Přejít k hlavnímu obsahu
Bennington se nestal idolem kvůli schopnosti usedavě ječet | Foto: Pexels.com
Bennington se nestal idolem kvůli schopnosti usedavě ječet | Foto: Pexels.com
Jan Hamerský - Pá, 10.07.2020 - 12:00

Linkin Park a písničky na přání

Mike Shinoda vydal nové album. Jestli ho chtěl propagovat, neměl se zmiňovat, že Linkin Park mohou doklepnout ještě jednu skladbu s Chesterem. Ve vzduchu totiž visí jiná otázka, než jaké bude nové album druhého hlasu Linkin Park. Vrátí se kapela, jejíž frontman před třemi lety spáchal sebevraždu?

Mike Shinoda 10. července vydal Dropped Frames pt. 1. Fanoušci se mu doslova mohli dívat přes rameno. Druhý hlas Linkin Park ho skládal v přímém přenosu na platformě Twitch, tak jak byl zvyklý z domovské kapely.

„Když jsem začal, obvykle jsem měl málo nápadů, kudy se dát. Co pak vyšlo, je dílo uživatelských návrhů, mých okamžitých nápadů a všelijaké nevysvětlitelné magie pohybující se někde uprostřed.” (Mike Shinoda o Dropped Frames pt. 1)

Obdobně před dvaceti lety Linkin Park skládali Hybrid Theory. Po koncertech a fórech na internetu se pídili, co by kdo rád slyšel, což na konci 90. let byly nejčastěji rap, primitivní riffy a sebelítost. Odkaz úzkostného Cobaina byl stále živý a vzrůstala obliba fúzí rapu s tvrdším rockem, například rappera Puff Daddyho s Jimmym Pagem. Náhodou nebylo ani, že se kapela, která stále hledá svou identitu, pojmenovala po Lincolnově parku. Takových je ve Spojených státech dvanáct do tuctu.

Zároveň však tentýž komerční produkt vystihl pocity generace, dospívající na přelomu tisíciletí. Bennington se nestal idolem kvůli schopnosti usedavě ječet. Tak si jeho úspěch vysvětlují fanoušci, kterým je dnes kolem třiceti (a shodou okolností píší pro hudební časopis). „Chaz“ jalově, ale zcela otevřeně popisoval traumata z pohlavního zneužívání, šikany a závislosti na drogách, která nakonec stála za jeho sebevraždou. Svou smrtí ale dokázal ještě něco jiného. Že své texty myslel zcela vážně a že deprese jsou také smrtelná choroba.

Kdyby po vydání podobně bezbarvého alba jako One More Light z roku 2017 přišla o zpěváka jiná kapela, byl by to pro ni pádný důvod k rozpadu. Linkin Park však se ztrátou Benningtona získali, co nikdy předtím neměli – autentický a velmi osobní příběh. Proto se kapela neunáhlovala a skoro tři roky odpočívala, než 28. dubna 2020 baskytarista Dave Farrell oznámil, že pracují na novém albu.

Totéž lze vidět i za zprávami z konce června. Shinoda se zmínil, že mají na skladě ještě jeden nedodělek s Chesterem, skladbu Friendly Fire, a že se snad objeví na chystané desce. Brzy na to In The End, po Numb už druhá skladba od Linkin Park, na youtubu překročila miliardu views. O novém zpěvákovi ze strany kapely přitom nepadlo ani slovo.

Teoretici mezi fanoušky přišli s dvěma možnými vysvětleními. Jedni nadšení poslední deskou Grey Daze sázejí na Chesterova syna. Čtyřiadvacetiletý Jaime pro kapelu, v níž jeho otec začínal a která se souhlasem Bennigtonů letos přepracovala starší nahrávky s Chesterovými vokály, dozpíval některé tátovy party. Druzí si mlčení vykládají tak, že někdejší numetaloví princové pokračují ve stávající sestavě, tedy se zpívajícím Shinodou. Tak jako tak jasno bude až po pandemii. Do té doby si Shinoda může klidně dál dobírat rappera Kanyeho Westa, který ohlásil, že kandiduje na prezidenta, i když asi jen vydá novou desku, a vtipkovat, že primárky tedy vyzve taky. Dobře ví, že podobným humbukem by si uškodil.

Úspěch Linkin Park vždycky tkvěl ve schopnosti naslouchat přáním posluchačů. Teď podnikají první kroky bez dlouholeté opory, rozervance, jehož osobní tragédie dává poprvé týpkům s vizáží absolventů IT a managementu šanci zahrát na skutečné emoce. Za takové situace je radno se vyjadřovat co nejméně – s ohledem na pozůstalé a hlavně Chesterovu památku.

Tagy Linkin Park Grey Daze Mike Shinoda Chester Bennington
Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY