Přejít k hlavnímu obsahu
This Is The Kit | Foto: Cedric Oberlin
This Is The Kit | Foto: Cedric Oberlin
Pavel Zelinka -

This Is The Kit na novém albu rozehrávají privátní rocková dobrodružství

Na scéně se kapela Kate Stables nazvaná This Is The Kit pohybuje více než patnáct let. Svou niternou hudbou si podmanila nečekaně velký počet posluchačů a troufnu si předpovědět, že po poslechu šesté řadové desky Careful Of Your Keepers pár nových oddaných fanoušků ještě přibude. A to přesto, že čtveřice se prvoplánovému rockovému zaujetí vyhýbá jako čert kříži.

Příběh Kate Stables, rodačky z britského Winchesteru, nemá žádné výrazné propady ani vrcholy. Její kapela This Is The Kit sbírá drobné dárečky na své více než patnáct let dlouhé cestě, jejímž výsledkem je slušné mezinárodní renomé, podpora odborné publicistické obce a výjimečná pomoc ze strany kolegů/muzikantů. I samotný příběh začíná úspěchem, a to singlu Two Wooden Spoons, který na kompilaci Folk Off slavil takový úspěch, že ho vydavatelství Sunday Best vydalo jako samostatný singl. O dva roky registrujeme vydání debutové desky kapely, sídlící tou dobou v Bristolu, nazvané Krülle Bol. Natáčení si vzala pod producentské vedení bristolská kapacita nejvyšší jakosti – John Parish (PJ Harvey, Sparklehorse). Pak už přišel přesun do Paříže a plné soustředění se na hudební dráhu. Tu poslala do vyšších pater třetí řadová deska Bashed Out, jež výrazným způsobem podpořil Aaron Dessner z kapely The National. Následovalo turné s těmito americkými rockery, stějně jako s Iron & Wine nebo Sharon Van Etten. V roce 2017 se Kate se svou svitou podívala poprvé do České republiky a ve velmi dobré kondici v letošním roce vydává šestou řadovou desku nazvanou Careful Of Your Keepers.

Z předchozích řádků by se mohlo zdát, že hudba This Is The Kit musí být procházkou růžovým sadem. Není, což potvrzuje i letošní album. Píseň s názvem Scabby Head And Legs je například inspirovaná holubem hnízdícím na její okenní římse. „Jak můžeme existovat?/Jak můžeme vědět, co máme udělat?“ zpívá s tímto městským outsiderem duchovně spřízněná Kate. Podobné, neodbytné otázky, které autorka ráda paličatě opakuje, jsou červenou nití desky. V Goodbye Bite Kate zpívá o úzkostech současné doby, ale dokáže se (například v This Is When The Sky Gets Big) myšlenkově rozeběhnout i vstříc nekonečnému vesmíru. Současný svět je plný maličkých i kolosálních událostí a v tyto písně o nich vyprávějí podobně, jako turistické značky pomáhají poutníkovi pokračovat na jeho cestě. Tahle deska nezachraňuje svět, ale pro pozorného posluchače může sloužit jako vlněná deka uprostřed sychravé podzimní noci.  

Co na desce jako hudebníci oceníte?

I na letošní novince se čtveřice, kdy frontmanku Kate Stables doplňují Rozi Plain (baskytara/zpěv), Neil Smith (kytara) a Jamie Whitby-Coles (bicí), spojila s výraznou osobností, kterou poprosila o producentské vedení. Na Careful Of Your Keepers je jí Gruff Rhys, kterého známe jako energického předáka velšských Super Furry Animals. Ten se o This Is The Kit vyjadřuje pouze v superlativech. „Jsou nesmírně talentovaní. Každý člen je sám o sobě skvělým producentem, takže šlo jen o to pokusit se zachytit kouzlo, které vzniká při jejich společném muzicírování,“ rozplývá se Rhys. Ale aby to nevypadalo, že jeho role byla přebytečná, jeho hlas často slyšíme ve sborech. Díky jeho nápadům se výrazným způsobem v niterných skladbách proplétá i dechová sekce Jesse Vernona.

Při poslechu desky mne opakovaně vyskakovala příbuznost s tvorbou Suzanne Vega. Ani ne tak podobným rukopisem nebo aranžemi, jako spíše náladou a civilní decentností. Tlumené kytary si mění ústřední úlohu s klavírem, decentní rytmika a další elementy, jako už zmíněné dechy či nenápadná elektronika, pak slouží celku. A nad tím vším Kate prozpívá, pološeptá svá malé velké příběhy. Devadesátkoví The Sundays nebo současní, až příliš dobře skrytí poprockoví intelektuálové Office Culture, mávají na cestu.

This Is The Kit obrazně sedí v našem obýváku a hrají tak, že neruší ani naše přímé sousedy. „Privátní rocková dobrodružství“, jak jsem si základní postoj Kate Stables a spol. osobně označil, sice nejsou materiálem pro stadiónové show, v malém klubu ale blízký kontakt kapely s publikem naopak může z koncertu přinášet neskutečně silný zážitek. Přeložený materiál nové desky Careful Of Your Keepers si o takovou prezentaci vysloveně říká.

This Is The Kit - Careful Of Your Keepers

This Is The Kit – Careful Of Your Keepers

Rough Trade, 2023, 34:13

80 %

Tagy Recenze alb This Is The Kit

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Pavel Zelinka
Jsem vystudovaný učitel zeměpisu, který nikdy pořádně neučil, bývalý skautský vedoucí, který miluje město, křesťan pořádající gotické koncerty. Láska k hudbě se nejprve zhmotnila na vlnách. Ve studentském Radio Strahov jsem nejprve vysílal a posléze ho 8 let vedl (od roku 2004…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY