Přejít k hlavnímu obsahu
Jan Hamerský - Út, 20.11.2018 - 09:45

Chapman ML3 Traditional White Dove: Supertele

Přívlastek „tradiční“ berte s hodně velkou rezervou. Raději na něj rovnou zapomeňte. Tele ML3 Traditional White Dove odhlasované na webu Chapman Guitars má ze staré známé platformy na testování snímačů akorát tvar. A je super.

Tělo z mahagonu je základ. A protože je to single cut osazený továrními singly tak, jak je to u telátek zvykem, rozhodně nejde o obyčejný cedník, přes který se pasíruje tuna gainu. Jeho zvuk má naopak dost osobitý charakter na pomezí mezi telecasterem a superstratem s příjemně trpkými středy. Zvláště fandové Godinů si zavřískají blahem.

Svůj podíl na tom mají i struny. Nejsou uchycené ke kobylce a naopak procházejí tělem. Navíc všechny hrany, které by jinak u telete tlačily do žeber a pupku, jsou fuč. Stejně hladce se lze dostat i do těch nejvyšších poloh. Příjemný a zároveň krásný je taky krk s javorovým hmatníkem. Jen je proti sportovním Ibanezům lehce zpomalený. Nevadí. Muzika taky není neustálý závod.

Půvabné a promyšlené jsou i drobné detaily. Třípolohový switch a poťáky je oblé, ale jinak klasicky pojaté. Na těch se toho ostatně mnoho vylepšit nedá. Atypičtější a vlastně velmi chytře vymyšlená je pevná kobylka z mosazných komponentů. Mokrým banditům rozhodně bodne. Co by ale už trochu mohlo rozhodit hráče, kteří Chapmana viděli jen z youtubu, je stranově převrácená hlava. Zvyknout si, že nejtlustší strunou se kroutím nejdál, chvíli zabere. To však je jen nepodstatný detail.

Jinak jde o výborný nástroj s vysokou úrovní zpracování. V cenové kategorii kolem desíti tisíc patří dokonce mezi ty vůbec nejlepší potom, co Godin šel před pár lety s cenami nahoru. Jako problematický ho bude vnímat asi jen zapšklá reakce domnívající se, že když jako tele vypadá, musí taky tak znít. Komukoliv jinému, komu se taky líbí telecastery, jen by uvítal pohodlnější hraní a osobitý zvuk, Chapman ML3 Traditional White Dove doporučuju. Jako Slávek Boura v DO-RE-MI: „Dávám parádu!“

Tagy Chapman Chapman ML3 Traditional White Dove Rob Chapman Rabea Massaad

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY