a kabel.

DM2 TNT má samozřejmě aktivní koncepci (fantomové napájení 48 V) a je schopen navýšit gain signálu o 15 či 30 dB. Kromě dvoupolohového posuvného spínače gainu je tělo preampu osazeno také malým rotačním přepínačem Load s osmi impedančními režimy (50 Ohm až 20 MOhm). Obvod je postaven na Class-A FET tranzistorech s nízkým šumem a funguje zároveň jako buffer eliminující signálové ztráty způsobené dlouhými kabely a snižuje také náchylnost k RF interferencím. Cena se pohybuje okolo 140 eur.

Tagy gear alert Leones Custom Bass G&L boss Casio Roland Yamaha tama Vic Firth Numark Heritage Audio Focusrite sE Electronics

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY