Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Po, 18.10.2021 - 10:00

Finančně vstřícné kytarové efekty Valeton

Firma Valeton se řadí k mladším agilním konkurentům známějších čínských značek Joyo, Mooer či Caline, které se už stačily v celosvětovém měřítku dostatečně etablovat. Stejně jako v případě jmenovaných společností, bodují produkty Valetonu především nadstandardním poměrem cena/výkon. Efekty tohoto výrobce jsou dostupné i na českém trhu, kde lze v současné době pořídit např. volume/wah Surge EP-1, volume/expression pedál Surge EP-2, dozvuk Coral Echo II, multiefekt Dapper, doplněný verzemi Mini, Indie, Acoustic Mini, nebo kompaktní programovatelné preamp/multiefekty GP-100 a GP-100VT.

Volume/wah pedál Surge EP-1 a volume/expression pedál Surge EP-2 se díky rozměrům pouhých 148.5 x 65.5 x 61 mm vejdou i do menších pedalboardů a jsou použitelné v kombinaci s kytarou, basou, klávesami i dalšími nástroji. O aktivaci integrovaných modů přepínaných footswitchem (true bypass) informují v případě modelu EP-1 s proudovým odběrem 22 mA dvě dobře viditelné LED diody, zatímco pasivní verze EP-2 o hmotnosti 250 g je schopna automaticky detekovat výstupní zdroj a podle toho zvolit funkci volume či expression.

Miniaturní monofonní digitální delay Coral Echo II s klasickými ovladači Mix – poměr čistého a efektovaného signálu, Time – délka fráze a Feedback – počet opakování, disponuje rotačním přepínačem pro výběr některého z celkem 16 presetů, zahrnujících modeling založený na různých typech delayů (tape, modulation, tube, rack, lo-fi apod.).

Footswitch poskytuje i funkci Trail (přirozené doznění delaye po vypnutí efektu) a po jeho delším stisku je možno nastavovat také tap tempo. Oproti předchůdci pracuje druhá generace na pokročilejší 24-bitové platformě, což se pozitivně odrazilo na kvalitě zvuku i míře šumu. Efekt s hliníkovým šasi o rozměrech 42 x 94 x 52 mm je napájen standardním 9V adapterem.

Multiefektovou řadu Dapper, inspirovanou kolekcí FlyRig newyorské firmy Tech 21, otevírá stejnojmenný model osazený ladičkou s přiřazeným displejem a zkreslovací sekcí tvořenou samostatným overdrivem s ovladači Volume, Tone, Gain, a distortionem s hlasitostí, gainem a dvoupásmovými korekcemi. Instalován je i delay s maximální délkou 1000 ms (parametry Mix, Regen, Time) a druhým footswitchem obsluhujícím tap tempo.

Zadní strana šasi o rozměrech 320 x 65 x 42 mm a hmotnosti 650 g je vyhrazena vstupu, výstupu, napájecímu konektoru, sendu / returnu efektové smyčky a posuvnému spínači aktivujícímu emulaci reproboxu CabSim. U kompaktnějšího a levnějšího provedení Dapper Mini (197 x 65 x 42 mm, 417 g) najdeme overdrive a distortion se společnými parametry Volume, Tone, Gain, a režimy zkreslení se přepínají páčkovým switchem.

Modulaci zastupuje chorus, jehož footswitch slouží zároveň pro zapnutí ladičky s podsvíceným pruhem a vyznačenými notami. Analogově znějící delay, jehož footswitch obstarává i funkci tap tempa, vychází z většího Dapperu, oproti němuž ubyla efektová smyčka a emulace CabSim je navázána minijackový sluchátkový výstup.

Dapper Acoustic Mini, určený pro elektroakustickou kytaru, sdílí s klasickým provedením Mini sluchátkový výstup, který je tentokrát doplněn také výstupním symetrickým XLR konektorem umístěným na levém boku, identicky je řešena i ladička. Za vstupním okruh je zařazen kompresor (Volume, Comp, Attack) následovaný předzesilovačem opatřeným hlasitostí třípásmovým ekvalizerem a obvodem filtru s ovladači Notch a N. Freq, sloužící k odstranění případné zpětné vazby. Plnější projev dodává výslednému zvuku jednoduchý, ale účinný reverb, založený na algoritmu klasického hallu.

Dapper Indie ve světle zelené metalíze míří na hráče, kteří od multiefektu požadují rozmanitější výběr zkreslení, modulací i dozvuků. Základní koncepce není příliš vzdálená od standardního Dapperu, ale na výběr je rozdílný typ zkreslení Indie Drive, následované fuzzem, který stejně jako předchozí jednotka disponuje hlasitostí, gainem a dvoupásmovým ekvalizerem.

Změnu zaznamenala i modulační sekce osazená ovladači  Depth, Speed a páčkovým spínačem modů Chorus, Phaser a Tremolo. Obvod Echoes (Delay, Regen, Time) nabízí režimy Analog, Tape, Reverse a jednotka Ambient s parametry Reverb, Tone, Decay zahrnuje mody Room, Hall a Plate. Footswitche modulace a delaye určují také rychlost tap tempa, zatímco u reverbu lze po delším stisku nášlapného spínače zvolit mod Trail. Emulace CabSim je opět navázána na minijackový sluchátkový výstup.

Programovatelný preamp/multiefekt GP-100 o rozměrech 198 x 134 x 28 mm a váze 800 g má úložiště pro 198 presetů (99 uživatelských + 99 továrních), připraveno je 45 emulací známých zesilovačů, 40 továrních IR impulsů různých kabinetů, 20 slotů pro IR vlastní vzorky a více než padesátka efektů. Do jednoho signálového řetězce lze zapojit až 9 položek a převodníky pracují s rozlišení 24-bit/44.1 kHz.

Integrován je expression/wah pedál barevný displej, dvojice footswitchů s volitelnými režimy Patch a Stomp, chromatická ladička a v neposlední řadě také looper (pre-FX) s kapacitou 90 sekund a rytmická jednotka se stovkou patternů. Konektivita sestává z nástrojového vstupu, dvojici hlavních audio výstupů, portu USB-B 2.0, minijackového sluchátkového konektoru, zdířky Aux In a vstupu pro adapter 9V 500 mA.

Provedení GP-100VT se od klasické „stovky“ odlišuje exkluzivním odstínem Jewel Violet, jenž podle slov výrobce vznikl díky pečlivě proporcionalizované paletě vybraných barev a postupnému absolvování šesti stupňů složitých výrobních procesů. Oba procesory GP komunikují s bezplatnou editační aplikací a jsou vhodné jak pro elektrickou tak i akustickou kytaru, baskytaru a další nástroje.

Oficiální české ceny jednotlivých verzí: Valeton Surge EP-1 – cca 1250 Kč, Surge EP-2 – cca 1290 Kč, Coral Echo II – cca 1700 Kč, Dapper – cca 2800 Kč, Dapper Mini – cca 2000 Kč, Dapper Acoustic – cca 2200 Kč, Dapper Indie – cca 3300 Kč, GP-100 – cca 3000 Kč, GP-100VT – cca 4000 Kč. K dispozici jsou také hliníkové krytky pro nášlapné spínače, prodávané v setech Footswitch Cap po 5 kusech za cenu 390 Kč. K mutiefektům je dodáván odpovídající adapter.

Tagy Valeton Valeton Dapper Valeton Surge EP-1 Valeton Surge EP-2 Valeton Dapper Valeton Coral Echo II Valeton GP-100 Valeton GP-100VT

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY