Přejít k hlavnímu obsahu
Fantastic Negrito je idealista. Boří konvence a věří, že když se něco posere, mělo by se to napravit | Foto: Peter-Koudstaal
Fantastic Negrito je idealista. Boří konvence a věří, že když se něco posere, mělo by se to napravit | Foto: Peter-Koudstaal
Jan Hamerský -

Všichni dohromady budeme mít dost: Chapman Guitars a Fantastic Negrito

Jak se hudební průmysl promění, až Covid-19 zmutuje na převážně neškodnou chřipečku? Už teď hrají prim digitální platformy, tj. eshopy, a jejich online marketing. Na ně je navázaný byznys Roba Chapmana, který se kdysi, ještě napůl ze srandy, přes Youtube zeptal, jakou kytaru od Barnes & Mullins by měl chtít. Aktuálně jeho barytonku ML1 Modern V2 EB vychvalují MusicRadar i Guitar.com. A stále víc lidí jako Chapmanův endorser Fantastic Negrito chápe, že „společně to zvládneme“ je skutečně jediný způsob, jak se co nejvíc lidí jakékoliv budoucnosti dožije.

Už rok paběrkujeme bez koncertů. Je stále těžší si světlo na konci tunelu nepředstavovat jako protijedoucí vlak, a proto je víc než kdy jindy důležité umět přijít na jiné myšlenky. Pomohl by youtube? Přeci jen prokrastinace u videí bývá příčina a zároveň řešení spousty našich starostí.

Odpíchneme se od těch nejpopulárnějších kanálů. Leo Moracchioli dál, pátek co pátek, vyvěšuje veselý metalový cover, i po rozvodu. Stine, bývalá manželka, už v izolaci asi nedávala jeho šílené nápady, úzkosti a deprese. Rob Scallon v terénu natáčí zřejmě nejzábavnější učebnici hry na kytaru. Rabea Massaad se vrátil ke skejtování, které ho kdysi od bicích přivedlo k rytmické kytaře. A jen jeden Chapmanův endorser se přímo pustil do vylepšování pokažených věcí. Jmenuje se Xavier Dphrepaulezz (čtěte: Zavijér Dý-frep-o-léz), známější je však pod nickem Fantastic Negrito.

„Je to zvláštní ruka. Začíná krví a končí nebem.“
(Slavné historky zbojnické – Václav Babinský)

Ve Státech usazeného Somálce znají v tuzemsku víc čtenáři Full Moonu nebo UNI než kytaroví geekové. Leccos by se však od něj mohli přiučit i oni, třeba o sveřeposti. Než se dal na hudební dráhu, prošel si peklem. Utekl z domova, kde početné muslimské rodině šéfoval autoritativní otec. San Franciscem se protloukal všelijak: drogy bral i prodával, anebo vykrádal spolužáky. O bratra přišel při přestřelce, před dvaceti lety si při těžké autonehodě zpřelámal snad všechny kosti v těle a byl tři týdny v kómatu. A na konci toho všeho se po čtyřicítce napravil, usadil, a od pouličního hraní propracoval k filantropii, třem Grammy a přízni demokratického senátora Bernieho Sanderse. Jen tak mimochodem, poslední cenu si převzal letos za album Have You Lost Your Mind Yet?

Teď kvůli pandemii o dost víc píše a skládá pro internet, protože 80 % příjmů měl z živého hraní, a taky zahradničí a chová zvířata. Vedle labelu Storefront „pro muzikanty, kteří nechtějí být slavní,“ buduje z městské farmy, Revoluční plantáže, neziskovku, která má děti z ghetta naučit hospodařit, aby kvůli holému přežití nemusely jako on v 90. letech hustlit, a soustředit se na bohulibější podvratnou činnost, Black Lives Matter. Proto jeho písnička Working Poor (Pracující chudina) také doprovázela Sandersovu prezidentskou kampaň.

Pro Roba Chapmana samozřejmě je Dphrepaulezz podstatný víc jako muzikant. Fantastic Negrito totiž všechny lidi bez rozdílu oslovuje osobitou fúzí, ve které se mísí vlivy černé hudby napříč dekádami: starých dobrých dvanáct taktů neštěstí z delty Mississippi, sedmdesátkové funky a soul, rap, i klasický rock‘n‘roll. Právě proto vyčnívá z řady endorserů Chapman Guitars, kteří vesměs hrají něco jako Chapman v Dorje, na technické finesy zatíženou tvrdší muziku.

K danému účelu Fantastic Negrito používá první pololubový Telecaster od Chapman Guitars, ML3 Pro Semi-Hollow Traditional. V tomto kolektivním designu se jako vždy protíná hned několik naprosto odlišných představ. U jiného Telecasteru by lub lehčímu druhořadému dřevu přidával další zvukovou kvalitu, tady ale hmotné mahagonové tělo také nadlehčuje. Zároveň jsou v těle usazené nebo k němu přišroubované prvky, které se pohromadě často nevidí, jako páčka a kobylka ze strata, „mejdlíčka,“ snímače pé devadesátky z ekonomických elpíček a esgéček, nebo poťáky z běžného Les Paulu. Dost možná právě proto si zrovna tuhle kytaru Dphrepaulezz oblíbil. Je to neotřelý, a přitom solidní kompromis, který je přijatelný i pro hráče se zcela protichůdnými preferencemi. Však ji také pro Guitar World náležitě vychválil.

Zmíněný kousek už nemají v nabídce ani Andertons. Pokud byste si přesto chtěli pochovat alespoň některého z jeho nejbližších příbuzných, Chapman podle anket na svém webu nechal vyrobit nepřeberné množství variant ML3 Pro. Vybere si mezi nimi opravdu každý. Konzervám se aktuálně nabízí Traditional Classic Black Metallic a Classic Argent Metallic, nesoudným psychopatům, pokud jde o gain, zase Modern v barvách Hot Blue, Hot White a Cyber Black.

Rob Chapman a Dphrepaulezz samozřejmě nejsou ze stejného těsta. Fantastic Negrito je idealista. Překračuje žánrové konvence a věří, že když se něco posere, mělo by se to napravit. Chapman zase, že nejlepší pro byznys je se přímo zeptat, co lidé vlastně chtějí. Přesto mají jedno společné. V lidech kolem sebe nevidí zmlsané konzumenty, ale komplice. A je jedno, jestli při vývoji neodolatelných kytar nebo na společenské změně. Potom, co Taylor nadělal ze všech svých zaměstnanců akcionáře, nejspíš podobné snahy uvidíme i jinde. Když ne často, pak alespoň častěji.

Tagy Chapman guitars Rob Chapman Fantastic Negrito Chapman Guitars ML3 Pro Traditional 2017 Rabea Massaad Rob Scallon Leo Moracchioli Chapman

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY