Přejít k hlavnímu obsahu
Marcin Peter Trio loni zvítězili a letos ve finále nebudou chybět. | Foto: Karolína Černá
Marcin Peter Trio loni zvítězili a letos ve finále nebudou chybět. | Foto: Karolína Černá
redakce -

Soutěž Jazzfruit jde po ovoci, uzávěrka je v půlce července

Soutěž Jazzfruit se letos koná už čtrnáctým rokem a pokaždé se snaží představit ty nejlepší mladé české i zahraniční talenty předvádějící ten nejlepší jazz, respektive hudebníky prohlubující hranice toho, co je za jazz považováno. Letos se organizátoři navrací k modelu dvou kategorií – české a mezinárodní. Přihlášení do soutěže je možné do 16. července a finálový večer v Jazz Docku se uskuteční 27. září, kde zahrají také vítězové minulého ročníku – Marcin Pater Trio. V české kategorii se soutěží do 26 let a mezinárodní od 27 do 35 let.

Finalisté mezinárodní kategorie si odnesou nejen finanční odměnu 1000 EUR, ale ve stejné hodnotě také voucher od Kytary.cz a kvalitní nahrávku živého vystoupení či koncert v ČR. Výherce české kategorie získá koncert v Paříži, voucher od Kytary.cz, kvalitně zpracovaný záznam živého vystoupení, koncert v ČR a v neposlední řadě možnost zahrát si po boku finalistů mezinárodní kategorie. Tím si tak zajistí šanci vyhrát i mezinárodní kategorii.

Jazzfruit 2023

Čtrnáctiletá tradice soutěže

„Oproti jiným soutěžím je Jazzfruit jedinečný především ve volnosti, kterou kapelám a projektům dáváme – není nutné do soutěže přijít ani s interpretací konkrétní skladby či konkrétních stylů, nestanovujeme ani požadavky na nástrojové složení nebo nutnost předvést výhradně vlastní tvorbu, byť ta je přínosem. Nestanovujeme hranice, ve vnímání jazzu je naopak chceme bořit,“ říká za organizátory festivalu Jan Gregar.

Soutěž Jazzfruit představuje mezinárodnímu publiku mladé české i zahraniční talenty hrající ten nejlepší tradiční jazz nebo naopak hudební projekty posouvající hranice tohoto žánru. Jazzfruit dává kapelám příležitost, aby jim jejich hudební snažení přineslo ovoce. Finalisté soutěže se v minulých letech objevili po boku zahraničních hvězd na Open Air koncertu Mladí ladí jazz na Karlově náměstí, nahráli svá debutová alba v legendárním studiu Svárov, vystoupili v klubu Jazz Dock, zahráli pařížskému publiku, nebo jim byli natočeny profesionální videomateriály, které jsou základem pro úspěšný booking. V loňském roce se finálové kolo konalo ve foyer budovy UMPRUM (tam bylo přesunuto z důvodu nevlídného počasí).

Za dobu existence soutěže se na prvních místech předchozích ročníků umístili třeba Igor Ochepovsky (CZ), Nicola Guida (IT), Ľubomír Gašpar Cimbal Project (SK), Silva Šírová Sextet (CZ), D.A.S. Trio (HU), Jay Delver (CZ), Uthando (CZ), nebo naposledy Marcin Pater Trio (PL).

Princip soutěže Jazzfruit 2023

  • Soutěž je rozdělena do dvou kategorií – česká (junior locals) do 26 let a mezinárodní (international) od 27 do 35 let.

  • Do mezinárodní kategorie se mohou přihlašovat projekty z České republiky, Polska, Slovenska, Rakouska, Německa a nově i z Maďarska.

  • Přihlašování do soutěže je možné do 16. července 2023 vyplněním přihlašovacího formuláře.

  • Mohou se hlásit projekty jak klasicky jazzové, tak i ty, které jsou na hranici jazzu, které se jím pouze inspirují.

  • Vyzýváme k přihlášení i ty kapely, které se v minulosti zúčastnily, ale nevyhrály.

  • Více v pravidlech.

Průběh soutěže

Ze všech doručených přihlášek vybere odborná porota jeden nejlepší projekt z české kategorie a dva nejlepší projekty z mezinárodní, které následně postoupí přímo do finále. To se uskuteční 27. září 2023 v pražském Jazz Docku. Zasláním přihlášky do soutěže se kapela zavazuje k případné účasti na finále. Více informací o soutěži najdete zde.

Tagy Jazzfruit

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY