Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Ne, 01.08.2021 - 00:01

Inovované hlavy a komba PRS Archon 50

Firma Paul Reed Smith uvedla před lety na trh dnes už nevyráběné celolampové aparáty Archon 50 a Archon 100, které disponovaly precizním zvukem a dvoukanálovým preampem. Stejnou koncepci této sekce nabízí i nová řada Archon 50, tvořená zesilovačem a kombem 1x12. K modelům v dílnách PRS vyrobili i dvojici kompaktních boxů Archon 2x12 140 W/8 Ohm a 1x12 70 W/16 Ohm s uzavřenou konstrukcí.

U inovované série byl modifikován zkreslený kanál s širším rozsahem gainu (5-stage), počínaje lehkým crunchem až po moderní saturovaný sound, takže uživatel může s těmito aparáty pokrýt zvukové spektrum od blues až po metal. Naopak čistá větev poskytuje brilantní a pevný tón i při vyšších hodnotách gainu. Díky masivní projekci obou kanálů s detailním, neslévajícím se projevem, představují Archony také skvělou platformu pro pedály.

Kanály Clean a Lead jsou vybaveny zcela identickými funkcemi, sestávajícími z potenciometrů gainu, třípásmových korekcí, masteru a spínače Bright posilujícího pásma vyšší středů. Na trochu rozdílné frekvenci pracuje společný parametr Presence a nechybí globální ovladač Depth ovlivňující množství nejnižších pásem v signálové cestě.

Na hlavním panelu z broušeného černě lakovaného hliníku najdeme vedle vstupu i přepínač kanálů a síťový switch bez funkce Standby. Aparáty využívají celkem šest výběrových triod ECC83S slovenské značky JJ. Přepracována byla také koncová jednotka s výstupním transformátorem 19H01-OPT a dvojicí výkonovým elektronek JJ 6CA7, jejichž hřejivý zvuk s příjemnými výškami a konkrétními basy se pohybuje mezi etalony 6L6 a EL34.

Zadní strana je vyhrazena pro send a return sériově zapojené, lampou ošetřené efektové smyčky, zdířku footswitche volícího kanály, trojici konektorů sloužících k nastavení biasu koncových elektronek a pěti výstupům pro kabinety s impedancemi 1 x 4 / 2 x 8, 1 x 8 / 2 x 16 a 1x16 ohmů. Co se týká zmíněného předpětí výkonových lamp, nezapomněl výrobce ani na znázornění optimálních hodnot udaných v milivoltech.

Zesilovač PRS Archon 50 2021 o rozměrech cca 55 x 25.5 x 25.5 cm a hmotnosti 14.7 kg lze na evropském trhu pořídit za částku pohybující se okolo 1130 eur. Kombo (55 x 25.5 x 46 cm, 19.4 kg) osazené reproduktorem Celestion V-Type 70W vyjde na cca 1420 eur. Součástí balení je v obou případech i jednotlačítkový footswitch.

Tagy Paul Reed Smith PRS Archon 50

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY