Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - St, 31.01.2018 - 00:01

Luxusní tříkanálová hlava Friedman BE-50 Deluxe

Značka Friedman Amplification, u jejíhož vzniku stál kalifornský amp-guru Dave Friedman, jenž své renomé získal především úpravami zesilovačů a stavbou rackových systémů pro Eddieho Van Halena, Steva Stevense nebo Jerryho Cantrella, uvedla na trh tříkanálový zesilovač Friedman BE-50 Deluxe, který v sobě kombinuje vlastnosti několika předcházejících modelů tohoto výrobce.

Čistý kanál je převzat z Friedmanova modelu Buxom Betty s okruhem ve stylu komb Fender řady Blackface, zatímco zkreslené kanály vychází z populárních high-gain verzí BE a HBE (Brown Eye a Hairy Brown Eye), postavených na modifikovaných obvodech ikonické "čtyřdíry" Marshall Super Lead Plexi. Aparát je osazen preampovými lampami 4x12AX7 a koncová jednotka o výkonu 50 W disponuje dvojicí elektronek EL34.

Na čelním panelu najdeme kromě nástrojového vstupu a spínače Standby s velkou červenou diodou celkem 14 potenciometrů rozdělených do tří sekcí - první patří čistému kanálu a nabízí hlasitost plus třípásmové korekce, druhá sekce pro dvojici zkreslených kanálů sestává ze samostatných knoflíků gainů a masterů a společných třípásmových korekcí.

V levé části panelu jsou umístěny tři ovladače koncového stupně a to Presence pro vyšší středy, Response ovlivňující negativní zpětnou vazbu obvodu a tím pádem i frekvenční odezvu tónu a Thump přidávající zvuku spodní pásma. Vedle páčkového přepínače jednotlivých kanálů mají své místo switche Voice (3 možnosti charakteru výšek), Fat posilující objem nižších středů zkreslených kanálů a pro zvýšení brilance čistého kanálu je zde spínač Bright.

Zadní strana šasi je vyhrazena hlavnímu síťovému spínači Power, dvojici paralelně zapojených repro-výstupů s otočným voličem impedancí v hodnotách 4/8/16 Ohmů, přepínání celkového výkonu 25/50 W (trioda/pentoda), konektoru footswitche, sendu a returnu vypínatelné efektové smyčky s plynulým nastavením výstupní citlivosti a spínačům Sat (saturace + komprese) a Gain Structure pro rozšíření zvukových možností aparátu.

Ručně kompletovaný Friedman BE-50 Deluxe se řadí mezi současnou špičku v prémiové kategorii butikových high-gain aparátů a tomu samozřejmě odpovídá i cena, která by se včetně dvoutlačítkového footswitche měla na českém trhu pohybovat okolo 87 000 Kč. V evropské distribuci se novinka objeví pravděpodobně v první polovině února.

Tagy Friedman Friedman BE-50 Deluxe

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY