Přejít k hlavnímu obsahu
Jan Hamerský -

ESP LTD TE-200 Maple STBC: vždycky nějaké ale

ESP opět dokázal, že náhražky jsou vždycky na dvě věci a nesejde na tom, jestli jde o vyšší nástrojovou řadu nebo klasický model. Alespoň ESP LTD TE-200 Maple STBC každou svoji přednost vyvažuje něčím příšerným.

Začínají-li solidní kytary od ESP na dvaceti litrech a na ty za desítku se mají jen namotávat noví kořeni, má jejich byznys plán povážlivou trhlinu. Aspoň já to s dobrými levnými ESP-LTD mám jako s mimozemšťany. Věřím, že existují. Jinak by celá jejich produkce, potažmo existence vesmíru, byly jen plýtváním místem. Jenže jsem ještě na žádné takové nehrál. O ESP LTD TE-200 Maple STBC ovšem smýšlím o něco lépe. Bohužel každá jeho přednost má nějaké ale.

Čert vem twang. Kytara zní i tak dobře. A pak těžko kdo bude mít na metalovou kosy tytéž nároky jako na country lopatu. Krom toho sustainu je habaděj, poněvadž tělo jsou dva kusy mahagonu, a nástroj ho i dobře rozvádí, protože třívrstvý javorový krk je k tělu přišroubovaný. Bohužel zážitek to bude hlavně pro chromá záda. Ideologie zkrátka dostala fyzickou formu a kytara je hodně heavy.

Zvukový rejstřík by mohl být bohatší. Tovární pasiva hambáče ESP LH-150 sice znějí živěji i při minimálním zkreslení než u ESP jinak protežovaná EMG 80 a 60, ale nejde je rozepnout. Taky je v pohodě překřičí i nejlacinější Chapman ML3 osazený klasickými pasivními singly. To už je přímo zahanbující.

Obdobně ladicí mechanika a krk. Ladění je mírně řečeno vysoce stabilní až neměnné. Takhle tuhých kolíků bych se býval nadál u čínských zmetků za čtyřku. Rovněž ploský krk s rádiem 13,8‘‘, menzurou 648 mm a profilem Thin U je pohodlný jen teoreticky. Tovární dohmat je hodně vysoký a pražce zabrušoval asi Miloslav Rozner.

Stačí-li vám ke štěstí Telecaster s brandem ESP, který drsně jen vypadá, je ESP LTD TE-200 Maple STBC přesně pro vás. Kombinace černého krytu a lakovaného mahagonu má nepopiratelný sex-appeal. Bohužel ale totéž nelze říct o užitných vlastnostech nástroje.

Tagy ESP LTD TE-200 Maple STBC ESP LTD ESP Chapman

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY