Přejít k hlavnímu obsahu
Dynamiku alba tvoří nejen těžké rockové fláky, ale i radostný folk. | Foto: Mike Hipple
Dynamiku alba tvoří nejen těžké rockové fláky, ale i radostný folk. | Foto: Mike Hipple
Martin Hošna -

Superskupina 3rd Secret boří svůj grungeový mýtus

Po poslechu debutového alba kapely 3rd Secret si lze neradostně povzdechnout: grunge is dead. Superskupina, kterou tvoří bývalý baskytarista Nirvany Krist Novoselick, kytarista Kim Thayil (Soundgarden), bubeník Matt Cameron (Soundgarden, Pearl Jam), kytarista Bubbo Dupree (The Void) a zpěvačky Jillian Raye (Giants In The Trees) a Jennifer Johnson vydala nečekaně album, které je na hony vzdálené agresi a zoufalství 90. let. Přesto stojí rozhodně za pozornost.

Když se objevila zpráva o vzniku nové superkapely z éry grunge, nadšení mezi fanoušky muselo být veliké. Soundgarden byli pionýři stylu, který psal hudební dějiny, sláva Nirvany je nezpochybnitelná, ba až legendární, Pearl Jam jako poslední stále koncertují a natáčejí desky. Očekávání proto byla veliká, obzvlášť když se produkce ujal zvukový mág Jack Endin, podepsaný pod opusy Nirvany, Soundgarden, L7 a Mudhoney.

3rd Secret ale neslibovali, že budou připomínat dávné časy. Ba ani se nechlubili minulostí svých členů. Zklamání je tedy spíše způsobeno očekáváním samotných fanoušků, kteří čekali na pokračování něčeho, co nemá budoucnost.

Dynamiku alba tvoří totiž nejen těžké rockové fláky, ale i radostný folk, podpořený místy akustikou, akordeonem, ale především melancholickými zpěvy. Příkladem je hned otvírák Rhytm of the Ride, country píseň plná zahuštěných harmonií s uklidňující atmosférou. Hned následující I Choose Me je ale pravověrná rocková vypalovačka, kterou by si mohl zazpívat velitelským hlasem třeba Chris Cornell. Tlumené riffy, rozložené bubnování, chvějící se vokály a roztřesené wah wah sólo Kima Thayila; podobná kompozice by se mohla s přehledem objevit na další řadovce Soundgarden.

Ženské duo ale tenhle naučený grungeový slabikář příjemně narušuje a signalizuje, že indie folk se čím dá víc ujímá slova. Předvádí dojemně bolavé divadlo v Diamond in the Cold, bolavou zimu připomene v akustické Winter Solstice, rockovou podívanou upoutá v optimistické písni Somewhere in Time. 3rd Secret překračují své hranice spontánně a nenásilně. Přitom vás vřele nutí k opakovanému poslechu.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Sledovat jemné muzicírování je pastva pro uši. V Last Day of August vytváří souhra mezi Thayilem a Dupreem jedinečný zvuk, když exotickou instrumentaci míchají s psychedelickými mezihrami a unášejí nás po vzoru Led Zeppelin až do hudebního nebe.

Texty o touze a opětované lásce vyznívají melancholicky pod nánosy lomených akordů. V Right Stuff se Novoselick s až přílišnou veselou vervou ujímá akordeonu. Hymnické skladby Lies Fade Away nebo Live Without You se rozhoupávají rockovým groove. Opus končí ambiciózní skladbou The Yellow Dress, v níž sextet poutavě kombinuje folkové a rockové postupy.

3rd Secret

3rd Secret – 3rd Secret

3rd Secret, 48:50

Folk/rock

70 %

Tagy 3rd Secret Soundgarden Nirvana Pearl Jam

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY