Přejít k hlavnímu obsahu
Baskytarista John Myung. Dream Theater se na pódiu vůbec nechovají hvězdně. Foto: Miloš Hlaváček
Baskytarista John Myung. Dream Theater se na pódiu vůbec nechovají hvězdně. Foto: Miloš Hlaváček
Miloš Latislav -

Koncert zblízka: Dream Theater v Brně přesvědčili a potěšili

Dream Theater, legenda progresivního metalu s více než třicetiletou historií, je na turné ke svému patnáctému albu A View From the Top of the World. Pětice z New Yorku, proslulá virtuózními muzikantskými výkony, se po necelém roce od své předchozí návštěvy České republiky snad ani nemohla předvést lépe.

Předskakování připadlo finské kapele Arion stejného nástrojového obsazení jako Dream Theater, tedy kytara, klávesy, basa, bicí a zpěv. Jejich třičtvrtěhodinka melodického, lehce pompézního metalu neurazila, ty, kteří kapelu znají, jistě i potěšila a vhodně připravila půdu hvězdám. 

Ony hvězdy, jmenovitě zpěvák James LaBrie, kytarista John Petrucci, klávesista Jordan Rudess, baskytarista John Myung a bubeník Mike Mangini se ovšem na pódiu vůbec nechovají hvězdně. Skromnost a spontaneita v pódiové prezentaci, podpořené efektivními světly a krásnou tématickou projekcí jsou navýsost sympatické. A velmi příjemný, takřka dokonalý, byl i zvuk: plastický a čitelný v celém prostoru haly, ba i venku na cigaretě při otevřených dveřích.

Set Dream Theater odstartovala frenetická úvodní skladba nového alba The Alien, která už skupině zajistila Grammy za nejlepší metalový výkon. K mému potěšení následoval otevírák osmadvacet let starého třetího alba Awake, nazvaný 6:00, a po dvou novějších skladbách zazněla i hymnická Caught in a Web z téže desky. S radostí jsem si s halou zazpíval a vychutnal si mocný kytarový riff i klávesové závoje.

Bubeník Mike Mangini, který už od minulého turné upustil od rampy s menšími bubínky, umístěné nad soupravou, hrál efektivně a precizně – jen se pořád nemůžu zbavit dojmu, že Mike Portnoy měl prostě větší švih. Už na nahrávkách se mi nepozdával zvuk Manginiho virblu a naživo se mi potvrdilo, že je to skutečně nejspíš v jeho rukou.

Zato John Petrucci byl naprosto jedinečný! Nádherně okrouhlý zvuk v sólech a lahodných táhlých vyhrávkách, sytý v riffech a zvonivý v pasážích, které i na elektrice zněly, jako by hrál na akustickou kytaru. Přesvědčivý byl i Jordan Rudess, který – ač nepochybný virtuóz – mě po celé desáté roky příliš nedojímal. Původní party prvního klávesisty Kevina Moorea zahrál velmi věrně a v nejnovějších věcech používá na své jediné klávesnici na otočném a výkyvném stojanu často zvuk hammondek, čímž se u mě docela rehabilitoval. No, a precizní John Myung s šestistrunnou baskytarou (většinu koncertu odehrál stejně jako Petrucci na jeden nástroj, teprve na přídavek přišel s jiným modelem), to už je taková konstanta. Bylo krásné sledovat jeho klidné zaujetí hrou.

Ze starších skladeb zazněly ještě jemná a zpěvná Solitary Shell, About to Crash a Losing Time / Grand Finale z vynikajícího alba Six Degrees of Inner Turbulence (2002) a jako předposlední kus halu rozproudil největší hit kapely Pull Me Under z průlomového druhého alba Images and Words (1992). Závěr regulérního setu patřil členité dvacetiminutové titulní skladbě nového alba A View From the Top of The World.

K přídavku se kapela nenechala dlouho přemlouvat. Začal nádhernou pinkfloydovskou plochou kytary a kláves, uvádějící epický kus The Count of Tuscany z alba Black Clouds & Silver Lining (2009), posledního s Portnoyem. Publikum se na LaBrieho výzvu chytlo a mocně přizvukovalo v závěrečném bezeslovném chorálu. Loučení bylo dlouhé a dojemné a svědčí o respektu, který mají tito mistři svých nástrojů a snad i životů ke svým často zcela oddaným, ale nikoli fanatickým příznivcům. Děkujeme pánové, bylo to krásné. I s tím neobyčejným nedělním odpolednem, které koncertu předcházelo!

Dream Theater
28. 1. 2023
Winning Group Arena, Brno
 
Setlist:
The Alien
6:00
Sleeping Giant
Bridges in the Sky
Caught in a Web
Answering the Call
Solitary Shell
About to Crash (Reprise)
Losing Time / Grand Finale
Pull Me Under
A View from the Top of The World
 

Přídavek:
The Count of Tuscany

Tagy Koncert zblízka Dream Theater

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY