Přejít k hlavnímu obsahu
Projekt Grey Daze je skutečnou poctou Benningtonovi, nikoli jen komerčním kalkulem. | Foto: Archív kapely
Projekt Grey Daze je skutečnou poctou Benningtonovi, nikoli jen komerčním kalkulem. | Foto: Archív kapely
Martin Hošna - Po, 27.06.2022 - 12:00

Grey Daze vstávají podruhé z popela

Fanoušci Linkin Park můžou jásat. Grey Daze, kapela zesnulého zpěváka Chestera Bennigtona, s kterou kdysi v devadesátých letech natočil dvě alba , vydala další kolekci písní z nevydaného materiálu z té doby. Album The Phoenix je plné bombastických vokálů, kytarových riffů a bohaté instrumentace.

Grey Daze jsou si vědomi své zodpovědnosti. S odkazem Chestera Bennigtona zacházejí jemně a uctivě, zvukově ho ale posouvají dál. To je ostatně logické a správné rozhodnutí. Časová schránka písní, které vznikly před čtvrt stoletím, má v sobě punc nostalgie, přesto obstojí na výbornou i dnes.

Stadionový otvírák Saturation (Strange Love) ukazuje Bennigtonův hlasový rozsah v plném nasazení. Hymnický rock duní i v dalších skladbách Starting To Fly nebo Be Your Man, která si uchovává napínavé tempo a charismatický refrén.

V písni Holding You se objeví první hvězdný host. Dave Navarro z Jane's Addiction podpořil psychedelickým kytarovým sólem hmatatelnou nervozitu a úzkost, kterou Chester ve svém projevu kombinuje s hlubokými emocemi. Poctu svému otci vyjádřily i jeho dcery Lily a Lila v podmanivé skladbě Drag, zatímco frontman Filter Richard Patrick v soubojovém vokálním duetu šikovně upletl strašidelné a podmanivé nitky.

Stejně jako předchozí počin Amends (2020), i nová deska Grey Daze není jen poctou legendárnímu zpěvákovi, ale ukazuje, že Bennigton by díky svému talentu dosáhl slávy i bez Linkin Park.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Grey Daze jsou učebnicí nu metalu a alternativního rocku devadesátých let. Patos, smutek i opuštěnost podtrhuje Chester svým uhlazeným projevem, který nenásilně mačká ze zmučené hrudi a snaží se vzbudit co nejvíce emocí na straně posluchačů. Druhou stránkou je vypilovaný hudební doprovod, který kytarista Cristin Davis, baskytarista Mace Beyers, bubeník Sean Dowdell společně s producentem Esjayem Jonese a s požehnáním Talindy Bennigtonové (vdovy po Chesterovi) posunuli dopředu.

Společně našli recept, jak původní písně převtělit do moderního aranžmá, aby navíc odpovídaly Chesterově energickému screamu. Projekt Grey Daze je skutečnou poctou Benningtonovi, nikoli jen komerčním kalkulem.

Grey Daze - The Phoenix

Grey Daze – The Phoenix

Loma Recordings, 38:39

Alternativní metal

75 %

Tagy Grey Daze Linkin Park Chester Bennington Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY