Přejít k hlavnímu obsahu
Irský písničkář nikdy nezněl tak bezprostředně jako nyní na svém nejnovějším albu. | Foto: Adam Lerner
Irský písničkář nikdy nezněl tak bezprostředně jako nyní na svém nejnovějším albu. | Foto: Adam Lerner
Martin Hošna -

Glen Hansard truchlivě pláče v rockovém provedení

Na svém posledním albu se Glen Hansard nebojí opřít rockově do kytarových strun, zároveň ale dosáhl svého emotivního písničkářského maxima. Účtuje se svojí dosavadní kariérou a přináší nestárnoucí poselství: carpe diem aneb važ si každého okamžiku života.

Irský písničkář má již něco za sebou, o čemž přesvědčuje na svém albovém zářezu All That Was East Is West Of Me Now. Onen východ a západ je jen metafora, která říká jediné: roků před sebou mám míň, než co jich mám za sebou. Třiapadesátiletý Glen Hansard ale hudebně dozrál, promlouvá skrze svoje písně jako nikdy předtím a šlape na paty svým kolegům Bobu Dylanovi, Tomu Waitsovi, Nickovi Caveovi či Tomu Pettymu.

Jeho nedávné turné a spolupráce s Cat Power nebo Eddiem Vedderem z Pearl Jam se ukázala jako více než inspirující. Glen více zrockověl a písničkářsky vyrostl. Důkazem je hned grungeově laděná Down On Your Knees, v níž se basová linka zařezává do žil svým groovem a doprovází Hansardovy vokály, které pomalu stoupají a chraplavě pláčou. Opakem je ale hned následující There's No Mountain, v níž nad kytarovými melodiemi Glen prosí o odpouštění  a ve svých textech, které si udržují svoji magickou nejednoznačnost, se víc ptá nežli odpovídá.

Elegantní aranže zní v posmutnělé písni Short Life, vyprávějící o kouzle okamžiku, jež si každý z nás musí prožít do maxima, aby život stál za to. Uprostřed temnoty a zmaru náhle zasvítí zprvu strašidelná Sure As It Rain, která se ale promění v nádherně pomalou melancholickou baladu s optimistickým refrénem se stoupajícími smyčci, který je navíc umocněn šeptanou francouzštinou.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Glen Hansard je silný ve svém poselství: když ti dochází čas, využij ten zbývající co nejlépe, nebo začni nový život. Od svých prvních akustických trubadúrských začátků a triumfu s Once jeho hudební výraz zdrsněl, přesto z jeho taktů a veršů zní o poznání rozmanitější poetismus než předtím. Jeho vokály jsou stejně výrazné, podtržené navíc zubem času; skrývá v nich navíc emoce, které bouří, když zpívá potichu, šeptá či brouká. Glen Hansard nikdy nezněl tak bezprostředně jako nyní na svém šestém sólovém albu. Skvělou instrumentaci plnou basů, bubnů, zpěvů, kytarových akordů doplňují nejen glissandové smyčce, ale i housle hosta Warrena Ellise z Bad Seeds, doprovodné kapely Nicka Cavea.

Glen Hansard: All That Was East Is West Of Me Now - obal alba

Glen Hansard All That Was East Is West Of Me Now

Plateau Records, 00:42:20

folk/rock

80 %

Tagy Glen Hansard Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY