Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Novinky, které byste jako kytaristé v březnu 2022 neměli minout

Patříte k příznivcům kytary? Každé první pondělí v měsíci se v novinkách budeme věnovat rychlému přehledu nového kytarového gearu, jenž se v daném či nejbližším období objeví na trhu. Můžete se seznámit s nejnovějšími modely kytar, zesilovačů, efektů či nejrůznějších doplňků – strun, ladiček, kapodasterů atd. Technické výbavě pro baskytaristy, bubeníky, klávesisty, zpěváky, DJ a další hudební profese, včetně zvukařů, vyhradíme obdobně koncipovaný článek každé třetí pondělí v měsíci. Vybrané novinky pak detailněji představíme v pozdějších příspěvcích.

Kytary

PRS SE Silver Sky – dlouho očekávaná levnější alternativa americké signatury postavené pro kytaristu Johna Mayera má topolové tělo, šroubovaný javorový krk s profilem typu 635JM odpovídajícímu předloze a palisandrový hmatník s 22 středně silnými pražci. Struny kotví ve dvoupivotovém vibratu PRS a končí ve firemních vintage mechanikách s plastovými rondely. Nástroj využívá trojici jednocívkových snímačů 635JM "S" a je dostupný v odstínech Stone Blue, Dragon Fruit, Ever Green či Moon White za cenu cca 1000 eur, včetně polstrovaného gig bagu.

Ibanez RG8560 J.Custom – letošní prémiový japonský model postavený na bázi Custom Shopu je nabízen v transparentních odstínech Sapphire Blue nebo Brownish Sphalerite osazen pasivními Alnico snímači DiMarzio Black Velvet v konfiguraci HSS. Tělo z afrického mahagonu nese 4 mm silný top z plamínkového javoru s kresbou v kvalitě AAA, krk opatřený profilem RG J.Custom Super Wizard je lepen ze tří javorový plátů proložených dvěma kusy dřeva wenge. Instalováno je uzamykatelné vibrato Lo-Pro Edge se sníženým profilem. Cena limitované edice se pohybuje okolo hranice 3000 dolarů.

Vintage Icon V65V – další povedená kreace na téma Fender Jazzmaster, tedy offsetového modelu, jenž plní roli stálice nezávislé rockové scény. Nástroj v černém laku s relic úpravou nabízí dva soapbar single coily Wilkinson, jednoduché ovládání v podobě 1 x Volume, 1 x Tone a třípolohového switche, strojky Wilkinson WJ55 a klasické vibrato. Olšový korpus doplňuje javorový krk s profilem Vintage ‘soft C’ a palisandrový hmatník nesoucí 22 pražců medium jumbo. Cena byla nastavena na cca 580 dolarů.

Efekty

Crazy Tube Circuits Crossfire – pedál přinášející sound kytaristy Stevieho Raye Vaughana, jehož signálový řetězec často sestával ze Stratu, Tube Screameru a komb Fender. Dva samostatné obvody s přiřazenými footswitchi nabízejí zesilovací sekci opatřenou třípásmovými korekcemi, gainem, hlasitostí nebo spínačem Headroom, a zkreslovací okruh s volitelným clippingem. Pro externí efekty je připravena smyčka, cena atakuje hranici 220 eur.

Maestro Original Collection – Gibson oživil pěti analogovými pedály ikonickou značku Maestro Electronics, která v roce 1962 uvedla na trh první sériově vyráběný fuzz FZ-1. Vybírat lze z modelů Ranger Overdrive, Fuzz-Tone FZ-M, Invader Distortion, Comet Chorus a Discoverer Delay. Nová efektová řada přináší možnosti odrážející potřeby současných kytaristů, jedním ze společných znaků je trojice trojúhelníkových diod, footswitch je zapojen v režimu true bypass a ceny se v návaznosti na konkrétní model pohybují v rozmezí 150 až 160 dolarů.

TC Electronic SCF Gold – Stereo Chorus Flanger, první pedál značky TCE z roku 1976, je zpět v podobě modifikované reedice. Modulace, která si díky nízkému šumu vysloužila v tehdejší době přezdívku „The Sound of Silence“, má upravený analogový předzesilovač s vylepšenou odezvou na nízkých frekvencích a výrazně posíleným dynamickým rozsahem. Podobně jako u téměř 50 let starého originálu lze využít režimy Chorus, Pitch Modulator, Flanger, a okruh je postaven na BBD čipech produkujících přirozený tón. SCF Gold je dostupný za cca 140 eur.

Zesilovače, komba, preampy, boxy apod.

Kemper Kabinet 2022 – německá značka, která se na trhu etablovala kytarovými a baskytarovými systémy s technologií vytvářející přesný „otisk“ signálového řetězce, aktualizovala svůj proprietární box Kemper Kabinet. Nový model má vylepšenou konstrukci a prošel odtučňovací kůrou, jejímž výsledkem je snížení hmotnosti na cca 10.5 kg. Pasivní box shodil váhu především díky dvanáctipalcovému reproduktoru Kemper Kone Neo 200 W / 4 ohmy, osazeným lehkým neodymovým magnetem.

V kombinaci s Kemper Profilerem je opět k dispozici režim Speaker Imprint, umožňující výběr z celkem 19 emulací klasických reproduktorů firem Celestion, JBL, EV, Eminence, Jensen apod. Modifikovaný box o rozměrech cca 42 x 51 x 23 cm je dodáván s měkkým obalem za cenu 450 eur.

Valeton Asphalt TAR-20G – malý a lehký tranzistorový zesilovač s výkonem 20 W, představující finančně vstřícnou platformu pro efekty nebo preampy. Jednokanálový model je vybaven potenciometry gainu, hlasitosti, aktivních třípásmových korekcí a digitálního reverbu. Integrován je výstup pro kabinety s impedancí 8/16 ohmů, minijackový Aux In, send / return efektové smyčky a minijack se simulací boxu, sloužícího jako linkový nebo sluchátkový výstup. TAR-20G lze pořídit za zhruba 3000 Kč, včetně adapteru. Za identickou cenu je možno koupit i basovou verzi TAR-20B.

Doplňky, software atd.

Plugin Alliance Friedman Buxom Betty – s požehnáním samotného Davea Friedmana byl do nabídky kytarových softwarů značky Plugin Alliance zařazen virtuální aparát Buxom Betty, kombinující lampový vintage  sound s všestranností moderních high-endových modelů. Podobně jako hardwarová předloha reaguje i plug-in na práci s hlasitostním potencimetrem nástroje a firemní modelingová technologie kopíruje vlastnosti obvodů, vycházejících z konstrukce zesilovačů Fender „Blackface“ a Marshall „Plexi“, včetně koncového stupně s elektronkami EL34. Nechybí FX sekce, Power Soak, stovka presetů atd.

Boss GT-1000 Update Ver.3.2 – bezplatná aktualizace pro multiefekty Boss GT-1000 a GT-1000Core přináší celkem jedenáct masteringových efektů, podporu bezdrátového Bluetooth ovládání s pomocí firemního pedálu EV-1-WL, nové IR impulsy i mikrofon RBN121 a pět sofistikovaných delayů. Stáhnout lze také editační aplikaci Boss Tone Studio GT-100 Ver.3.2.

Roadie Coach – model, kombinující kytarový rekorder, MIDI kontroler a výukové zařízení, je vybaven vibračním snímačem a systémem pro uchycení modulu na luby nástroje. Hráč si může vybrat z rozsáhlé firemní knihovny některou skladbu a krabička bude analyzovat jeho hru pomocí zmíněného kontaktního senzoru, přiléhajícího k tělu kytary, a také standardního integrovaného mikrofonu. Zařízení neustále porovnává hru s originálním provedením skladby a prostřednictvím doprovodného softwaru poskytuje zpětnou vazbu, takže muzikant dostává okamžitou odezvu na svůj výkon.

Monty's Guitars Bethnal Green – dvojice humbuckerů, o nichž britská značka tvrdí, že jsou nepřesnějšími replikami snímačů ze slavného Gibsonu Les Paul Standard z roku 1959 s pořadovým číslem 9 2208, jenž původně vlastnil Peter Green z Fleetwood Mac, následně Gary Moore a nyní Kirk Hammett z Metalliky. Set Bethnal Green je vyroben z dobových komponent a zájemci o tento set by si měli připravit cca 500 dolarů.

Tagy gear alert Paul Reed Smith Ibanez vintage Crazy Tube Circuits Maestro Electronics TC Electronic Kemper Valeton Plugin Alliance boss Roadie Coach Monty's Guitars

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY