Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

NOVÝ GEAR 14/24: Godin Lerxst, Mooer Prime S1, drive EBS a piana Roland LX

Godin spustil výrobu superstratů Lerxst kytaristy kapely Rush, jménem Wolfganga Van Halena jsou zaštítěny nové pololubové modely EVH SA-126, Zoom posiluje nabídku zkreslovacích pedálů o verzi MS 200D+ MultiStomp, čínský Mooer představil kompaktní procesor Prime S1 a Seymour Duncan uvedl na trh koncový stupeň PowerStage 100 Stereo. Pro basisty je připravena druhá generace overdrivu EBS Black Haze, kabinet Bergantino NXT410-C nebo basa Sterling by Music Man SB14 Natural, tip přinášíme také na špičková digitální piana Roland ze série LX či cenově vstřícný multiefekt Third Man Hardware x Donner Triple Threat. Vítejte u pravidelného přehledu nového gearu a zajímavostí z muzikantského světa.

Godin Lerxst Limelight: modely Alexe Lifesona

Kytarista legendárních Rush založil v minulosti vlastní značku Lerxst, pod níž firma Mojotone vyrábí jeho signované zesilovače na bázi starších Marshallů Silver Jubilee. Logo Lerxst se nyní objevilo také na dvojici kytar z dílen kanadského Godinu, které vycházejí z Alexova Hentor Sportscasteru z 80. let, jenž se stal synonymem pro Lifesonův zvuk a kytarový styl. Oba modely sdílejí tělo z bahenního jasanu, javorový krk, ebenový hmatník, dva na zakázku vinuté single coily Mojotone, kobylkový kolejnicový humbucker Bill Lawrence L500 a v neposlední řadě i opačně usazenou stratovskou vaničku s výstupním konektorem. Kytary se liší hardwarem, kdy jedna verze je osazena vibratem Vega Trem a uzamykatelnými strojky, zatímco druhá varianta nabízí systém Floyd Rose.

Hybridní kytary EVH SA-126 a SA-126 QM

Společnost EVH zařadila do nabídky signované kytary Wolfganga Van Halena v provedeních SA-126 a SA-126 Quilted Maple. Zvukově velmi flexibilní modely s hybridní konstrukcí kombinující vlastnosti pololubové a masivní kytary se vyznačují mahagonovým komorovaným tělem s javorovým topem a centrálním blokem z lípy, krkem z mahagonu opatřeným profilem EVH Modified-C, a ebenovým hmatníkem s proměnlivým radiusem a 22 jumbo pražci. Použity jsou nové humbuckery EVH SA-126 poskytující rejstříky počínaje sklovitých čistými zvuky přes plný crunch až po high-ganivou pilu. Hardware v černém, zlatém či stříbřitém chromu tvoří klasický struník stopbar, pevná kobylka typu Harmonica a spolehlivé strojky s tulipánovými rondely. U SA-126 je možno vybírat z laků Matte Army Drab nebo Stealth Black, verze SA-126 Quilted Maple dostala úpravy Transparent Purple a Tobacco Sunburst.

Multiefekt Third Man Hardware x Donner Triple Threat

Čínský výrobce Donner a butiková značka Third Man Hardware, za níž stojí kytarista, zpěvák a skladatel Jack White, uvedly společně na trh jednoduše koncipovaný multiefekt, připomínající svým formátem podlahové preampy řady FlyRig od Tech 21. Nenajdeme zde žádnou presetovou banku, MIDI, USB ani dnes tak populární IR impulsy, ale pouze trojici efektů řazených a ovládaných jako klasické pedály. Na výběr je distortion, phaser a echo, přičemž každou sekci s vyhrazeným footswitchem lze upravovat trojicí potenciometrů. Elektronika monofonního multiefektu je uschována v robustně působícím šasi z ohýbaného ocelového plechu, napájení obstarává 9V adapter. Triple Threat, vycházející vstříc hráčům, kteří místo programování upřednostňují přímočarost, je nabízen ve verzi Standard v černém laku (99 dolarů), nebo ve žluté limitované edici dostupné na webu Reverb (129 dolarů).

Zoom MS 200D+ MultiStomp s velkorysou nadílkou drivů

Digitálnímu zkreslovacímu pedálu MS 200D+ s hlavním footswitchem a čtveřicí plochých nášlapných přepínačů Cross Key pro pohyb mezi efekty a presety dominuje LCD displej měnící barvy podle vybrané základní sekce (Booster, Preamp, Overdrive, Distortion, Fuzz, Noise Gate) obsahující další položky. Banka nabízí dvě stovky uživatelských presetů a stejný počet různých emulací, přičemž současně je možno použít dva drivy (např. boost + distortion), nechybí čtveřice rotačních enkoderů, zmíněný gate, chromatická ladička nebo port USB-C pro komunikaci s aplikací Handy Guitar Lab (zatím pouze iOS), umožňující detailnější editaci, přístup do zvukové knihovny atd. Napájení řeší 9V adapter, USB nebo dvě tužkové AA baterie. Cena cca 190 eur.

Mooer Prime S1: kytarový procesor o velikosti footswitche

Do nového zástupce malých digitálních preamp/multiefektů řady Prime se vývojářům Mooeru podařilo při rozměrech 24 x 7 x 3,2 cm zakomponovat podlouhlý LCD displej, úložiště pro 128 efektů a simulací různých aparátů, modul Bluetooth 5.0, kartu USB pro přímé nahrávání nebo dobíjitelnou lithiovou baterii s kapacitou 2 Ah a výdrží 4,5 hodiny provozu. Čtveřice footswitchů umožňuje měnit presety a banky, ovládat funkce 80sekundového looperu a bicího automatu se 40 patterny (obě lze synchronizovat) či aktivovat ladičku. Konektivita sestává ze vstupu, stereofonních výstupů, portu USB-C a sluchátkového konektoru. Samozřejmostí je kompatibilita s mobilní editační aplikací. Cena Mooeru Prime S1 Intelligent Pedal Floor se pohybuje okolo 180 eur.

Koncový zesilovač Seymour Duncan PowerStage 100 Stereo

Výkonová jednotka PowerStage 100 Stereo s obvody zapojenými ve třídě Class-D a stereofonními jackovými vstupy i výstupy disponuje max. výkonem 2 x 100 W při impedanci 4 ohmů. Kompaktní power amp, vyznačující se transparentním projevem, je ideální pro zesílení zvuku modelingových sestav a nabízí také rozšířený, vypínatelný pětipásmový EQ a symetrické linkové XLR výstupy s přepínatelnou analogovou emulací TCC (True Cab Circuitry) kytarových kabinetů pro autentičtější projekci přes jakýkoli zvukový systém. Oficiální cena atakuje hranici 600 dolarů.

Pasivní Sterling by Music Man SB14 Natural

Dceřiná značky firmy Ernie Ball Music Man se vrací k modelu čtyřstrunné basy SB14, který je replikou legendárního Sterlingu, inovovanou verzí SB14 Natural, tentokrát s korpusem z bahenního jasanu a krkem i hmatníkem z výběrového tvrdého javoru. K dispozici je 22 středně silných pražců, masivní firemní kobylka, ladicí strojky s otevřenými převody a keramický pasivní humbucker H-1 doplněný potenciometry hlasitosti a tónové clony. Nástroj se standardní menzurou 34 palců je nabízen v limitované edici za cenu cca 800 dolarů.

EBS Black Haze 2: inovovaný drive pro basu i kytaru

Druhá generace drivu Black Haze poskytuje harmonicky bohaté, krémové zkreslení při zachování čitelných a pevných basů. Oproti předchůdci přibyl k potenciometrům Drive, Tone a Volume ovladač Blend pro plynulé nastavení poměru efektovaného a originálního signálu, což se odráží na transparentnějším tónu. Novinkou je i malý interní trimr, umístěný na desce plošných spojů, kterým lze upravovat míru gainu a kompenzovat hlasitost, pokud při požadovaném nastavení mixu dojde k poklesu úrovně. Inovován byl také napájecí obvod, jenž nyní zvládá napětí v rozsahu 9 – 18 V, přičemž platí rovnice: vyšší napětí = výraznější projekce a citlivější dynamika. Zvuk je možno navíc ovlivnit páčkovým přepínačem s voicingovými mody Deep, Normal a Thin.

Kilowattový box Bergantino NXT410-C

Profesionální basový kabinet rozšiřující sérii NXT nabízí díky čtyřem 10palcovým patentovaným wooferům Bergantino NXT s neodymovými magnety a výškovému tweeteru HIRT přesnou zvukovou odezvu o výkonu 1000 W / 4 ohmy se schopností snadno dosáhnout úrovní, které „lámou kosti“. Zmíněný výškový reproduktor je schopen volit dokonalou rovnováhu mezi vysokými a nízkými frekvencemi a přizpůsobit se tak jakémukoli prostoru nebo zvukovým preferencím.  Lze jej také zcela vypnout pro dosažení klasického vintage soundu. Pro stavbu skeletu byla použita lehká překližka z italského topolu doplněná ozvučnicí z baltské břízy. Model NXT410-C s rozsahem 40 Hz – 16 kHz a citlivostí 105 dB je dostupný v tolexu Graphite Bronco nebo Classic Black, součástí jsou i odnímatelná kolečka.

Prémiová digitální piana Roland řady LX

Tři nové modely luxusních digitálních klavírů LX-5, LX-6 a LX-9 spojují klasický vzhled pianina, masivní výkon, moderní funkčnost a především prvotřídní zvuk i hratelnost zachycující a zprostředkovávající každou zvukovou nuanci. Pro všechny verze je společný také prostorově úsporný, elegantní design a pokročilý engin s firemní technologií PRM (Piano Reality Modeling), která na rozdíl od samplingu rekonstruuje komplexní proces tvorby tónu akustického klavíru na všech úrovních, díky čemuž má hráč k dispozici harmonicky bohatý zvuk, inspirující odezvu a neomezený výraz. Kvalitní poslech zajišťuje multikanálová ozvučná jednotka (4 až 9 reproduktorů podle typu piana), zatímco autentický herní feeling a široký rozsah tónových barev podporují inteligentní algoritmy s extrémně rychlým snímání kláves. České ceny startují na cca 70000 Kč (LX-5 s dynamickou klaviaturou) a končí částkou cca 133000 Kč za vlajkovou loď LX-9 PE s kladívkovou mechanikou.

Tagy Godin EVH Third Man Hardware x Donner Zoom Mooer Seymour Duncan Sterling by Music Man EBS Bergantino Roland

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY