Přejít k hlavnímu obsahu
Midi Lidi | Foto: Grolich & Grolichová
Midi Lidi | Foto: Grolich & Grolichová
Pavel Zelinka - Po, 21.06.2021 - 20:00

Midi Lidi na nových deskách přišli s popovou angažovaností plnou hříček

Pět let čekání na novou řadovou desku kompenzují Midi Lidi hned dvojicí desek, které vyšly na začátku června. Jak kolekce Nikdo se ti nebude smát, když budeš mít lidi rád, tak pokračovatel Heal The World, konečně! podávají důkaz, že kvinteto stárne a soustředí se často i na celospolečenské problémy, přestože jejich elekropopový sound vychází stále ze stejného základu.

Před dvěma roky frontman kapely Petr Marek v podcastu On Air Pavlovi Kučerovi prozradil, že vyslal mezi spoluhráče sto dem, jako svůj příspěvek do základů diskuze o nové desce Midi Lidí. Jasně navíc dodal, že novinku rozhodně nemáme čekat v následujících měsících. O tom, kolik demáčů na základní hromadu vrhli Prokop Holoubek, Tomino Kelar a Markéta Lisá, se můžeme dohadovat, šušká se ale, že jich v rámci celé kapely byly dohromady téměř tři stovky. Lockdown přípravy nového alba Midi Lidí zkomplikoval, jednotliví členové ale zároveň měli víc prostoru pro tvorbu. Není proto divu, že původně brněnský projekt ve výsledku nenachystal pouze jedno album, ale dvě plné hodiny novinek rozdělených do dvou samostatných, sobě rovnocenných kolekcí.

Kde jsou ty doby, kdy kapele stačilo pár sloganů, a měla vystaráno na celou debutovou desku Čekání na robota. Texty jsou dnes výraznou složkou písniček Midi Lidí. Na rozdíl od minulého alba, kde kapela zpívala, aby si lidé prací nenechali kazit dovolenou, zrušili dedlajny a šli ven, tentokrát přichází s celou náručí textů, které můžeme směle označit za angažované. „Jestli máš nějakej důkaz, proč voličskej průkaz mít mám, Tak budu rád za ten úkaz, a rád na tebe dám,“ zpívá pětice hned v úvodním Králi půjček. „V textech se zamýšlíme nad tím, proč se nám všem vlastně děje, že se k sobě navzájem a k našemu okolí chováme pitomě, jak vznikají nedorozumění a jestli s tím může každý sám něco udělat, a tím pomoct sobě i druhým i vesmíru“, vysvětloval v promo materiálech Petr Marek. Angažovanost Midi Lidí je ale daleká burcování národa Tomáše Kluse. Je stále ironická, hravá a zahalená do nekonečných slovních hříček, viz sloka z osmiminutovky Les („Pomalu Měsíc se převalil nad řeku, jsme jako nevěsta na útěku, a z vlády je nám do breku, Homolkovi v pravěku“). Především druhé album pak překvapí hned několika písničkami, které se v textu ohlíží do minulosti (Bonbony a klid nebo Prvotřídní láska). Nakonec se dočkají i milovníci nonsens hitovek v Papá, která lehce parafrázuje notoricky známý úryvek od Jaromíra Nohavici.

Co na desce jako hudebníci oceníte?

I když Midi Lidi naživo používají čím dál více elektroniky, obě studiové nahrávky jsou stále jasně postaveny na přehledném elektropopovém základu. Na rozdíl od sluncem zalité předchozí desky má však tento dvouhodinový hudební výlet má mnohem barevnější vyznění. Vedle stále adrenalinem napěchovaného Brundibára, Berana (ten i sloganovitou formou a postupným šponováním atmosféry asi nejvíce připomene první desky kapely) nebo Kožichu tu máme něžný Dům se zahradou, elegantního Lázeňského šviháka nebo nostalgickou Prvotřídní lásku s hammondy a elektrickou kytarou. Kapitolou samo o sobě je osmnáct minut dlouhý Chopok s dlouhými zasněnými hudebními výhledy, avantgardními zvukovými výrony, výtrysky bicích, saxofonu, analogové elektroniky i elektrické kytary. Totálním vykročením z řady je pak folková balada Píseň pro komára z chatičky, kdy Petr Marek se doprovází pouze na akustickou kytaru.

Pryč jsou doby, kdy Midi Lidi tvořili hudbu především k pobavení na tanečním parketu. Jejich přístupný elektropop stojí čím dál více na textech, kvůli kterým se bude k řadě písniček opakovaně vracet. Tento domácí pop letošních dvou lnovinek ale není pouze po generaci dnešních třicátníků a čtyřicátníků. To ostatně brzy zjistíme i na koncertech, kterých kapela chystá na léto a podzim požehnané množství.

Midi Lidi - Nikdo se ti nebude smátMidi Lidi - Heal The World

Midi Lidi – Nikdo se ti nebude smát, když budeš mít lidi rád

Bumbum Satori, 2021, 63:53

Midi Lidi – Heal The World, konečně!

Bumbum Satori, 2021, 58:04

Elektropop s alternativními sklony

2x 80 %

Tagy Recenze alb MIdi Lidi

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Pavel Zelinka
Jsem vystudovaný učitel zeměpisu, který nikdy pořádně neučil, bývalý skautský vedoucí, který miluje město, křesťan pořádající gotické koncerty. Láska k hudbě se nejprve zhmotnila na vlnách. Ve studentském Radio Strahov jsem nejprve vysílal a posléze ho 8 let vedl (od roku 2004…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY