Přejít k hlavnímu obsahu
Point of Few, instrumentální jazzové kvarteto s originálním svěžím zvukem | Foto: Mladí ladí jazz
Point of Few, instrumentální jazzové kvarteto s originálním svěžím zvukem | Foto: Mladí ladí jazz
redakce - Pá, 29.05.2020 - 14:00

Jazzfruit vrcholí střetem Point of Few, B/Y Organism, Jay Delver a KI木

Finále korona edice soutěže Jazzfruit pod festivalem Mladí ladí jazz, která už deset let vyhledává zajímavé a nadějné nejen jazzové talenty, je za dveřmi. Kapely B/Y Organism, Point of Few a Jay Delver vybrala odborná porota, jazzoví fanoušci do finále poslali duo KI木. Finálové kolo proběhne v neděli 31. května od 18.00 hodin živě online nad pražskými střechami v centru Prahy.

Finále Jazzfruit bude moderovat Jakub Doležal, a kromě vystoupení všech 4 finalistů proběhnou i muzikantské battly. Streamovat se bude na FacebookuYoutube kanálu Mladí ladí jazz a na sociálních sítích Českého rozhlasu Jazz. Hlasování fanoušků bude probíhat na Facebooku Mladí ladí jazz.„Jsem rád, že se nám podařilo soutěž udržet plynule v chodu i přes nepřízeň osudu. 30. dubna jsme jazzový svátek sice nemohli oslavit s finalisty Jazzfruit na Karlově náměstí, ale zvu tedy o měsíc později všechny jazzové příznivce na závěrečný souboj těch nejlepších online,“ říká za pořadatele Jan Gregar.

KI木 je instrumentální duo s kořeny zapuštěnými v Brně | Foto: Mladí ladí jazz

Kapely soutěží o hlavní Cenu Českých center, které poskytnou rezidenční pobyt v Paříži a zajištění dvou dalších zahraničních koncertů. Výherce druhého místa získá hodnotné ceny od Kytary.cz. Hlavní myšlenkou soutěže bylo podpořit muzikanty v současné nelehké situaci a zároveň přinést takový formát soutěže, aby byl atraktivní i pro její diváky, kteří mohli v semifinále hlasovat on-line, a stejnou možnost budou mít i při nedělním finále.

V porotě na místě či doma u monitorů zasednou Matěj Ruppert, Lenka Dusilová, Daniel Vojtíšek (ČRo Jazz), Naděžda Lhotská (Česká centra), Filip Černý (Kytary.cz), Libor Galia (SoundCzech) a Adam Kaňa (Mladí ladí jazz). „Nejsem paradoxně stoprocentním fandou jazzu, ale velmi mne překvapila vysoká úroveň většiny semifinalistů,“ říká šéf poroty Matěj Ruppert, jeden z těch, kteří budou během finále přímo na místě, a dodává: „Ale přiznávám se, že už mám pro finále svého tajného favorita.“

Brněnští Jamiroquai Jay | Foto: Marek Šatara

Jací jsou finalisté?

B/Y Organism usiluje o vytvoření nezapomenutelných hudebních textur a silných rytmů za použití klavíru, varhan, kytary, duduku, balalajky, bicích, perkusí i elektroniky. Představuje novou syntézu žánrů a zvuků ve formátu varhanního tria.

Point of Few je instrumentální jazzové kvarteto s mimořádně originálním svěžím zvukem, ve kterém se prolínají akustické nástroje s efekty a elektronikou. Inspiraci nachází jak v moderním pojetí jazzu, tak i elektronické taneční hudbě.

Jay Delver = brněnští Jamiroquai? Proč ne, podmanivé melodie vsazené do komplexní tvorby balancující na hraně popové líbivosti a rockové údernosti to srovnání nejspíš podpoří. Je to hudba napsaná s precizností a smyslem pro detail ve snaze přivést ztracené umění songwritingu zpátky do hry.

KI木 je instrumentální duo s kořeny zapuštěnými v Brně, Kryštof a Igor jsou dva spolužáci z gymplu. Jejich hudba vychází z nu jazzu, klasiky a filmové hudby. Zkratka odkazuje k iniciálám obou hudebníků a k japonskému znaku pro strom.

B/Y Organism usiluje o vytvoření nezapomenutelných hudebních textur a silných rytmů  | Foto: Daniel Bulatkin

Tagy Jazzfruit Mladí Ladí Jazz B/Y Organism Jay Delver Point of Few KI木

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY