Přejít k hlavnímu obsahu
Makak akustikus | Foto: Roman Franc
Makak akustikus | Foto: Roman Franc
Pavel Zelinka - Po, 05.10.2020 - 12:30

Makak akustikus archivoval na debutu své alternativně folkové spády

O projektu Makak se na scéně ví už téměř deset let. A poté, co skladba Betula Pendula opakovaně postupovala ve Startéru Radia Wave, už se nejednalo pouze o olomoucký a následně brněnský objev. Akustickou podobu kvinteta konečně ve studiové podobě představuje debut Přátelství, o jehož vydání se postaral agilní label Divnosti.

Projekt Kateřiny Koutné si během let prošel hned několika etapami. Nejprve triphopovou s elektronikou a perkusemi, po pár letech sólově ambientní, aby nakonec nabral čistě akustickou podobu, která přidala Makakovi přízvisko akustikus. V této podobě se kapela rozrostla až do pětičlenné podoby, kdy zpěvačku a cellistku Kateřinu doplňují kytaristé Jan Kopecký a Martin Švarc, houslista Albert Novák a bubeník Petr Eulál Jestřábek. V tomto složení Makak zhmotnil ve studiu Aluna v červnu letošního roku desítku skladeb, které tvoří dlouhohrající debut Přátelství.

Album startuje skladba Metasekvoja, stejný track jako před šesti roky EP Stromy. Ze zvukové skici postavené na elektronice, Kateřině výrazném hlasu, a zvucích tibetských mís, je náhle zasněná balada s výraznými smyčci a kytarovým doprovodem, který má úplně jiné, i když podobně atmosférické vyznění. I řada dalších skladeb figuruje v repertoáru kapely několik let, přesto celkové vyznění debutu nemá tendenci se rozpadat. Pouze je v dobrém slova smyslu různorodé a barevné.

Co na desce jako hudebníci oceníte?

Desku v mých očích nejlépe reprezentuje přechod mezi roztouženou Pořád postavenou na Skácelově básnických obrazech a následné, dramatem nabyté Rychlé šípy, kterým jakoby Koutná předříkává na cestě Foglarem nadiktovaný seznam úkolů a postřehů (... „les vás upozorní, co máte dělat“). Zde, nebo ještě v Sojce, se pětice blíží původnímu výrazu Zrní, kteří se také nechali akustickým způsobem uchvátit přírodními silami. Jenže Makak vedle toho zpracovává téměř čistě folklórním způsobem Janáčkovu baladu Milenec vrah, v Permafrost se pak kapela zase z lyrické polohy promění v hlučnou rockově urban smečku s výrazným recitativem a kvílícími kytarami i houslemi.

Na začátek jsem si zoufal, že album, po tak dlouhé době fungování, má délku jen necelých 35 minut. Kapela na tracklist nezařadila například výrazné Indiány nebo podařený cover Sporto To není moje scéna. Na druhou stranu Přátelství nemá hluchou pasáž a člověk by s koncem reprodukce chtěl víc. A to je přeci nejlepší reakce na snažení jakéhokoliv umělce, ne? V rozhovoru pro magazín UNI Kateřina Koutná doufá, že se jí snad někdy v budoucnu podaří akustickou podobu projektu prolnout s elektronikou, která měla navrch dříve. Že by to byla budoucnost Makaka? Necháme se překvapit!

Makak akusticus - Přátelství

Makak akustikus – Přátelství

Divnosti, 2020, 34:40

Alternativní folk, folklór, rock

80 %

Tagy Recenze alb Makak akustikus
Jsem vystudovaný učitel zeměpisu, který nikdy pořádně neučil, bývalý skautský vedoucí, který miluje město, křesťan pořádající gotické koncerty. Láska k hudbě se nejprve zhmotnila na vlnách. Ve studentském Radio Strahov jsem nejprve vysílal a posléze ho 8 let vedl (od roku 2004...
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY