Přejít k hlavnímu obsahu
Šťavnaté riffy i zapamatovatelné refrény doplňují praštěné Márdiho příběhy, v nichž se mísí legrace s ironií, větná kondenzace i slovní dadaisté hříčky. | Foto: Archív/FB kapely
Šťavnaté riffy i zapamatovatelné refrény doplňují praštěné Márdiho příběhy, v nichž se mísí legrace s ironií, větná kondenzace i slovní dadaisté hříčky. | Foto: archiv kapely
Martin Hošna -

Mladistvou rebelii má Vypsaná fiXa stále v krvi

Desátou řadovou deskou nazvanou Kusy radosti se Vypsaná fiXa vrací ve velkém stylu ke svým kořenům. Dadaistická poetika, punkové riffy, kotlíkářská country akustika a Márdiho rádoby marihuanový hlas vrací kapelu o desítky let dozadu  a přesto nabízí i mnoho víc.

Vypsaná fiXa je již dávno stálicí naší scény. Svoje místo našla na pomezí mainstreamového a alternativního punkrockového světa, které šikovně posiluje dalšími zvukovými výstřednostmi. A těch je na Kusech radosti relativně dost.

Stárnoucí puberťáci posouvají svoje hořkosladké skladby směle kupředu. Střídání nasraných punkových riffů, středního tempa s prvky syntezátorových stěn a akustických balad sem tam i v garážové produkci si stále uchovává moment překvapení. A je úplně jedno, že fiXe klepou na dveře již tři dekády existence.

Festivalová pecka Chlap má nadupaný rockový groove s fuzzy rytmikou. Márdi zaujme svým vypravěčským rapem, doprovázeným chaotickým hudebním doprovodem i syrovými bicími. V rockovém tanečním rytmu se dunivě vlní i Buvol, který doprovází vintage klip z dob devadesátek.

Staré časy zvládá výborně fiXa i v otvíráku Vídrholec, z něhož srší šťavnatý klubový punk rock jak zamlada, titulními Kusy radosti dává zelenou nové posile týmu, basákovi Kryštofu Maškovi (který sbíral zkušenosti mimo jiné v doprovodné kapele Mekyho Žbirky), a rozjíždí podmanivý rock'n'roll, který se pak ještě více rozvine v tracku Šína je singl, patrně nejrychlejší skladbě na albu.

FiXa ale umí zkomponovat i nápaditější písně, v nichž hraje prim Márdiho poetika, podpořená produkcí Dušana Neuwertha a Ondry Ježka. Rozmanité elektronické doplňky zazní v písni Bagrista ze Suexu, příjemné odrhovačky s velkým poselstvím změny sebe sama.

Legrácka v podobě skladby Kouřící miminko vzpomene na Kašpárka v rohlíku; tedy nevinný vypravěčský punk rock s vtipným refrénem a rozuzlením. Halucinogenní balada Sen bere za srdce a harmoničtější tvář ukáže fiXa v písni Velká bílá zeď jako by z Márdiho pubertálního trika křečovitě vykukovali Pink Floyd.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Jemná práce s elektronickými prvky, úderné samply, šťavnaté riffy i zapamatovatelné refrény doplňují praštěné Márdiho příběhy, v nichž se mísí legrace s ironií, větná kondenzace i slovní dadaisté hříčky.

Punk rock v podání fiXy mísí melancholickou milostnou poezii s paranoidními výjevy, kdy bujaré veselí střídají depresivní nálady; fiXa zkrátka zestárla, stejně si ale uchovává mladistvý elán, který jen tak nehodí za hlavu.

Vypsaná fiXa - Kusy radosti (obal)

Vypsaná fiXa – Kusy radosti

San Piego Records, 45:24

Rock

75 %

Tagy Vypsaná fixa Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY