Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Novinky, které byste jako muzikanti v květnu 2022 neměli minout

Hrajete na basu, bicí, klávesy nebo působíte jako DJ, zpíváte, případně zvučíte nebo jste studioví nadšenci? Právě pro vás je každé třetí pondělí v měsíci určený rychlý přehled gearu – novinek, jež se v daném či nejbližším období objeví na trhu a neměli byste je minout. Kytaristům a kytaristkám věnujeme obdobně koncipovaný článek vždy první pondělí v měsíci. S některými z představených novinek vás ještě podrobněji seznámíme v dalších příspěvcích.

Baskytara

Fodera Mike Bendy Signature Mini MB Presentation – první model uznávaného výrobce opatřený krátkou menzurou 31 palců. Futuristicky pojatá pětistrunná headless verze dostala nový typ zámků strun, kobylku s dolaďovači a roztečemi 16.5 mm, průchozí krk ze třech kusů pečeného javoru, olšová korpusová křídla a palisandrový hmatník nesoucí 24 pražců a ořech z mosazi. Použity byly dva soapbar snímače Fodera/Duncan Dual Coil, pasivní elektronika a samostatné hlasitosti sdružené v duálním potenciometru. Špičkový nástroj v laku Snowhite Pearl vyjde na 18450 dolarů.

Cort GB Modern 5 – vlajkový pětistrunný model řady GB s menzurou 35 palců má sendvičové tělo tvořené centrálním javorovým blokem, křídly z paulownie, zadní vnější deskou z bílého jasanu a ořechovým plátem ležícím pod topem z exoticky působícího topolu. Krk z „pečeného“ javoru doplňuje hmatník z identického dřeva, osazený 22 pražci a obdélníkovými pozičními značkami a luminiscenčními body v hmatníkové hraně. Hardware sestává ze špičkové kobylky Babicz FCH 5 a neméně kvalitní strojků Hipshot Ultralite. Dvojice snímačů Nordstrand BS5 je napojena na aktivní preamp MarkBass MB. Basy v transparentním laku Open Pore Vintage Natural nebo Charcoal Grey vyjdou na cca 1300 eur včetně pouzdra, servisních klíčů atd.

Carl Martin Honey-Comp – další verze high-endového pedálového kompresoru, inspirovaného úspěšnými předchůdci Compressor/Limiterem z roku 2007 a v současnosti už nevyráběným Comp/Limiterem s nímž novinka sdílí tvar, rozměry i barvu šasi. Model má fixně přednastavené parametry Threshold a Response, ovládání sestává z potenciometrů Comp, Level a přidána byla funkce Dry pro plynulé nastavení poměru čistého a efektovaného signálu. Kompresor studiové kvality je napájen výhradně 9V adapterem, ale instalován je konvertor zvyšující napětí na hodnotu 12 V, což se pozitivně otisklo na dynamice a projekci tónu. Honey-Comp lze pořídit za cca 180 eur.

Ampeg Micro-VR Stack Limited Edition White – kompaktní basová sestava v elegantní bílé kožence, zahrnující zesilovač Micro-VR Head a box SVT-210AV. Tranzistorový jednokanálový preamp s gainem, hlasitostí, třípásmovým EQ, limiterem a vstupním padem (-15dB) je kombinován s mosfetovou koncovou sekcí o výkonu 200 W / 4 ohmy, 150 W / 8 ohmů. Instalovány jsou minijacky pro Aux In a sluchátka, dvojice paralelních výstupů a efektová smyčka. Kabinet o rozměrech 61 x 33 x 28 cm je osazen dvojicí vertikálně uložených 10“ reproduktorů Eminence. Evropská cena kompletu atakuje hranici 770 eur.

Klávesy, synthy, moduly atd.

Roland Juno-X – digitální syntezátor s enginem ZEN-Core, jenž kromě zvuků starších verzí Juno-60 /106, XV-5080 nebo pian řady RD, přináší také kompatibilitu s nástroji z online sekce Roland Cloud. Klaviaturu s 61 klávesami (velocity, aftertouch) doplňuje kolečko pitch/mod a dvojice faderů, kromě oscilátoru s modulační vlnou Super Saw a dalších prvků zde najdeme jednotku inteligentního I-Arpeggiatoru, kompresor, EQ, reverb, delay, chorus I, II, III, overdrive a 90 různých multiefektů. Vedle USB-C audio/MIDI karty lze využít mikrofonní XLR/jack vstupy s vlastní hlasitostí MIDI In/Out nebo stereo zesilovač 2 x 4 W. Cena synthu s více než 4000 presety a 90 kity byla nastavena na cca 2000 eur.

Behringer SPACE FX – efektový Eurorack modul s algoritmy firmy Klark Teknik. Připraveno je celkem 32 režimů s trojicí nastavitelných parametrů, volit je možno z 15 typů reverbu (hall, plate, room, chamber, spring atd.), osmi delayů či modulací a dalších speciálních efektů. Vstupní sekce je navíc vybavena přepínačem citlivosti, takže SPACE FX si poradí s různými úrovněmi signálu. Předpokládaná cena se má pohybovat pod hranicí 50 dolarů, novinka má sice už své oficiální video na YouTube, ale celosvětový nedostatek čipů prozatím brání startu masové sériové výroby.

Roland Jupiter-X V3.00 a Xm V3.00 – nový firmware s přepracovaným enginem vycházejícím přímo z klasického Jupiteru-8. Posílena byla také sekce I-Arpeggio s funkcí pravděpodobnosti a volbou modů, stylů či variací pro každý individuální part, z původních 256 na 512 byl navýšen počet uživatelských zvuků včetně scén a došlo i k dalším dílčím úpravám systému. Pro majitele těchto synthů je aktualizace samozřejmě zdarma.

Bjooks Inspire The Music – 50 Years of Roland History – kniha pro fanoušky japonské firmy přináší na 400 stranách přehled produktů, které za půl století své existence uvedl Roland na trh, a k tomu přidává mimo jiné i více než 70 rozhovorů s muzikanty, konstruktéry, DJs a producenty, jejichž profesní kariéra je spjata s výrobky této značky. Titul je podle slov vydavatelské společnosti Bjooks zábavnou, poutavou a poučnou procházkou dokumentující evoluci v oblasti kláves, pian, syntezátorů, kytarového a basového gearu, bicích, perkusí atd. Kniha nejenže otevírá svět Rolandu každému hudebnímu nadšenci, ale věnuje se také historii hudebních technologií a tomu, jak inspirovaly samotnou hudbu za posledních 50 let. Kniha se v distribuci objeví v průběhu léta za cenu cca 70 dolarů.

Bicí

Artesia Legacy a250 – elektronický pětimístný bicí kit s designem připomínajícím akustickou soupravu, a zvukovou knihovnou převzatou od japonské firmy EFNOTE. Modul obsahuje 163 zvuků, 10 přednastavených sad a stejný počet presetů pro uživatelské sety. Pro cvičení je připravena řada funkcí včetně 8 skladeb, samozřejmostí je nastavení výšky tónu / sustainu, ekvalizer, reverb atd. Tři desetipalcové tomy i dvanáctipalcový snare mají dvouzónové síťové blány, podobně je řešena také hi-hat a dva crashe (všechny 12“), zatímco 14“ ride je třízónový. Kit, obsahující i černou rampu a stojan pro snare, vyjde na cca 1400 eur.

Sabian HHX Anthology – nová činelová edice zahrnující hi-hat 14“ (top + bottom) a dva činely o průměrech 18 a 20 palců, které jsou schopny zastat funkci crashe i ridu. Každý ze čtyř modelů, inspirovaných činely z 50. a 60. let, je navíc nabízen ve verzích Low Bell a High Bell (velikost zvonu), takže na výběr je celkem osm variant s různou odezvou, atakem a barvou zvuku. Ceny činelů, navržených ve spolupráci s bubeníkem Jojo Mayerem, startují na částce cca 320 dolarů a končí cenovkou 640 dolarů za kompletní hi-hat.

DJ

Numark NS4FX – profesionální čtyřkanálový Serato kontroler s dvojicí velkých kapacitních jogů o průměru 6 palců (15.2 cm) se zabudovanými kulatými displeji. Každá cesta je vybavena kvalitními fadery hlasitosti, třípásmovým EQ s funkcí Full Kill a potenciometry high pass/low pass filtrů. Decky disponují osmi pady, nechybí tlačítka pro vrstvení, efektová sekce, looper, spínače pro přiřazení crossfaderů a mnoho dalších prvků. Signál je zpracováván v rozlišení 24-bit/44.1 kHz, integrovány jsou 2 jackové mikrofonní vstupy, stereo RCA vstup, 2 sluchátkové zdířky, RCA stereo Out a 2 x XLR výstup. Cena modelu o rozměrech 59.7 x 27.4 x 6.1 cm a hmotnosti 3 kg se pohybuje okolo 500 eur.

Studio

Avid Pro Tools 2022 – trojice nových verzí DAW systémů, které bude Avid nabízet pouze formou předplatného. Pro Tools Artist (základní varianta): 16 kanálů, 32 stop, 32 aux stop, max. 32 virtuálních nástrojů, 64 MIDI stop, podpora modulů AAX, cena 9.99 dolarů měsíčně nebo 99 dolarů ročně. Pro Tools Studio (39.99 dolarů měsíčnš / 299 dolarů ročně): 64 kanálů, maximální počet audio, aux, nástrojových a MIDI stop – 512, 128, 512, 1024, podpora jedné video stopy, Dolby Atmos, AAX. Pro Tools Flex (99.99 dolarů měsíčně / 999 dolarů ročně), více než 2000 stop, 256 kanálů, podpora ExpertPlus a licence DigiLink pro Avid HDX a HD Native. Uživatelé předchozích verzí si mohou předplatné prodloužit a zároveň upgradovat na aktuální ekvivalent.

Air Music Tech – sedm nástrojových plug-inů pro PC a Mac ve formátech VST/AU/AAX. Bassline (89 dolarů): monofonní vintage synth emulující lampové obvody, Electric (89 dolarů): virtuální piana Rhodes, Wurlitzer a FM, Hype (149 dolarů): hybridní wavetable/FM syntezátor, Mellotron (119 dolarů): klasika s páskovou smyčkou, WayOutWare Odyssey (149 dolarů): emulace ARP 2600, Solina (119 dolarů): polyfonní smyčcový synth s rejstříky kontrabasu, violoncella, violy, houslí, trubky a lesního rohu, TubeSynth (89 dolarů), subtraktivní syntezátor s virtuální analogovou technologií poskytují známé zvuky 70. a 80. let.

SSL The Bus+ – výkonný profesionální stereo bus procesor od renomované značky Solid State Logic nabízí v rackovém formátu prémiový kompresor, který lze najít v kultovních konzolích SSL (série G, 4000 B atd.), a navíc neobvyklý dvoupásmový analogový Dynamic EQ. Pracovat je možno v široké škále režimů včetně tradičního L+R stereo, Mid-Sides a dalších. Inovativní recall systém, flexibilní sidechain, nastavitelná harmonická saturace. Evropská cena se pohybuje okolo 2100 eur.

Native Instruments LORES – pokročilý nástroj pro programy KONTAKT a KONTAKT Player. Kolekce 16 organicky znějících nástrojů hraných více než 300 artikulacemi zahrnuje méně tradiční dechy, vokály, akordeony apod. Software vznikl ve spolupráci se skladatelem Clintonem Shorterem (např. hudba k filmu District 9) a obsahuje také mnoho efektů včetně reverbu nebo funkcí Noise, Power a Boost. Cena byla nastavena na 199 eur.

Tagy gear alert Fodera Cort Carl Martin ampeg Roland Behringer Bjooks Artesia sabian Numark Avid Air Music Tech Solid State Logic Native Instruments

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY