Přejít k hlavnímu obsahu
 Pro Harleyho Flanagana je skládání muziky něco jako terapie | Foto: Mission Two Entertainment
Pro Harleyho Flanagana je skládání muziky něco jako terapie | Foto: Mission Two Entertainment
Petr Adamík - Pá, 08.01.2021 - 12:00

Legendární Cro-Mags se s rokem 2020 rozloučili ve velkém stylu

Rok 2020 byl na koncerty chudý, i přes všechnu tu bídu nám ale nabídl mnohdy vcelku zajímavé momenty. Plodným byl rozhodně pro newyorskou hardcore legendu Cro-Mags. Ta pod vedením Harleyho Flanagana, který před více než rokem vyhrál soudní spor s bývalými členy o název kapely, už v červnu vydala po dlouhých dvaceti letech kladně přijatou řadovou desku In The Beginning. Aby toho nebylo málo přišla kapela začátkem prosince s novým EP 2020.

V březnu měli Cro-Mags vyrazit na turné s Body Count na podporu jejich letošního alba Carnivore, to se ale nakonec nekonalo, a tak se letos  mohli HC veteráni ukázat pouze prostřednictvím streamů. Času na tvorbu a nahrávání nového materiálu tedy bylo dostatek a výsledkem toho je šest nekompromisních, brutálních skladeb o celkové délce 20 minut a 20 sekund, jak symbolické.

Age Of Quarantine nabízí téměř až postapokalyptický úvod. Odlehčené bicí Garryho Sullivana spolu s vražednou Flanaganovou basou a temnými kytarami Rockyho George a Gabbyho Abularacha po minutě přejdou v nefalšované hardcore punkové peklo. „Lidé šílí...nadešel čas bojovat,“ zní ve skladbě 2020. Ne, letošní rok nebyl opravdu dobrý a Cro-Mags to chtějí dát plně najevo. Pandemie, rasové napětí, dezinformace, úbytek vody, v Life On Earth poukazují na chyby, kterých se my lidé dopouštíme a jaké následky musíme nést. Violence and Destruction příjemně překvapí reggae/dubovým začátkem, který se samozřejmě zanedlouho promění v punkovou smršť, v tomto případě s melodickým, možná trochu zbytečně utopeným, vokálem. Chaos In The Streets je NY hardcore starého střihu a Cro-Mags skladbou jasně ukazují, že jsou mistři žánru. Závěr pak patří instrumentální Cro-Fusion. Flanagan jede funky basu, Sullivan exceluje a kvílící kytary, zvuky pouličního chaosu protkané policejními sirénami jakoby uzavírají celý šílený rok 2020. Neskutečná síla. 

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Všichni přítomní muzikanti dokonale ovládají svůj nástroj. Nejenže slyšíme profesionální výkony, ale je zde i nespoutaná energie, která některým HC spolkům ve stáří schází. Pro Harleyho Flanagana je skládání něco jako terapie, práce ho odvádí od temných myšlenek a už teď na příští rok slibuje další album. Prý už má hotových snad na třicet skladeb, ze kterých lze pro desku vybírat. 

Cro-Mags - 2020

Cro-Mags – 2020 (EP)

Mission Two Entertainment, 2020, 20:20

75 %

Tagy Recenze alb Cro-Mags
Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY