Přejít k hlavnímu obsahu
Pokud si někdo myslel, že ví, o čem zpívají Pearl Jam, nechť si poslechne Earthling. Možná se probudí do jiného rána. | Foto: Pedro A. Pina
Martin Hošna -

Eddie Vedder válí rock'n'roll i bez Pearl Jam

Třetí sólová deska Eddieho Veddera přichází po dlouhých deseti letech a ukazuje frontmana grungeových Pearl Jam ve vrcholné formě. Album Earthling je syntézou jeho podmanivého barytonu a hloubavého rocku, a pyšní se řadou zajímavých hostů.

Bývá dobrým zvykem, že prvoligové mainstreamové hvězdy se na svých sólovkách obklopují ještě slavnějšími kamarády, než jsou ony samy. Eddie se až dosud zarytě držel svého osamělého ukulele, do něhož se téměř před dvěma dekádami zamiloval. To již ale neplatí. V sedmapadesáti letech se na nové desce rozhodl propojit muzikanty napříč generacemi.

Za bicími sedí Chad Smith z Red Hot Chili Peppers, kytaru třímá již bývalý kytarista téže kapely Josh Klinghoffer, klávesy obstarává Benmont Tench z kapely Toma Pettyho & The Heartbreakers. Hvězdní hosté Ringo Starr a Elton John zní příjemně nepředvídatelně, stejně jako foukací harmonika Stevieho Wondera.

Otvírák Invincible má měkký nádech soft rocku s empatickým zvukem osmdesátkových bicích, zatímco Power Of Right až metalově tepe s kladívkovými klávesami v pozadí. Svou lásku zesnulému Pettymu vyznal Eddie v písni Long Way. Podobně laděným temným lyričnem s kontrastně optimistickou melodií vzpomíná a tápe ve tmě, držíc se své bolesti, i ve skladbě Brother The Cloud, věnované Chrisu Cornellovi (Soundgarden, Audioslave). Duet Eddieho se sirem Eltonem Johnem ve skladbě Picture pak potěší drzým, až úsměvným přednesem. V písni Mrs. Mills zazní bicí Ringo Starra a připomenou tím éru Sgt. Pepře. Hlubokou poctu vzdává Eddie (stejně jako kdysi v textu Alive na debutu Pearl Jam) v poslední písni On My Way svému otci, který zemřel v jeho útlém mládí. Otcův hlas v písni také zazní – Eddie jeho nahrávku objevil teprve před lety a nyní ji zvěčnil nadobro.

Album Earthling je velice hravá, podmanivá, někdy banální kolekce skladeb, v nichž je cítit hluboké rozjímání spolu s naivním a zlotřilým devadesátkovým rockem – ale odlišným, než na jaký jsme u Pearl Jam zvyklí.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Eddie se jen zřídka pouští do předvídatelných a vykalkulovaných aranží (Fallout Today, Good And Evil). I na prahu šedesátky zní svěže, sem tam bombasticky, nikoli ale pompézně. Hlavní zbraní je jeho baryton, který za doprovodu hvězdné doprovodné kapely ještě více vynikne. Trhané kytarové riffy přecházejí do tiché elegance, přitom ale burácí, eklekticky se vlní na lyrickoepických skladbách, jež  neodcizují, ale promlouvají do duše. Divoká sóla na harmoniku z dílny Stevieho Wondera v punkové Try střídá podmanivý klavírní rock. Svobodomyslný duet s Eltonem Johnem tu má svůj smysl, rozporuplné emoce hloubající o ztrátě svých blízkých hledají krásu ve svém smutku. Pokud si někdo myslel, že ví, o čem zpívají Pearl Jam, nechť si poslechne Earthling. Možná se probudí do jiného rána.

Eddie Vedder - Earhtling

Eddie Vedder – Earthling

Seattle Surf Co.LLC 48:03

Rock

80 %

Tagy Pearl Jam Eddie Vedder

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY