Přejít k hlavnímu obsahu
Martin Hošna -

Five Finger Death Punch: past pro všechny vyznavače hard & heavy

Jedna z nejúspěšnějších veličin heavy metalu posledního desetiletí nazvala své osmé album jednoduše F8. Směle se dá říct, že deska definuje kapelu na vrcholu jejích sil. Znovuzrození kapely po veřejném zhroucení frontmana Ivana Moodyho, který prošel rehabilatací a vlastním peklem, se projevuje masivními riffy, procítěným vokálem, těžkou rytmikou, ale i překvapivě lyrickými texty, které atakují ušní bubínky fanoušků Nickelback.

Temnému zoufalství napomůže hned v intru houslový podkres, poté se rozjede jízda přesných, až nápadně ostrých kytar, které chytají do pasti všechny vyznavače hard & heavy – většina skladeb jako by byla ukázkovou učebnicí současného heavy rocku/metalu.

Střídání emociálně vybroušených refrénů s hardcorovým zpěvem plynule koresponduje s baladami, za které by se nestyděl ani Justin Biber (A Little Bit Off). Do reality vás hned navrátí brutálně kvílící sóla, energické bicí, chytlavé modulační postupy, v nichž až nápadně dominují vokální linky.

Moodyho sarkasmus se projevuje nejvíce v baladických polohách. Takovou písní je třeba Darkness Settles In, v nichž zpěvák odhaluje nitro a křičí do světa: „Zachraňte ostatní, jen ne mne.“

Může se zdát, že se deska F8 umí vloupat do vod rádiového mainstreamu. O tom ostatně vypovídá volba producenta Kevina Churka (Ozzy Osbourne, Disturbed, Papa Roach, Slash), současného hitmakera na rockovou píseň. To ale nevadí. Staré fanoušky tato deska neodradí, nové naopak získá.

Co na desce jako hudebníci oceníte?

Five Finger Death Punch přesně vychytali okamžik, kdy vám naservírovat best of současného metalu. Recept, jak moderním způsobem využít osvědčené rockové fígle a zkombinovat je s popovými postupy, můžete libovolně použít s jistotou, že neprohloupíte.

f8

Five Finger Death Punch – F8

Better Noice, 45:06

heavy metal

65 %

Tagy Recenze alb Five Finger Death Punch

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY