Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Desktopový synth Waldorf Iridium

Německý výrobce Waldorf Music přichází na trh s kompaktním syntezátorem Iridium v desktopové verzi, která vychází ze špičkového synthu Quantum. Na rozdíl od svého předchůdce nedisponuje novinka analogovými filtry a vzhledem ke svým rozměrům ani klaviaturou, což může vyhovovat hráčům kombinujícím periferní zařízení s hlavním nástrojem nebo samostatným master keyboardem. Iridium boduje širší polyfonií, vylepšenou konektivitou a v neposlední řadě i cenou, která sice nepatří k nejnižším, ale pohybuje se lehce nad polovinou cenovky vlajkové lodi Quantum.

Iridium sdílí s předlohou výkonný engin nabízející pět forem syntézy: Wavetable, Classical Waveforms, Granular Sampler (Particle), Resonator a Kernels s šesti sub-oscilátory a FM jednotkou. Synth využívá tři oscilátory a stejný počet duálních digitálních filtrů použitelných pro každý z šestnácti hlasů (duo-timbral), zvuk lze také upravovat pomocí šesti Envelope sekcí a šestice LFO v modech Poly nebo Global.

Nechybí uživatelsky definovaný Komplex Modulator generující speciální tvary vln LFO a Envelope, praktickou funkci představuje „Digital Former“, který je optimalizován pro procesy, jako je násobná filtrace, bitcrushing, ring modulation či zkreslení a výkonná modulační matice se 40 sloty umožňuje snadné směrování zdrojů a cílů.

Kromě potenciometrů, tlačítek a opulentního dotykového displeje s haptickou odezvou dostal Iridium šestnáct podsvícených silikonových RGB padů v konfiguraci 4x4, díky nimž lze vytvářet sekvence, akordy, arpeggia apod. Připraven je sekvencer, efektová jednotka MER (Master Effect Rack), master kompresor, vnitřní paměť s kapacitou 2 G a více než tisícovka továrních zvuků.

Dalším novým přírůstkem výbavy jsou CV vstupy pokrývající funkce Gate, Clock, Start a najdeme zde i čtyři CV vstupy mířící přímo do modulační matice. Sluchátková zdířka je opatřena potenciometrem hlasitosti, audio vstupy a výstupy jsou samozřejmě řešeny ve stereo režimu, flexibilitu navyšují MIDI konektory In, Out, Thru plus dva USB porty a součástí je slot pro MicroSD karty.

Desktopový synth Waldorf Iridium s hmotností 5.4 kg a odolným šasi z ocelového plechu o rozměrech 440 x 305 x 85 mm je napájen DC adapterem 12V/3A. Česká cena tohoto po všech stránkách profesionálního modelu byla nastavena okolo hranice 64000 Kč. Dokoupit je možno i montážní prvky pro usazení do racku.

Tagy Waldorf Music Waldorf Iridium

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY