Přejít k hlavnímu obsahu
 Nepokojný asertivní zpěv, opakování vzteklých frazémů a syrové riffy v kombinaci s provokujícími texty | Foto: Roadrunner
Nepokojný asertivní zpěv, opakování vzteklých frazémů a syrové riffy v kombinaci s provokujícími texty | Foto: Roadrunner
Martin Hošna - St, 04.11.2020 - 12:00

Fever 333 zapalují ohně na barikádách

Od Rage Against The Machine se již fanoušci nového alba nedočkají. Přesto nemusí zoufat. Parta Fever 333 na svém osmipísňovém EP pokračuje v unikátním rapmetalovém odkazu více než slibně, s nelítostným vztekem překračuje zavedené mantinely, přitom intenzivně šíří nové hudební poselství.

Už debut STRENGHT IN NUMB333RS, který se stal jistou klubovou senzací, dával předem vědět, že Fever 333 nejsou jednorázovým plácnutím do metalových vod. Na nových písních je opět cítit hněv zmiňovaných Rage Against The Machine, popové chameleonství Linkin Park, ale hiphopová lehkost Public Enemy, kterou dokáže trojlístek Jason Aalon Butler-Stephen Harrison-Aric Improta navodit obdivuhodně po svém.

Nespravedlnost a frustraci ze současného světa dávají sežrat každému na první poslech. Brutální kytarové riffy, elektronické hiphopové hrátky z přelomu tisíciletí, ale především dominantní vokál tu hrají prim. Ona nasranost má své opodstatnění. Předák Jason Aalon Butler strávil letos v květnu 13 dní v ulicích Los Angeles, s dlažební kostkou v ruce protestoval proti nesmyslné policejní tyranii, po návratu do studia se neváhal s okolním světem podělit o svoje emoce. A že tu jich je až běda.

Fever 333 vidí svět jasně černobíle. Není sporu o tom, kdo bojuje na barikádách, přitom má výsledek překvapivě pozitivní nádech. Rapmetalové šílenství začíná hned u prvních zářezů Bite Back nebo Black On Fire, ohnivé protirasistické hymny, které ani na moment nedají vydechnout. Brutálně rychlý hardcore je hmatatelný i u ostatních skladeb. Úderná rytmika, metalová gradace s výbušnými refrény i kazatelská rétorika padají na úrodnou úrodu a je jasné, že Wrong Generation není jen spontánním výkřikem, ale spíše promyšleným hudebním dílkem, které na rockovém trhu hodně chybí.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Rapmetal s hiphopovým soundem patřil dosud k tomu nejlepšímu, co na nás devadesátky vyplivly. Nepokojný asertivní zpěv, opakování vzteklých frazémů a syrové riffy v kombinaci s provokujícími texty mají glanc a neupřou tah na bránu. Fever 333 lákají pasažéry do svého rozjetého vlaku a není důvod toto pozvání nepřijmout.

Wrong Generation

Fever 333Wrong Generation

Roadrunner Records, 2020, 18:33

75 %

Tagy Recenze alb Fever 333

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY