Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Novinky, které byste jako kytaristé v květnu 2022 neměli minout

Patříte k příznivcům kytary? Každé první pondělí v měsíci se v novinkách budeme věnovat rychlému přehledu nového kytarového gearu, jenž se v daném či nejbližším období objeví na trhu. Můžete se seznámit s nejnovějšími modely kytar, zesilovačů, efektů či nejrůznějších doplňků – strun, ladiček, kapodasterů atd. Technické výbavě pro baskytaristy, bubeníky, klávesisty, zpěváky, DJ a další hudební profese, včetně zvukařů, vyhradíme obdobně koncipovaný článek každé třetí pondělí v měsíci. Vybrané novinky pak detailněji představíme v pozdějších příspěvcích.

Kytary

Yamaha Revstar 2022 – zcela právem oblíbené kytary s originálním designem a vyváženým plným tónem prošly inovací a jsou rozděleny do kategorií Element, Standard a Professional, takže vybrat si může každý dle svých finančních možností i vkusu. U všech verzí byla použita technologie Acoustic Design (komorování těla), podle typu nástroje je možno volit mezi snímači P-90 či klasickými humbuckery, většina kytar je vybavena kobylkou tune-o-matic, mahagonovým tělem a palisandrovým hmatníkem s 22 pražci. Ceny startují na cca 500 eurech a končí u částky 2000 eur za japonské modely Professional.

Squier Contemporary Active 2022 – modifikovaná kolekce tvořená Jazzmasterem, Starcasterem a čtyř i pětistrunnými basami Precision a Jazz Bass. Nástroje disponují aktivními humbuckery Fender SQ SQR s keramickými magnety, takže by mohly vyhovovat i hráčům razantnějších žánrů. S výjimkou celojavorového Starcasteru mají modely topolové tělo, krk z pečeného javoru, grafitový nultý pražec, hmatník z pau ferro nebo javoru a hardware s černou úpravou. Nabízena je celá řada barevných úprav, české ceny se pohybují od cca 10500 po přibližně 13500 Kč.

Gibson Elvis SJ-200 a Elvis Dove – vzpomínkové edice dvou oblíbených akustik krále rock 'n' rollu, vyznačující se javorovým základem těla doplněným horní ozvučnicí z výběrového smrku sitka, palisandrovým hmatníkem, celokovovými strojky Grover Keystone a intarziemi z pravé perleti. Super Jumbo SJ-200 využívá krk lepený ze dvou kusů javoru a plátu ořechu, zatímco dreadnought Elvis Dove dostal mahagonový krk. Obě verze mají instalovaný piezo snímač s elektronikou  LR Baggs VTC umístěnou v ozvučném otvoru. Ceny včetně pevného pouzdra byly nastaveny na cca 4500 eur za variantu Dove respektive 5300 eur v případě SJ-200.

Vola Guitars OZ RV TNC – špičkové ručně vyráběné superstraty japonské butikové značky s korpusem z komorovaného mahagonu krytého silným plátem fládrovaného javoru a luxusně působícími transparentními povrchy v odstínech Light Tiger Eye Burst, Sapphire Blue Gloss a Tribal Black Gloss. Krk z pečeného javoru je kombinován s hmatníkem ze stejného dřeva o radiusu 12 palců, osazeným 22 pražci z nerezové oceli. Hardware dodala firma Gotoh, elektroniku tvoří kobylkový snímač Flamebucker II, střední singl VS II a krkový minihumbucker VDR II. Nadstavbu ovládání s push/pull rozepínáním cívek představuje tzv. blower switch pro bypass potenciometrů a možnost aktivace všech tří snímačů. Cena: cca 2000 eur.

Efekty

Boss GX-100 – další zástupce populární řady preamp/multiefektů je tentokrát osazen dotykovým barevným displejem, vybírat lze z modelingu 23 zesilovačů vytvořených s pomocí technologie AIRD, připraveno je více než 150 efektů převzatých z modelu GT-1000, kabinetová IR sekce, looper, expression pedál, MIDI rozhraní, FX smyčka, slot pro volitelný Bluetooth adapter atd. Banka pojme 100 továrních a 200 uživatelských presetů, ladička má odchylku pouhých 0.1 centu, integrovány jsou převodníky 24-bit/48 kHz, processing je 32-bitový (fp) a zvládá současné použití 15 efektových bloků. Cena na českém trhu atakuje hranici 14600 Kč.

JHS Overdrive Preamp – další pedálové zkreslení z dílny konstruktéra Joshe Scotta přináší zvukové vlastnosti raritní první edice drivu „250“ z produkce americké značky DOD. Efekt je možno použít jako klasický booster, předzesilovač i transparentně znějící distortion. Mezi tradičními ovladači Level a Gain je umístěn posuvný clippingový spínač volící mezi komprimovanějším zkreslením s agresivnějším projevem, nebo více otevřeným čistším drivem s výraznější projekcí. Footswitch je zapojen v režimu true bypass, napájení obstarává adapter s rozsahem 9 – 18 V, evropská cena se pohybuje okolo 210 eur.

Zesilovače, komba, preampy, boxy apod.

Mooer GTRS PTNR GCA5 – miniaturní kombo určené pro inteligentní kytary GTRS, čemuž odpovídá skutečně minimalisticky řešené ovládání, protože straty GTRS mají hlavní editační jednotku integrovánu ve své elektronice, která navíc spolupracuje s mobilní aplikací. Aparátek nabízí výkon 5 W RMS, speciální reproduktor o průměru 2.2 palce s impedancí 4 ohmy, pasivní vibrační membránu posilující basy, hlasitost, USB-C port a jackový vstup. Integrován je Bluetooth modul a Li-On baterie s výdrží cca 7 hodin provozu. Model o rozměrech 104 x 130 x 75.5 mm a váze 540 g vyjde na cca 70 eur.

Blackstar JJN 3 – další zástupce mini komb britského výrobce je tentokrát věnován bluesrockovému kytaristovi Jaredu Jamesi Nicholsovi, což se kromě jiného odrazilo i na designu evokujícím Nicholsovy signované celolampové aparáty a boxy v tradiční zelené kožence, jejíž odstín připomíná lak soutěžních supersportů. Třípalcové repro je napojeno na koncovou sekci o výkonu 3 W, dvoukanálový preamp se spínačem Blues Power nabízí gain, hlasitost a patentovaný korekční okruh ISF umožňující nastavení amerického či britského typu zvuku. Využít lze také digitální delay emulující chování páskového echa, sluchátkový/nahrávací emulovaný výstup, linkový vstup nebo napájení pomocí baterií. Cena limitované edice: cca 80 eur.

Doplňky, software atd.

D'Addario XSE – nový typ strun pro elektrickou kytaru, které kráčejí ve stopách akustické série XS. Stabilní zvuk, nadstandardní odolnost a výrazně prodlouženou životnost zajišťuje nanovrstva o tloušťce pouhé jedné desetiny lidského vlasu, natažená na poniklovaném ocelovém vinutí. Nevinuté struny dostaly polymerovou úpravu, což společně přináší komfortní feeling, citlivou dynamickou odezvu a jasný brilantní tón.

K dispozici jsou sady D'Addario XSE 09 – 42 Super Light, XSE 09 – 46 Super Light Top / Regular Bottom, XSE 10 – 46 Regular Light, XSE 10 – 52 Light Top / Heavy Bottom a XSE 11 – 49 Medium. Česká cena byla nastavena těsně pod hranicí 430 Kč.

NUX C-5RC – bezdrátový nástrojový set, sestávající z malého vysílače a přijímače s výkyvným jackem. Jednokanálový model s téměř nulovou latencí signálu, pracující na frekvenci 2.4 GHz, poskytuje frekvenční rozsah 20 Hz – 20 kHz, akční radius je dán vzdáleností 30 metrů, systém využívá obvody s rozlišením 24-bit/44.1 kHz a integrovaná dobíjecí baterie vydrží dodávat dostatek energie po dobu až 15 hodin provozu. V ceně cca 3800 Kč je kromě transmitteru a receiveru zahrnuto převozní pouzdro, USB kabel a nabíjecí stanice.

Kemper Rig Manager pro iOS – editační aplikace určená uživatelům systémů Kemper Profiler se dočkala také verze pro iPhony a iPady. Software komunikující prostřednictvím Wi-Fi umožňuje kompletní správu presetů včetně funkce morphing, nechybí přístup do tzv. Performances sekce obsahující pět různých Rigů, samozřejmostí je rychlá úprava efektů či jednotky Amp Stack atd. Profiler Rig Manager pro iOS lze stáhnout z Apple App Store, operační systém Profiler verze 8.7 najdete zde.

LAA Custom SmartSwitcher – kompaktní přepínač a smyčkovač s možností programování prostřednictvím aplikace SonicMind (iOS, Android), který lze ovládat externím footswitchem SmartController, což znamená, že hlavní jednotka může být umístěna v pedalboardu i v racku. Přepínač má 10 smyček (6 mono a 4 stereo) s možností využití 14 mono smyček pomocí Y-splitterů, zatímco SmartController je pomocí druhého footswitche rozšiřitelný z 5 přepínačů na 10. Součástí výbavy je řada funkcí MIDI a aktualizace typu Over-the-Air zajistí pohodlný upload firmwaru apod. přes smartphone. Cena modulu se pohybuje okolo 950 eur.

Nembrini Audio Hivolt 103 Custom – plugin pro příznivce masivního soundu britských aparátů Hiwatt je nyní nabízen za zvýhodněnou cenu cca 41 dolarů a představuje virtuální obdobu vintage zesilovače Hiwatt DR103 z roku 1970 s originálním transformátorem Partridge a zapojením point-to-point, který firmě Nembrini zapůjčila společnost Rock 'n' Vintage musical instruments. Dvoukanálový zesilovač se společným ekvalizérem má stejně jako reálná předloha 4 vstupy (2x Normal + 2x Brilliant), které je možno propojovat. Dalším prvkem je mixer (Solo, Mute, Pan, Faders), dvojice mikrofonů, loader tří IR impulsů, noise gate nebo Cleaner.

Tagy gear alert Yamaha Fender Squier Gibson Vola Guitars boss JHS Pedals Mooer blackstar D'Addario NUX EFX Kemper LAA Custom Nembrini Audio

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY