Přejít k hlavnímu obsahu
Anna Mašátová -

Music Ports: Modulární syntezátory a pověstné bastlení

V rámci mezinárodní hudebně vzdělávací akce Music Ports představí Bastl Instruments a jejich přátelé modulární syntezátory a pověstné bastlení. Přijďte se seznámit s hráči na elektrické napětí, génii pájení a komunitou, která si nechce proces hudební tvorby zjednodušit ani urychlit, konstruktéry a hráči na modulární syntezátory.

Série kontaktních přednášek proběhne 26. dubna od 15 do 19 hodin v Goethe-Institutu Praha. Na program bude navazovat od 20 hodin koncert v klubu Punctum. Přednášky budou probíhat v angličtině, vstup je zdarma, ovšem s nutnou registrací na kreatonmusicports@gmail.com. Následně 27. dubna se pak ještě navíc v Goethe-Institutu uskuteční další setkání Ableton User Group Prague.

Music Ports pořádá od roku 2015 hudební platforma Kreaton ve spolupráci s Goethe-Institutem. Cílem programu je podpora hudebních talentů i lokální elektronické scény. Program zprostředkovává workshopy, přednášky, diskuze a spolupráci s německými a českými profesionály v mnoha oblastech hudby. Představuje nové způsoby a možnosti hudební tvorby a umožňuje získat znalosti a dovednosti spojené s budováním hudební kariéry, vydáváním a propagováním hudby. Poslední listopadové Music Ports připravili Kreaton ve spolupráci s berlínským festivalem CTM.

PROČ BASTL?

Z dálky se může zdát, že trendem na současné elektronické scéně je zjednodušování a producentům se nabízí více hudebních hraček než skutečných nástrojů. Kdo se ale podívá blíž, najde obrovskou komunitu hudebních nerdů, vědců a konstruktérů, kteří se s běžně dostupnými nástroji nespokojí, místo toho navrhují a staví své vlastní. Nejde tedy jen o co nejoriginálnější zvuk a muzikalitu, ale i naprosto nové postupy, konstrukce, nová řešení a technickou představivost. Jedny z takových hudebních vynálezců najdete i v Brně. Václav Peloušek, Ondřej Merta a jejich kolektiv se skromně nazývají bastlíři, po vzoru hudebníka a kutila, tedy bastlíře, Standy Filipa.

Značka Bastl Instruments je dnes už jednou z nejznámějších na mezinárodní scéně modulárních syntezátorů. Bastl Instruments často cestují do zahraničí a jejich kolektiv se stále rozrůstá. V dubnu se po berlínském veletrhu nezávislých hudebních vývojářů Superbooth, vydají společně se svými zahraničními přáteli na turné. Zastaví se i v Praze, kde představí své projekty a budou sdílet své znalosti nejen z oblasti modulárních syntezátorů v rámci vzdělávací akce Music Ports.


PROGRAM

téma: Serge modular
přednáší: DARRIN WIENER aka Plastiq Phantom
Hudebník a zakladatel labelu Imputor? V současné době žije v Berlíně a pravidelně oganizuje workshopy a je významnou postavou DIY eurorackové scény.

téma: Chaos in electronic music
přednáší: DAN SNAZELLE
Newyorský výrobce roztodivných kytarových pedálů, postupně přešel na eurorackový formát. V současné době pracuje hlavně s nestandardními obvody a chaosem.

téma: Sequencing in combination with Frequency Shifting
přednáší: MARIO SCHÖNHOFER
Studoval baskytaru, hudební kompozici a počítačovou hudbu v Linzi. Hrál s předními jazzovými hudebníky, jako Al di Meola nebo Randy Brecker. Se skupinou LaBrassBanda získal řadu ocenění. Jeho aktuální projekt Ströme vydává na Compost Records.

téma: Women in modular synthesizers
přednáší: ALISSA DERUBEIS
Hudebnice a lektorka, která založila a vede neziskovou organizaci Synth Library v Portlandu, místo, kde se pravidělně pořádají workshopy a půjčuje hudební vybavení. Alissa také spolupracuje s firmou 4MS.

téma: Shuttle system demo – connecting the analog to the digital
přednáší a demonstruje: MORITZ SCHARF
Jeden z důležitých představitelů Endorphin.es, značky, která vyrábí řadu velmi originálních, ale také Donem Buchlou inspirovaných, nástrojů a technologií.

téma: Bastl Instruments in the world of synthesizers of today
přednáší: VÁCLAV PELOUŠEK
Hudebník, konstruktér a vynálezce. Vystudoval elektroakustickou hudbu na vídeňskou Universität für angewandte Kunst. Zakladatel Bastl Instruments.

Music Ports – Bastl Edition
26. 4. 2017, Goethe Institut, Praha
www.facebook.com/events/205446076607755/

Tagy Bastl Instruments

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

anna
Hudební publicistka, manažerka a historička umění. Je editorkou pořadu ArtCafé Českého rozhlasu Vltava a zástupkyní šéfredaktora kulturního magazínu Uni, její články kromě Frontmana naleznete také v Harmonii, Full Moonu, Sparku, Lidových novinách aj. Působila na pozici Head of…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY