Přejít k hlavnímu obsahu
Chapman ML1 Traditional Coffee V2, zdroj: CHG
Chapman ML1 Traditional Coffee V2, zdroj: CHG
Jan Hamerský - Út, 14.05.2019 - 08:00

Chapman ML1 Traditional Coffee V2: raketa, co nestojí raketu

Kytaráři Zdeňku Lvovi Chapman splnil přání a jako svoji novou „nejlepší levnou kytaru“ adaptoval „tradiční“ Stratocaster. Do uvozovek patří spíš ten druhý přívlastek, poněvadž divoký kmen Monkey Lorda si na tradice moc nepotrpí.

Výrobu nově přesunul do jiného kouta Indonésie a vysoký kvalitativní standard si prý pojistil tím, že tamní rodinná továrna vyrábí pouze pro něj. Jistěže je to PR. Každopádně výkyvu v kvalitě jsem si nevšiml a ať už je to jakkoliv, u tak strohého nástroje s nepříliš velkými nároky na provedení se těžko chybuje.

Tělo je očesané na minimum a jen barevně lakované, aby vynikla kresba topu z bahenního jasanu. Struny pochopitelně procházejí skrz, tudíž je neotesaný i zvuk. Navíc ho odbrzďuje šroubování krku, takže se brzo vymácháte v tratolišti hodně hrubých středů, které zušlechťují pouze singly. Ty také nástroji jedině dodávají onen tradiční stratovský feeling a jako bonus nebzučí. Všechno ostatní je jinak.

Teď nenarážím na stranově převrácenou hlavu z Telecasteru nebo zčásti mosaznou kobylku. To jsou v podstatě jiné varianty Chapmanova podpisu. Nemyslím ani výkroj v dolním rohu (doslova) na levačku a další zaoblení těla a šroubovaného spoje s krkem pro větší komfort. Ubyl knoflík pro středy a pětistupňové řazení leží mezi hlasitostí a clonou. Koukal jsem na obojí jak pašík po první ráně, ale pracuje se s nimi kupodivu dobře; místa mezi poťáky habaděj a clona je ještě odsunuta stranou trochu víc. S jejím větším uplatněním se očividně tolik nepočítá.

Přesto nejde o tupou drnčící metalovou kosu. Krk se vyprofiloval do univerzálního céčka a rádius 9,5 palce je ještě o špetku větší staroba. Spurtům po javorovém hmatníku možná nepřejí tolik jako Ibanezův Wizard III, zato se o něj dají zapřít opravdu solidní riffy.

Chapmanova V2 je zkrátka raketa s průbojným, a přitom originálním zvukem, zacílená na všechny, které už nudí klasické straty nebo jejich klony. Vztah této kytary k tradici končí tím, že se ke svého prapředkovi hlásí, jinak její konstruktéři měli svou hlavu. A dali si záležet, aby tu raketu nestála.

Tagy Chapman guitars Chapman Chapman ML1 Traditional Coffee V2

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY