Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Novinky, které byste jako kytaristé v lednu 2023 neměli minout

Patříte k příznivcům kytary? Každé první pondělí v měsíci se v novinkách věnujeme rychlému přehledu nového kytarového gearu, jenž se v daném či nejbližším období objeví na trhu. Můžete se seznámit s nejnovějšími modely kytar, zesilovačů, efektů či nejrůznějších doplňků – strun, ladiček, kapodasterů atd. Technické výbavě pro baskytaristy, bubeníky, klávesisty, zpěváky, DJ a další hudební profese, včetně zvukařů, vyhrazujeme obdobně koncipovaný článek každé třetí pondělí v měsíci. Vybrané novinky pak detailněji představíme v pozdějších příspěvcích.

Kytary

Mean Street „Blackout“ Pipeline Tour Model EVH Tribute – nejnovější počin značky, inspirovaný legendárním Frankensteinem Eddieho Van Halena. Nástroj z dílny kytaráře Mitchela Floyda dostal grafiku kombinující černé matné a lesklé pruhy, odkazující na původní verzi v konfiguraci bílá-černá-červená. Základní specifikace – tělo: jasan; krk a hmatník: javor; hardware: vibrato Floyd Rose + mosazný blok, zámky nultého pražce (42 mm), mechaniky Gotoh; snímače: kobylkový HB EVH Frankenstein, krkový SC Mean Street Black54; ovládání: hlasitost + push/pull rozepínání cívek, killswitch. Konkrétní cena je dostupná na vyžádání prostřednictvím e-mailu: meanstreetguitars@gmail.com.

Gibson G-Writer, G-Bird a G-200 – další elektroakustické modely z edice Generation navazují na odkaz slavného Gibsonu Hummingbird a přidávají moderní prvky jako je např. elektronika se snímačem LR Baggs Element Bronze nebo systém Player Port, tedy druhý elipsovitý ozvučný otvor umístěný v horním lubu těla. Společným rysem je mahagonový krk (profil Slim), ebenový hmatník i kobylka, ořechový základ korpusu a horní ozvučnice ze smrku sitka. Oficiální ceny včetně kvalitního gigbagu: dreadnought / cutaway G-Writer cca 1600 dolarů, dreadnought G-Bird cca 1800 dolarů, super jumbo G-200 cca 2000 dolarů.

Ten32 Guitars EN, HT a HSV – většina výrobců cestovních kytar sází u svých modelů hlavně na kompaktní rozměry, což není případ denverské značky Ten32 Guitars, jejíž nástroje mají standardní velikost, ale dají se rozložit na tři díly, uložené společně s různými doplňky (spojovací šrouby, struny, klička, trsátka atd.) ve speciálním kufříkovém batohu. K dispozici jsou v současnosti tři verze inspirované superstraty, Les Paulem či Flyingem V, každá ve třech modifikacích podpořených modulární koncepcí nebo systémem Trem Block Screw. Sestavení kytary vyrobené z kvalitních materiálů a komponent zabere cca půldruhé minuty času. Ceny startují na 2000 dolarech.

Efekty

MayFly Le Canard  – envelope filtrace z produkce kanadské butikové firmy boduje podle slov výrobce expresivním zvukem a velmi rychlou odezvou na dynamiku hry pravé ruky. Ovládání sestává z parametrů Range – frekvenční rozsah, Decay – pracovní čas efektu, Attack – rychlost reakce filtru na úder. Elektronika je ukryta v šasi z hliníkového výlisku opatřeného kresbou grafičky Sabine Elliott, footswitch funguje s pomocí relé a funkce Fail SafeTM v režimu full bypass, který se automaticky aktivuje, pokud efekt ztratí napájení (DC 9V). Cena: cca 150 dolarů.

Jim Dunlop Jerry Cantrell Firefly Cry Baby – další signovaný wah zaštítěný jménem kytaristy kapely Alice In Chains, je tentokrát inspirován jeho sólovým albem Brighten. Tématice tohoto studiového počinu odpovídá design se svítícími prvky na nášlapném pedálu, předním štítku a spodním krytu šasi, kde kromě plastové šachty baterie a gumových nožiček najdeme také text úvodní skladby zmíněného alba.

Luminiscenční grafika a font září v kontrastu s tlumeným železným povrchem odlitku, což by podle výrobce mělo odrážet jedno z hlavních témat Cantrellova zatím posledního CD, kterým je zkoumání temnoty a světla. Po zvukové stránce se model s produktovým označením JC95FFS může pochlubit hutným, průrazným tónem v patové poloze, zatímco frekvenční odezvu v opačné (výškové) úvrati lze doladit pomocí potenciometru umístěného na pravé straně. Oficiální cena: cca 200 dolarů.

KHDK LCFR: The Second Coming – druhý podpisový distortion kytaristy polské black metalové party Behemoth Adama „Nergala“ Darskiho se od předchozí verze odlišuje ještě brutálnějším soundem, a to díky modifikovanému obvodu s navázaným ovladačem středů Sulfur. Stejně jako u originálu zde nalezneme potenciometry Gain, Volume, Bass a Treble (latinské názvy Ignis, Summa, Nox a Lux), footswitch je zapojen v režimu true bypass a napájení obstarává 9V baterie nebo adapter s rozpětím 9 až 18 V (vyšší napětí = výraznější projekce a čitelnější projev). Cena: cca 250 dolarů, limitovaná edice čítá 333 certifikovaných kousků.

Zesilovače, komba, preampy, boxy apod.

Blackstar Fly 3 Charge – nejnovější model miniaturního kytarového komba řady Fly vychází z provedení Fly 3 Bluetooth, od kterého se liší USB-C portem sloužícím k nabíjení interních baterií s výdrží až 18 hodin nepřetržitého provozu. Kombo o výkonu 3W lze doplnit druhým boxem Fly 103, jenž kromě stereofonního modu zvýší výkon sestavy na dvojnásobek. K dispozici je čistý a zkreslený kanál, digitální delay, Aux In, sluchátkový výstup s emulací kabinetu, Bluetooth modul a konektor pro připojení uvedeného externího boxu. Rozměry: 170 x 126 x 102 mm, cena cca 100 eur.

Mojotone / Fender – firma Mojotone uzavřela s Fenderem exkluzivní licenční smlouvu, jejímž výsledkem je, že Mojotone bude vyrábět a prodávat více než 60 svých kabinetů, komb a aparátových kitů pod označením „Licensed by Fender“. Proces samozřejmě vyžadoval, aby tým Fenderu zkontroloval modely Mojotone, včetně schémat zapojení, elektroniky, hardwaru, konstrukčních postupů atd. Pod značkou Mojotone lze nyní pořídit produkty vycházející ze sérií Fender Blackface, Tweed, Silverface nebo Brownface v cenovém rozpětí cca 380 až 1000 dolarů. Největší část nabídky „Licensed by Fender“ tvoří skelety boxů, zesilovačů a komb.

Roland JC-120 Limited Edition – speciální série dnes už ikonického tranzistorového komba Jazz Chorus osazeného pružinovým reverbem a především výborným chorusem, jenž byl dceřinou firmou Boss později uveden na trh ve formě známého vintage pedálu CE-1 Ensemble. Stereofonní aparát o celkovém výkonu 120 W nabízí dva samostatné kanály s nezávislými korekcemi, hlasitostmi a funkcemi Bright. Instalována je dvojice dvanáctipalcových reproduktorů s kovovými centrálními kupolemi, linkové výstupy, zdířky pro footswitch a stereo ef. smyčka s přepínači paralelního / sériového modu a citlivosti. Cena: cca 2000 eur.

Doplňky, software atd.

Outlaw Effects NOMAD ISO S a ISO M – dva pedalboardy lišící se velikostí úložné plochy (S 49 x 13.5 cm, M 49 x 28 cm) disponují kromě osmi izolovaných napájecích výstupů (9V + 9/12V) také dobíjitelnou interní Li-ion baterií s kapacitou 12800 mAh, která při průměrné zátěži vydrží efektům dodávat dostatek energie po dobu více než 10 hodin nepřetržitého provozu. Součástí balení je i osm kabelů s DC konektory + jeden kabel s obrácenou polaritou, 9V adapter, nalepovací suchý zip a bytelná taška s polstrováním. DC výstupy, stejně jako síťový vstup a hlavní spínač, jsou zapuštěny do čelní strany kovového šasi boardu. Ceny: ISO S cca 250 dolarů, ISO M cca 280 dolarů.

Railhammer Billy Corgan Z-One – kobylkové a krkové snímače typu Humcutter, navržené Joem Naylorem pro frontmana kapely Smashing Pumpkins, poskytují průrazný zvuk s masivními středy a příjemnými výškami. Modely kombinují vlastnosti humbuckeru s rychlým atakem a čistý přednes snímačů řady P-90. Cívky pasivních humcutterů osazených keramickými magnety jsou uloženy v kovovém krytu, v prostoru pro struny EAD se nachází kolejnicový nástavec, zatímco pod strunami GHD najdeme samostatné póly. Model BC-B – odpor: 13 kOhm; verze BC-N – odpor 7.5 kOhm; barvy: černá, chrom, custom graphic; ceny: shodně cca 120 dolarů.

Jackson Accessories 2023 – nová várka doplňků obsahující nástrojové kabely High Performance (rovný + lomený jack) o délkách 3.33 a 6.66 m, niklované struny Soloist pro šesti, sedmi a osmistrunné kytary nebo osm typů popruhů z nylonu či kůže, vyráběných v kanadské pobočce. K dispozici jsou také trička s metalovou či pro značku typickou „Shark Fin“ tématikou. Ceny: kabely – cca 35 až 55 dolarů, struny – cca 7 až 11 dolarů, popruhy – cca 30 až 200 dolarů, trička – od cca 30 do 45 dolarů podle modelu.

Tagy gear alert Mean Street Guitars Gibson Ten32 Guitars MayFly Jim Dunlop KHDK blackstar Mojotone Roland Outlaw Effects Railhammer Jackson

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY