Přejít k hlavnímu obsahu
Album Consequences Coming si posluchač užije po muzikantské stránce, ale zároveň dostane v textech i nějaké to sdělení a postoj. | Foto: Archiv umělce
Album Consequences Coming si posluchač užije po muzikantské stránce, ale zároveň dostane v textech i nějaké to sdělení a postoj. | Foto: Archiv umělce
Petr Adamík -

Glen Matlock na novém albu ukazuje, jak zůstat autentický

Sex Pistols byli v kariéře Glena Matlocka důležitou, leč jen opravdu krátkou příhodou. Z punkové epizody už se bývalý pistolník dávno posunul jinam a ve své sólové práci dále rozvíjí své písničkářské schopnosti. Album Consequences Coming je sbírkou vyzrálých písní s rockovým základem a lehce politickým nádechem, reflektující události posledních let, které zasáhly nejen Britský poloostrov.

Matlock, kterého v současnosti najdeme i v sestavě newyorských Blondie okolo nestárnoucí Debbie Harry, si jako obvykle přizval ke spolupráci ostřílené hudebníky. Na nahrávce se tak objevuje bubeník Blondie Clem Burke, další bubenické eso Chris Musto (v minulosti býval ve službách Joe Strummera nebo Johnnyho Thunderse), svou stopu zanechali například i kytaristé Neal X či slavný Bowieho sideman Earl Slick, kteří se, stejně jako Musto, podíleli i na předchozí Matlockově nahrávce Good To Go z roku 2018.

Své znechucení britskou politickou scénou, konzervativci a Brexitem dává Matlock najevo hned v úvodní Head On a Stick. Nejde ale o žádnou uštěkanou, agresivní záležitost. Pěkně po matlockovsku jsou zde slova zabalena do melodické a chytlavé formy, která vás začne bezprostředně bavit.

Houpavá Consequences Coming se vyznačuje uvolněnou náladou a pohoda, která panuje mezi muzikanty na nás sálá i z následující Magic Carpet Ride. Vaší pozornosti neunikne především skvělá slide kytara v podání osobitého kytaristy Earla Slicka. Riff à la Keith Richards spolu s cowbellem a hammondkami rozezní Speaking in Tongues, šmrncovní rockovku (a další zprávu politikům), které nelze odolat. Stounovský náboj má i Something 'Bout The Weekend, v níž se blýskne další, tentokrát japonská, kytarová hvězda, Tomoyashu Hotei, kterého našinci mohou znát například ze soundtracku k filmu Kill Bill (instrumentálka Battle Without Honor Or Humanity).

Matlock umí svému stylu přizpůsobit i písně z popového světa, což v minulosti ukázal například s megahitem Happy od Pharrella Williamse. Na novém albu se mu to povedlo se skladbou Constant Craving od kanadské zpěvačky K.D. Lang. Po doo wopové parádičce Tried To Tell You si ještě pro jednou zarockujeme v Can't Be Myself With You a úplný závěr pak patří hymně This Ship s hořkosladkou náladou.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Album Consequences Coming si posluchač užije po muzikantské stránce, ale zároveň dostane v textech i nějaké to sdělení a postoj. Jako zpěvák Matlock možná není nejlepší a někdy to přehání, když zapojuje americký přízvuk, ale i přesto zůstává jeho projev autentický a přesvědčivý. Na své kořeny nezapomíná a je na ně patřičně hrdý, současně však žije v přítomnosti.

Glen Matlock - Consequences Coming

Glen Matlock – Consequences Coming

Glen Matlock/Cooking Vinyl Limited, 00:49:25

rock

80 %

Tagy Recenze alb Glen Matlock

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY