Přejít k hlavnímu obsahu
Rožnovská alternativní  hudební scéna vždy nabízela zajímavé muzikantské projekty | Foto: archiv kapely
Rožnovská alternativní hudební scéna vždy nabízela zajímavé muzikantské projekty | Foto: archiv kapely
Petr Adamík -

Chorobopop na debutu připomínají, že v Rožnově se hraje jinak

Když před léty přišel rožnovský Telefon o bubeníka, rozhodla se trojice Ctib, Zay a Keč přetransformovat ve zcela novou záležitost. Bubeníka nehledali a rovnou místo toho zapojili bicí automat, který dopomohl vytvořit specifický sound jejich současné kapely, kterou pojmenovali Chorobopop. Teď jim konečně po čtyřech letech vyšla očekávaná debutová deska. 

Rožnovská alternativní  hudební scéna vždy nabízela zajímavé muzikantské projekty, které se nebály vyhnout se různým klišé a zapojit do svých písní různorodé žánry či netradiční prvky tak, jak to například předvedla Kultra! na svém loňském punk'n'bass 'n' dub'n'trash 'n' disco'n'rollovém albu K nevíře. Chorobop jsou se svou tvorbou, oscilující někde mezi osmdesátkovou new wave a post punkem, dalším zářným příkladem. 

Jen odemknout zámek je perfektní otvírák a svými melodiemi a refrénem evokujícím teplické Už jsme doma (či jejich punkové předchůdce F.P.B.?) naznačuje, že následující půlhodinka bude hudebně osvěžujícím zážitkem. Všichni tři muzikanti se za mikrofonem střídají a každá píseň tak přináší jinou atmosféru. Navíc jsou dobře řazeny, takže žádná z nich nezapadne, ba naopak. Třeba když se po spratkovsky uštěkaném Komerčním potenciálu vynoří hitovka Tetrapak. Slušné texty jsou další předností Chorobopopu (zmíněná Tetrapak, Plout nebo cosi jako rožnovská variace na Bowieho Astroguy). Psychedelické space klávesy jen umocňují novovlnnou atmosféru skladeb Rejnok nebo titulní Kočky, krysy, celebrity. Album nijak nekolísá a drží si slušnou úroveň až do poslední skladby. Tou je propracovaná hitovka Plout s opět nápaditými melodiemi.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Lehkost, nápad na melodii, obrovské plus je pak, jak s citem dokáží využít něčeho tak necitelného jako je automatický bubeník. Jakoby v jejich písních ožíval, přizpůsoboval se jim a zněl chladně jen, když je to na místě. Pak jsou tady texty, které nutí k zamyšlení, ale nechybí jim vtipný prvek.

Chorobopop - Kočky, krysy, celebrity

Chorobopop – Kočky, krysy, celebrity

Malárie records, Burina, Cultburger records, 2021, 31:31

70 %

Tagy Recenze alb Chorobopop

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY