Přejít k hlavnímu obsahu
V září v rámci festivalu Mladí ladí jazz vystoupí i američtí Moonchild  | Foto: archiv MLJ
V září v rámci festivalu Mladí ladí jazz vystoupí i američtí Moonchild | Foto: archiv MLJ
redakce - Čt, 28.04.2022 - 10:00

Mladí ladí jazz: jaro v režii Hidden Orchestra, podzim s Moonchild

Velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu se v sobotu 30. dubna vrací na pražské Karlovo náměstí. Pořadatelé festivalu Mladí ladí jazz připravili hudební hostinu, v níž bude jazz okořeněn mnoha styly a žánry, od již stoletých elegantních salónních evergreenů po žhavou hiphopovou současnost či elektroniku. Zdarma přístupná akce přivítá kapelu Hidden Orchestra britského skladatele a producenta Joea Achesona, s nímž ve společném setu zahraje i Floex. Ze Spojeného království přijedou i další zahraniční hosté, hvězdy afro jazzu Nubiyan Twist pod vedením multiinstrumentalisty Toma Excella. Svůj nový band v čele s Igorem Ochepovskym představí také Lenka Dusilová a domácí scénu zastoupí i omlazený Originální pražský synkopický orchestr a Martin Brunner Band.

Mezinárodní den jazzu vyhlásila před 12 lety Generální konference UNESCO, jeho oficiálním partnerem a ambasadorem je Herbie Hancock a jeho Institute of Jazz. V letošním roce se oslav účastní desítky zemí světa a díky festivalu Mladí ladí jazz proběhnou oslavy i u nás. „Poprvé od covidu máme možnost slavit den jazzu zase 30. dubna, jak to má být. Jestli nás ale něco opravdu těší, je letošní program: covidem několikrát odložený koncert Hidden Orchestra, premiéra vycházejících hvězd Nubyian Twist nebo Lenka Dusilová s novou kapelou, ve které jsou špičky mladé české jazzové scény. Všechny srdečně zvu!,“ těší se na návrat open airu do jarního centra města ředitel festivalu Jan Gregar.

Program na Karlově náměstí je plánován od 15 do 21 hodin a bude jej živě přenášet Český rozhlas Vltava. Stream poběží také na Facebooku Mladí ladí jazz. Vstup na Open Air je zdarma, ale jeho konání je možné podpořit zakoupením symbolické vstupenky. Více informací na www.mladiladijazz.cz.

V průběhu května až října se v režii Mladí ladí jazz dále uskuteční také série klubových koncertů. Vystoupí například rakouská loopující violoncellistka a zpěvačka Marie Spaemann, britský tubista Theon Cross (člen Sons of Kemet), fantastičtí američtí Moonchild nebo brooklynské duo Moon Hooch. Znamenitým startem festivalu bylo skvělé vystoupení maďarských MÖRK, které se uskutečnilo už 25. dubna v Jazz Docku.

Program Mladí ladí jazz 2022:

30. 4. / MLADÍ LADÍ JAZZ OPEN-AIR: Hidden Orchestra, Nubiyan Twist, Lenka Dusilová BAND, Originální pražský synkopický orchestr, Martin Brunner Band, Karlovo náměstí, Praha

18. 5. / Marie Spaemann (AT), Tea Sofia (CZ), Jazz Dock, Praha

19.5. / Theon Cross (UK), Jazz Tibet Club, Olomouc

20.5. / Theon Cross (UK), Post Noisy Pots (CZ), Kasárna Karlín

11. 9. / Moonchild (US) + Emmavie (UK), Palác Akropolis

8. 10. / Moon Hooch (US), Jazz Tibet Club, Olomouc

9. 10. / Moon Hooch (US) + Tygroo (CZ), Palác Akropolis

Tagy Mladí Ladí Jazz Hidden Orchestra

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY