Přejít k hlavnímu obsahu
Jestli ještě nějaká kapela ze slavné scény okolo Sunset Strip 80. let dává smysl, jsou jí právě L.A. Guns. | Foto: Ted Van Pelt
Jestli ještě nějaká kapela ze slavné scény okolo Sunset Strip 80. let dává smysl, jsou jí právě L.A. Guns. | Foto: Ted Van Pelt
Petr Adamík -

L.A. Guns drží laťku stále hodně vysoko

Od roku 2016, kdy se zakládající člen a kytarista Tracii Guns udobřil a znovusjednotil se zpěvákem Philem Lewisem, zůstávají tito dva koncertně i studiově velmi činní. L.A. Guns nezastavilo ani covidové martýrium, během něhož se blýskli deskou Checkered Past. Nyní jsou zpět a snaží se s novinkou Black Diamonds navázat na svou úspěšnou a zajímavou tvorbu posledních let.

Dlouhou dobu zde existovaly dvě verze L.A. Guns, kvůli čemuž Guns a Lewis dokonce dotáhli k soudu bubeníka Stevea Rileyho. Celý spor vedl k tomu, že bývalý bubeník musel pozměnit název na Riley's L.A. Guns, zatímco dvojice Guns/Lewis si ponechala ochrannou známku L.A. Guns. Složitý a zamotaný případ, který už netřeba dále rozebírat. Je lepší, když za sebe zúčastnění nechají raději mluvit muziku.

Guns na to vlítnou skladbou You Betray, která svým rytmem ihned evokuje Led Zeppelin. Tvrdší kytary a Lewisovo frázovaní zase dají vzpomenout na starší album Waking The Dead. Cosi je ale na první poslech špatně. Je to zvuk, ten totiž není úplně ideální. Kapela chtěla pravděpodobně zachovat syrovější, přirozenou podobu, pravdou ale je, že zvuk je místy podivně tlumený, rozmazaný a nekonkrétní. Podivný efekt použitý na Lewisově hlase v refrénu pak zní, jako kdybyste poslouchali špatnou mp3 verzi písničky.

Zvukovou stránku naštěstí hodíte za hlavu hned po prvních tónech Wrong About You. Tracii Guns sází elektrizující vyhrávky, Lewis zpívá jako zamlada, Adam Hamilton za bicími exceluje a předvádí dokonalou souhru s basákem Johnnym Martinem.

Singl Diamonds je klasickou baladou s celkem chytlavým refrénem, ale větší parádičkou je spíš bluesovka Shame. Lewis se s tím nemazlí a skvěle pracuje se svým hlasem, podporován špinavou, po celé ploše rozpínající se kytarou Traciiho Gunse. Tohle je přesně ten typ písní, jemuž naopak lehce „zprasený“ sound naprosto sedí, stejně jako dvojici uvolněných a svižných skladeb Got It Wrong a Lowlife (až na ten úvod s laciným phaserem), které tímto v sobě nesou nefalšovaný punkový říz, v případě druhé zmiňované pak náboj starých AC/DC.

K povedeným skladbám, kterých je na albu naštěstí většina, můžeme přidat i singlovku Shattered Glass nebo závěrečnou Like a Drug, v níž nám Tracii Guns ukazuje, že nápady na zajímavé riffy mu ještě rozhodně nedošly.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

I když album není zvukově dokonalé a nenabízí vyložené tutovky, které lze najít na předchozích počinech po znovusjednocení Gunse a Lewise, drží L.A. Guns laťku stále hodně vysoko. Spolupráce těchto rockových veteránů je vždy zárukou skvělého hudebního dobrodružství, obzvlášť když jim sekundují další zkušení borci, jakými Johnny Martin, Adam Hamilton a Ace Von Johnson bezesporu jsou. Jestli ještě nějaká kapela ze slavné scény okolo Sunset Strip 80. let dává smysl, jsou jí právě L.A. Guns. 

L.A. Guns - Black Diamonds - album cover

L.A. Guns – Black Diamonds

Frontiers Records, 00:41:17

hard rock/glam/rock

70 %

Tagy Recenze alb L.A. Guns

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY