Přejít k hlavnímu obsahu
Die Toten Hosen se po letech dotkli své rané rozpustilosti a energie | Foto: Enno Kapitza
Die Toten Hosen se po letech dotkli své rané rozpustilosti a energie | Foto: Enno Kapitza
Petr Adamík - Pá, 27.11.2020 - 12:00

Die Toten Hosen dávají další lekci angličtiny, tentokrát v rytmu Mersey Beatu

Na svých posledních albech trochu otupili punkové ostří a dnes už zní spíše jako rocková kapela. Toho si jsou ale Campino a spol. vědomi, pánové už samozřejmě mají svůj věk a navíc je to muzika stále kvalitní, takže proč ne. Na jejich aktuální desce se jim ale mladistvá energie jakoby znovu vlila do žil, i když nejde o autorskou tvorbu, nýbrž o cover verze. 

Düsseldorfští veteráni už v minulosti předvedli, že si s cizími písněmi umí pohrát. V roce 1991 vydali povedené album punkových evergreenů, kdy si vždy ke každé písni pozvali původního interpreta. Ve stejném duchu pokračovali v roce 2017 na albu Learning English Lesson 2. Tentokrát se vydali dál do historie a zaměřili se na liverpoolskou hudební scénu 60. let minulého století. 

Jak už kytarista Breiti v našem rozhovoru, který jsme uveřejnili v pondělí, upozorňoval, jedná se o vkusný mix méně známých a provařených rock´n´rollových skladeb, které ve svých repertoárech měli interpreti z oblasti Mersey Beatu. Klasiky jako Shake, Rattle and Roll nebo Hippy Hippy Shake, skladbu Chana Romera, kterou hrávali vedle The Beatles třeba The Swinging Blue Jeans, zní slušně a Die Toten Hosen přitom nezapomněli do svého projevu přidat špetku punk rocku, včetně ramonovského odpočítávání one-two-three-four.  Zároveň sáhli i po skladbách, které se v minulosti usídlily v repertoárech jiných punkových seskupení. A tak tady máme I Can Tell (ta se jako jediná dostane stopáží přes tři minuty), kterou hrával svého času Johnny Thunders, stejně tak Do You Love Me, nebo Needles & Pins (na liverpoolské scéně ji hrávali The Searchers), jež na svém albu Road To Ruin předělali Ramones. She´s Sure The Girl I Love, Slow Down, ale i pomalejší Walking The Dog, You´re No Good nebo dechy zpestřená Sorrow, jsou zahrány s patřičnou úctou a neznevažují původní verze. Celá půlhodinka uteče jako voda, ale vy se po celou dobu skvěle bavíte.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Album, od kterého se moc neočekávalo, příjemně překvapilo. Celá kapela hraje uvolněně a z celého projektu číší radost a pohoda. Die Toten Hosen se po letech, i když jen s cover verzemi, zase dotkli své rané rozpustilosti a energie. Příjemná a nenáročná oddechovka. 

Die Toten Hosen: Learning English Lesson 3: Mersey Beat! The Sound Of Liverpool

Die Toten Hosen – Learning English Lesson 3: Mersey Beat! The Sound Of Liverpool

JKP, 2020, 37 min. 

70 %

Tagy Recenze alb Die Toten Hosen
Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY