Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley -

Godin Passion RG-3: variace na oblíbené téma

Kytary Godin si zamilujete minimálně ze dvou důvodů. Prvním je zcela jistě jejich pověstná kvalita a preciznost zpracování, druhým vynikající zvuk. Obojího najdete i u modelu Godin Passion RG-3 Indigo Burst MN v míře vrchovaté.

Jak to vypadá?

Kytara se nikterak nesnaží zakrýt svůj předobraz, kterým je klasický Stratocaster. Liší se pouze v detailech – odlišným tvarem pickguardu a jiným uspořádáním ovládácích prvků a také tvarem hlavy, která se blíží více Telecasteru, než Stratocasteru. Po designové stránce je kytara velmi povedená a elegantní. Osobně se pak ale musím přiznat, že jsem snad ještě nedržel v ruce Godin, který by se mi nelíbil. Řemeslná dotaženost a pečlivý výběr dřeva je k tomu sám o sobě dostatečným důvodem.

A když už jsem zmínil výběr dřeva, pojďme si povědět něco bližšího o materiálech, na které Godin vsadil v tomto případě. Tělo je vyrobené z bahenního jasanu a díky komorování je výrazně lehčí než bývá obvyklé. Krk je javorový – stejně jako hmatník, který je osazen dvaadvaceti dokonale zasazenými a začištěnými pražci. Tohle je u Godinů standardem, a proto mám jejich kytary v takové oblibě. Na kytaře nenajdete jediný řemeslný nedostatek, firemní ladící mechaniky fungují rovněž naprosto bezchybně a jednozvratné tremolo Godin Tru Loc jakbysmet.

Co se elektroniky týče, kytara je osazena třemi single-coil snímači Lace Hot Gold, které kromě klasických pěti poloh ovládaných přepínačem disponují ještě možností fungovat nejen v pasivním, ale i v aktivním režimu. Dvojice potenciometrů pak funguje v klasickém režimu – hlasitost a tónová clona. Kytara svým vzhledem a luxusním zpracováním přímo vybízí ke hraní.


Jak to hraje?

Na sucho zní kytara hodně muzikálně s jasně znějícími výškami, slyšitelnými středy a příjemně plnými basy. Sustain nástroje je přiměřeně dlouhý a během doznívání neztrácí na objemu... nádhera. Díky komorování těla je zvuk o něco více perkusivní, než je u strata obvyklé, což je, alespoň dle mého vkusu, jednoznačné plus.

Po zapojení kytary do zesilovače zkouším nejprve snímače v pasivním režimu. Čistý zvuk má zvonivý charakter, jaký známe zejména ze starších Stratocasterů, pouze s o maličko větší kompresí (pro mě opět spíše plus) a mnohem menší intenzitou brumu. Všechny snímače mají plný, znělý a vyrovnaný zvuk, který oceníte nejen při hře na čistý kanál, ale zejména při zkreslení. V pohodě zvládají lehký crunch i plnokrevný hardrockový overdrive. Pro metal a podobné styly sáhněte přirozeně trochu jinam. Tahle kytara je především o hraní si s barvami a zvukových inspiracích, neboť těch nabízí víc než dost.

Mávnutím kouzelného proutku (nebo chcete-li obyčejným stisknutím tlačítka) máme místo pasivních snímačů, rázem trojici snímačů aktivních a na zvuku je to přirozeně znát. Zvuk ještě více zprůzrační a stane se sytějším. Lehce sice ubyde na naturálnosti snímačů, ale zvýrazní se zvukový objem a snímače lépe snášejí i větší zkreslení.

Na kytaru se hraje neuvěřitelně pohodlně, saténově lakovaný krk svým profilem parádně sedí v ruce a plošší rádius hmatníku umožňuje rychlou a technickou hru. Vše funguje jak má, kytara i při výraznějším použití tremola drží ladění a zmíněná možnost přepínání mezi pasivním a aktivním snímáním je prostě mňamka.

Závěr

Máte-li rádi kytary typu Stratocaster, ale chcete přeci jen něco víc, než tento typ kytar běžně nabízí, určitě nepřehlédněte tohoto Godina. Je to po všech stránkách vymazlená kytara a částka, kterou za ní budete muset vysázet, není zase až tak závratná, jak by se vzhledem k jejím kvalitám dalo očekávat. Bez pár korun 46 tisíc, je za tuhle „parádu“, dodávanou navíc v luxusním gigbagu, naopak vcelku rozumná cena.

Tagy Godin Godin Passion RG-3 Indigo Blue MN

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY